دیروز یکشنبه برابر با 31/03/2013 در یک برنامه خوبی کتاب به عنوان " موج " رونمایی گردید.  برنامه تقریباً ساعت 10:30 قبل از ظهر در ماشاالله هال واقع سرک عمومی علی آباد- کویته با اشتراک عده ای از فرهنگیان، نویسندگان، استادان مکاتب، اعضای انجمن و شاگردان مکاتب آغاز گردید. لیسه عالی رابعه بلخی که برگزار کننده  این برنامه بود، مدتی پیش مسابقه داستان نویسی را تحت عنوان " مهاجرت " راه اندازی نمود که تعداد زیادی از نویسندگان خوب در این مسابقه شرکت کرده بودند. بعد از بررسی داستان های نوشته شده، تعداد از آن ها برتر انتخاب شدند و لیسه عالی رابعه بلخی در یک اقدام خوب داستانهای برتر این رقابت را به شکل یک کتاب تحت عنوان " موج " که مجموعه از همین داستانهای مهاجرت است به کمک مالی جناب داوود چنگیزی  به چاپ و نشر رساند.

برنامه با تلاوت قرآن مجید آغاز گردید و با خوانش مقالات  و شعر توسط شاگردان لیسه عالی رابعه بلخی ادامه یافت. سرمعلم این لیسه در سخنان مختصر از حضور گرم  میهمانان و اشتراک کنندگان تشکری کرد و از کسانیکه در تهیه و تنظیم این کتاب به نحوی کمک کرده بودند صمیمانه قدردانی کرد و گفت: این اقدام ما به این معنی است که ما باید وقایع گذشته خود را درک کنیم تا بتوانیم در آینده درست تصمیم بگیریم. اسد کوشا از سخنرانان دیگر این برنامه بود که در سخنان فشرده موضوع مهاجرت را از نگاه جامعه شناسی تعریف و تحلیل کرد. استاد ربانی سخنران دیگر این برنامه در یک تجزیه و تحلیل جامع از مهاجرت و ارزش انواع داستان نویسی را به بحث گرفت و در اختتام سخنانش یکی از داستانهای این کتاب را نقد کرد. مرتضی خرمی ریس امور اتشه مهاجرین افغانستان در کویته آخرین سخنران این برنامه بود وی در رابطه با حقوق و وضعیت فعلی مهاجرین در پاکستان سخن گفت و چاپ و نشر این کتاب را یک اقدام پسندیده دانست و از مدیر و استادان لیسه عالی رابعه بلخی تقدیر و تمجید کرد. در مرحله بعد برنامه کتابی به عنوان " مو ج " توسط مدیر رابعه بلخی، استاد اوحدی و داوود چنگیزی رونمایی گردید و بعداً مدیر لیسه رابعه بلخی از تعداد فعالان فرهنگی و مدیران مکاتب با اهدا تحفه ها از آنان تقدیر کرد. در آخر برنامه برای رفع خستگی اشتراک کنندگان چای و بوسراغ در نظر گرفته شده بود.


سرمعلم لیسه عالی رابعه بلخی در حال سخنرانی

اسد کوشا در حال سخنرانی

استاد ربانی در حال سخنرانی

مرتضی خرمی ریس اتشه مهاجرین دز کویته پاکستان

اشتراک کنندگان در حال صرف چای و بوسراغ

+ نوشته شده در 2013/3/31ساعت 4:11 PM توسط تلاش |

     به گزارش روزنامه مشرق پاکستان امروز چهار شنبه 20/3/2013م، تحقیقات جدی زیر نظر آی جی پولیس کویته و سی سی پی اوِ کویته در رابطه به انفجار های هولناک اخیر کویته و دستگیری عاملان حادثه های اسفناک علمدار رود و هزاره تاون جریان دارد. در سلسله ی تحقیقات شام روز شنبه 16/3/2013م، پولیس طی عملیاتی بر یک دوکان گیراج واقع دبل رود، دو تن از کسانی را که متهم به ساختن تانکر انفجاری هزاره تاون اند، دستگیر کرده است. قابل یادآوریست که متهمان در زمان دستگیری شان، در حال ساختن یک تانکر دیگر به شکل تانکر انفجار داده شده ای هزاره تاون بودند. پولیس برای فعلا نام های متهمان را افشا نکرده اند تا در تحقیقات شان خلل وارد نشود، البته گفته شده است که یکی از آنها از افغانستان است.

+ نوشته شده در 2013/3/20ساعت 3:22 PM توسط عبدالله رفیعی |

     امروز جمعه ۱۵/۳/۲۰۱۳م، طی یک مراسم با شکوه از هجدهمین سالروز شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری (رح) در کویته توسط بنیاد رهبر شهید بابه مزاری (رح) گرامیداشت به عمل آمد. مراسم حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر با تلاوت کلام الله مجید با حضور عده ای کثیری از فرهنگیان، سیاسیون، بزرگان، هنرمندان، استادان مکاتب، شاگردان و رهروانان رهبر شهید شروع شد.

     سالن مراسم ماشا الله هال، واقع علی آباد - هزاره تاون، توسط پوستر ها و بینر هایی زیبایی از سخنان رهبر شهید تزیین شده بود. در مراسم دو تن از دانش آموزان مقاله خواندند و همچنان شاگردان لیسه های عالی المهدی و رابعه بلخی سرودهای زیبای شانرا در وصف بابه مزاری برای حضار به خوانش گرفتند. در ادامه در مراسم به ترتیب پیام های هیات رهبری بنیاد رهبر شهید، زینب مزاری، استاد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و استاد خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان توسط اعضای بنیاد رهبر شهید به خوانش گرفته شدند. بر علاوه آن در مراسم یک فیلم زیبایی که حاوی زندگینامه ای رهبر شهید بود و توسط همایون بهزاد آماده شده بود، برای حضار به نمایش گذاشته شد. فیلم یادِ دوران مقاومت غرب کابل و دوران جهاد را برای حضار زنده کرد و مورد تحسین همه گان قرار گرفت.

     سخنران اصلی مراسم محترم زمان دهقانزاد یکی از شخصیت های فرهنگی - سیاسی هزاره های کویته بود. ایشان در سلسله سخنانش در ضمن تسلیت گفتن هجدهمین سالروز شهادت رهبر شهید، در رابطه به کارنامه های رهبر شهید سخنان ارزشمندی ایراد کردند. وی در سلسله سخنانشان در رابطه به علل ضربه خوردن هزاره ها در طول تاریخ یاد آور شدند، که متاسفانه همیشه مردم ما در زمان های حساس از درون و توسط خاینین داخلی ضربه های محکم خورده اند و بر ماست که هوشیار شویم و آگاهانه با مسایل برخورد کنیم و نگذاریم منبعد خاینین مردم ما را مورد معامله های سودمند فردی شان قرار بدهند. آقای دهقانزاده در رابطه به حوادث اخیر کویته نیز یادآور شدند، که ما باید از تجارب گذشته تجربه بگیریم و نگذاریم رهبریت مردم ما در کویته بدست دیگران باشد. ما درد مردم خویش را بهتر درک می کنیم و باید رهبریت بدست مردم خود ما باشد. ایشان از عمده ترین فعالیت های رهبر شهید را در راستای احیای هویت هزاره ها یاد کردند و گفتند، مردم ما در نتیجه از خود گذری و خون سرخ شهیدان است، که امروز تا اندازه ای بیدار شده اند و در مورد مسایل خصوصا در افغانستان و دیگر نقاط جهان عاقلانه برخورد می کنند. هزاره های کویته نیز باید، با پیروی از خطِ که بابه برای مردم ما ترسیم کرده است، به پیش بروند و آگاهانه با مسایل برخورد کنند. آقای دهقانزاده، در قسمت آخر سخنانش مردم را مورد خطاب قرار داده و گفتند، که نباید دلهره و ترس را بدل های خود جا دهید. نباید با ترسیدن و نفرستادن اولادهای خویش به مکاتب و کارهای شان در راستای رسیدن دشمن به اهداف شان، آنها را کمک کنید. ایشان در آخر سخنانش یادآور شدند، که ما اگر مسلمان هستیم و بر کتاب الهی خود ایمان داریم، باید بدانیم که مرگ و زندگی بدست کس و یا کسانی نیست، بلکه بدست خداوند است و خداوند هر وقتی که خواسته باشید آنرا از ما می گیرد. پس ما باید بدون ترس به زندگی خویش ادامه دهیم...

    آخرین سخنران محفل محترم مرتضی خرمی رییس مهاجرین شهر کویته و رییس بنیاد رهبر شهید بودند، ایشان با آنکه وضعیت جسمی شان مناسب نمی باشد، بخاطری که بعد از حادثه هزاره تاون یک سمت از صورت ایشان اندکی فلج شده است، در جایگاه آمده و در ضمن تسلیت گفتن هجدهمین سالروز شهادت رهبر شهید به حضار و رهروانان بابه مزاری، از کسانی که در راستای برگزاری سالگشت همکاری کرده بودند، تشکری کردند. همچنان ایشان از مردم نیز تشکری کردند، که در این وضعیت حساس با حضور پرشور شان در مراسم، تجدید میثاق شانرا به رهبر شهید بابه مزاری و عشق و علاقه شان را به شهدا و خصوصا بابه مزاری به شکل احسن نشان دادند. آقای خرمی، در سخنانش بر کارنامه های رهبر شهید روشنی انداختند و همچنان ایشان یکی از خاطره های شانرا از دوران مقاومت غرب کابل به مردم بازگو کردند. آقای خرمی به تایید سخنان آقای دهقانزاده، در رابطه به آگاهی مردم و شناختن دوست و دشمن سخنان ارزشمندی را تقدیم حضار کردند و همچنان ایشان از مردم به جدیت خواهش کردند، که مردانه مقاومت کنند و به هیچ صورت نگذارند، تا دشمن به اهداف شان برسند.

     در آخر مراسم، توسط بنیاد رهبر شهید بابه مزاری، از کسانی که در راستا برگزاری مراسم و همچنان کارهای ارزشمند فرهنگی و ادبی دست آورد های ارزشمند داشته اند، با دادن لوح تقدیر، سپاسگزاری به عمل آمد و مراسم حوالی ساعت ۷ شب با تقدیم شدن یکدانه پوستری زیبایی از رهبر شهید به حضار به اختتام رسید.

عکس ها از: هادی ایاس

+ نوشته شده در 2013/3/16ساعت 0:8 AM توسط عبدالله رفیعی |

     هزاره دموکراتیک پارتی طی بیانیه ای (۱۲/۳/۲۰۱۳م) بر عملکرد نیروهای انتظامی انتقاد شدید کرده است. این حزب یاد آور شده است، بعد از حادثه های علمدار رود و نیو هزاره تاون (مارکیت سبزی) نیروهای انتظامی محض بخاطر فریب مردم عملیات دروغین را بر لانه های تروریستان شروع کردند، ولی بعد از چند روز آنرا متوقف ساختند. این عملکرد مردم فریبانه نیروهای انتظامی سبب شده است، که تروریستان دوباره منظم شوند و بتوانند در آینده به اعمال زشت شان ادامه دهند. در آخر بیانیه یادآوری شده است، که در این اواخر نیروهای انتظامی بخاطر اینکه فکر مردم از اصل مساله به طرف دیگر متوجه شود، پروپگنده های نگران کننده دروغین را در بین مردم پخش می کنند.

     قابل یادآوریست که منظور ایچ دی پی از این پروپگنده های دروغین، شایعه شدن روازنه، مبنی بر آمدن انتحاری ها در مناطق هزاره نشین، وارد شدن زن های انتحارگر، آمدن موترهای انفجاری و غیره می باشد... این در حالیست که بعد از حوادث اخیر، تا هم اینک هزاره های سراسر جهان تظاهرات های شان را بخاطر تامین امنیت هزاره های کویته و به پنچه قانون سپردن قاتلان هزاره ها ادامه دارد.

+ نوشته شده در 2013/3/12ساعت 11:35 PM توسط عبدالله رفیعی |

+ نوشته شده در 2013/3/9ساعت 7:41 PM توسط تلاش |

گزارش از: سعادت

بتاریخ 17 فبروری سال  2013م، که برابر است با 29 دلو  سال 1391ه.ش، جمعی از محصلین هزاره  و فعالین مدنی مقیم اسلام آّباد  به تظاهرات مسالمت آمیز بر علیه قتل عام هزاره ها در کویته پاکستان  پرداختند. آنها در حالی که لباسهای سفید برتن داشتند و روی لباسهایشان شعار های "منع کشتار هزاره ها، غفلت نهادهای حقوق بشر و سازمان ملل متحد" برنگ سرخ نوشته بودند، پیش روی ساختمان پارلمان پاکستان تجمع نموده و خواهان اقدام فوری حکومت پاکستان و توجه جامعه ای جهانی شدند.

محصلین و فعالین مدنی سومین تظاهرات شان را به تاریخ 19 فبروری پیش روی پارلمان اسلام آباد ادامه دادند ، ایشان در حالی که پلاکارتهای ضد خشونت، قطع کشتارسیستماتیک و هدفمندانه ای هزاره های کویته وخواهان عدالت هستیم ، را بدست داشنتد به بشریت هشدار دادند که اگر جلوی جنایات این افراطیون گرفته نشود،  این آتش دامن همگان را خواهد گرفت.

و همچنان بتاریخ 21 فبروری  محصلین و فعالین مدنی مقیم اسلام آباد کنفرانسی مطبوعاتی با کمیسون حقوق بشر پاکستان (HRCP) و اتحادیه حقوق بشر(IHI) بر گزار نمودند. در کنفرانس  روی دلایل قتل عام هزاره ها و چگونگی متوقف نمودن نسل کشی هزاره ها بحث و گفتگو صورت گرفت.

سجاد حسین چنگیزی یکی از فعالین مدنی هزاره ها، دولت و حکومت پاکستان را مقصر این وحشیگری ها دانست و چند رویی حکومت پاکستان را دلیل بر بی اعتمادی بر وعده های حکومت به هزاره های کویته بیان کرد  و سپس محترمه رخشنده پروین یکی از اعضای (IHI) بیانیه ای حقوق بشر پاکستان را بزبان انگلیسی قراءت نمود و عملکرد حکومت پاکستان را مغایر با لایحه ای حقوق بشر اعلام کرد. سپس محترمه نسرین اظهر به نمایندگی از نهاد حقوق بشر پاکستان، کشتار سیستماتیک و هدفمندانه ای هزاره های کویته را بشدت محکوم نمود و از حکومت پاکستان خواست که بطور جدی و قاطعانه جلو کشتار هزاره ها را بگیرد. در اخیر سجاد حسین چنگیزی فعال مدنی  در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت، که لشکر جنگوی بارها در رسانه های پاکستان اعلام نموده است که گورنر راج هیچ اقدامی علیه این گروه نکرده است و اگر فرشته های آسمان هم بیاید لشکر جنگوی به کشتار هزاره های کویته ادامه میدهد.  این فعال مدنی افزود که یگانه راه حل سپردن فقط کویته بدست ارتش پاکستان و عملیات توسط ارتش بر ضد افراطیون است. وی اعلام نمود که هزاره های اسلام اباد جهت عزاداری و همدردی با خانواده های شهدای شهر کویته بمدت شش ماه لباس های که روی آن شعار های منع خشونت و کشتار هزاره ها را متوقف کنید، نوشته شده است را بتن خواهند کرد و به دفترکار ، دانشگاه ها و اماکن رسمی و عمومی ظاهر خواهند شد.

 

+ نوشته شده در 2013/2/26ساعت 0:11 AM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از: علــــــــی تلاش

عکس از: شمس الرحمان

     دیشب ۲۱/۲/۲۰۱۳م، تعدادی از فعالان مدنی و دوستان اتحادیه محصلین هزاره های کویته مراسم یادبودی را بخاطر کودکان، خانم ها و مردم  بی گناهی  که در انفجار بزرگی تروریستی، در سرک کرانی به تاریخ 16 فبروری به شهادت رسیده بودند برگزار نمودند. در این مراسم فعالان جامعه مدنی هزاره های کویته، حزب سیاسی، ادیبان، نویسندگان، استادان مکاتب، محصلین، شاگردان مکاتب و قشر های مختلف مردم شرکت کرده بودند. این مراسم از سوی رسانه های مختلف تحت پوشش قرار گرفت. اکثریت اشتراک کنندگان را شاگردان خورد سال مکاتب و خانم ها تشکیل می دادند، برگزار کنندگان و دیگر اشتراک کنندگان با روشن کردن شمع ها یاد شهدای عزیز حادثه اخیر کویته را گرامی داشتند. اشتراک کنندگان با لوحه های که در آن شعار های انسان دوستی، صلح و آشتی نوشته شده بودند را در دست داشتند حمله بزرگ تروریستی 16 فبروری را به شدت محکوم کردند و در ضمن اعلان همدردی با خانواده های شهدا، از سازمان ملل، نهاد های حقوق بشر و دستگاه های دولت پاکستان خواستند تا به هر شکل ممکن امنیت هزاره های بی گناه و صلح دوست کویته را تامین کنند و از دستگاه ذیربط حکومتی خواستند تا علیه عاملان این حملات تروریستی عملیات جدی انجام دهند.

     در اواسط برنامه بود که جناب عبدالخالق هزاره رهبر حزب هزاره دموکراتیک، جناب احمد علی کهزاد جنرل سکرتر و دیگر اعضای برجسته و کارکنان این حزب در محل حادثه حضور یافتند و به یاد شهدا شمع روشن کردند و با حضور در مقابل دوربین رسانه های مختلف این حمله تروریستی و نسل کشی هزاره ها را به شدت محکوم کرد و همدردی خود را با فامیل های شهدا اعلان کردند. کودکان و خانم ها به ترتیب در مصاحبه با کانال های مختلف خبری شرکت کردند و بار دیگر صدای مظلومیت شان را به جهانیان رساندند که مردم صلح دوست و با هرگونه خشونت و خونریزی مخالفند و از مقامات دولتی پاکستان خواستد که دیگر نگذارند بچه ها و شاگردان مکاتب کشته شوند.

گزیده ای از پیام های عده ای از فعالان جامعه مدنی هزاره های کویته :

عزیز فیاض (شاعر): مراسم امشب یک یادبود از شهدای عزیز است. بعد از انفجار و جان باختن عزیزان در این منطقه کاملاً تاریکی محسوس بود، تاریکی و سکوت مطلق این محل را فرا گرفته بود. تصمیم گرفتیم که در این محل گرد هم آیم و شمع روشن کنیم تا این تاریکی مطلق بشکند و به جهانیان پیام بدهیم که ما زندگی خود را دوباره ادامه میدهیم. منظور از روشن کردن شمع این است که فعالیت ما در هر زمینه ادامه خواهد یافت، کار و تلاش ما مخصوصاٌ در قسمت تعلیم و تربیه زیاد خواهد شد و دوباره زندگی ما مانند شعله های شمع نمایان خواهد شد.

عبدالله رفیعی (نویسنده، فعال سیاسی و مدنی):  "سیاه ترین صفحات تاریخ در پاکستان و کشور های همسایه اش، انفجار یک هزار کیلو گرام مواد منفجره را به خود ندیده بود. یک هزار کیلو گرام مواد منفجره در هزاره تاون، توسط دشمنان انسانیت انفجار داده شد و کویته را به شدت لرزاند و فاجعه ای عظیمی انسانی بار آورد. قربانیان حادثه تا حتی فرصت فریاد کشیدن را نیافتند. امشب آنانی که تا هنوز قربانی نشده اند و خصوصا طفلان در محل حادثه آمده اند، تا فریاد های خاموش شده ای عزیزانشان را با روش کردن شمع و سکوت نمودن، که این سکوت رسا تر از فریاد های فلک شکن است، به گوش جهانیان و آنانی که تا هنوز وجدان بر وجود شان حاکم است برسانند و از آنها طلب کمک کنند."

سخی جهانگیر (فعال مدنی و هنر مند) : سلسله حملات مرگبار و فاجعه آفرین تروریستان لشکر جنگوی که به عنوان نسل کشی بر مردم مظلوم هزاره درین دهه اخیر تشدید یافته است ما را وادار به سلسه اعتراضات مدنی کرده است تا تجلیل از غمگینانه های مظلومین و بازماندگان شهدآ را با افروختن شمعی توسط زنان و کودکان معصوم به عنوان نماد صلح وزندگی مسالمت آمیزبه جامعه جهانی به نمایش گذاشته و خواهان اقدام جدی سازمانهای حقوق بشری در راستای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در کویته پاکستان هستیم. و همچنان آرزومندیم قباحت این فجایع در لفافه های شعاری سازمانهای حقوق بشری بازهم با مصلحت اندیشی های سیاسی روپوش نگردد.

عصمت یاری ( ریس HSF ) :  شمع نشان انسان دوستی ، علم دوستی و امن است. هزاره ها همیشه بر ضد ظلم ، بربریت و قتل عام علم دوستی و محبت را بر افراشته اند و بر خلاف قدرت های دشمن انسانیت به اعتراضات مدنی همیشه پرداخته اند.

خانم صوفیا وفا (فعال حقوق بشر): در عقیده و مذهب ما تعصب و افکار تروریستی جای ندارد. ما مردم صلح دوست هستم وتعلیم همه چیز ماست. من به این باورم بچه های کوچکی که شاگردان مکاتب و حوزه های آموزشی انگلیسی و کامپیوتربودند، هیچ گناهی نداشتند که در این انفجار کشته شدند ، مطابق هیچ عقیده ای. و کسانیکه به کشتن این بی گناهان دست میزنند بدون شک دشمنی شان با انسانیت هستند. ریختن خون یک کودک بی گناه معادل ریختن خون تمام انسانیت است. و این گردهمایی ما برای یادبود از شهدای عزیز است و از طرف دیگر به جهانیان نشان میدهیم که ما مردم خواستار صلح و صمیمیت هستیم.

همایون بهزاد ( فعال مدنی) :  امروز جامعه هزاره در غم و اندوه جوانان، خواهران و برادران شان غرق ماتم اند و ما فعالین جامعه نیز شدیداً متاثر شده ایم و به یادبود از شهدای ما امشب در محل این حادثه که جان بیشتر از صد تن از تکه های جگر مارا گرفت شمع روشن نمودیم و خواستار امنیت در کویته، بازداشت عاملین حادثات بالای هزاره ها، معاوضه برای مجروحین و فامیلین شهدا از حکومت پاکستان هستیم. به امید روز که همه در صلح و امنیت زندگی کنند.

عنایت چنگیزی (جنرل سکرتری HSF) : "امشب همه اینجا اند با روش نمودن شمع یک سوال دارند. آیا کسانی که با شعار خدمت به دین و خدا، خود را خدای نفس ها ساخته اند و به کشتار اطفال، زنان، مردان و پیرمردان می پردازند، می دانند که افیون شده اند و در مقابل خداوند، ادعای خدایی می کنند؟"

عارف بیگی (عضو HSF و فعال مدنی) : "این طفلان امشب اینجا نوشته اند، که صلح می خواهیم. آیا در این جهانی که هر روز شکایت از کثرت نفوس اش است، کسی پیدا میشود تا امنیت این طفلان را تامین کند؟"

 شکوفه جعفری (فعال فرهنگی) : "اینجا بخاطری جمع شده ایم که نشان دهیم به یاد شهدا هستیم. من از مردم غیور بامیان تشکر ویژه دارم که همیشه ما را به احساس لطیف و وجدان بیدار انسانی خود همانند کوه استوار، هزاره های کویته را یاری نموده اند. ما به وجود همچون شخصیت های بیدار و بشر دوست افتخار می کنیم که با حمایت شان به جهان و جهانیان  نشان میدهند که مردم هزاره همیشه متحد هستند."

گزارش تصویری

DSCF6172

DSCF6177

DSCF6174

DSCF6201

DSCF6214

DSCF6216

DSCF6219

DSCF6221

DSCF6222

DSCF6225

DSCF6226DSCF6231

DSCF6236

DSCF6262

DSCF6267

DSCF6270

DSCF6318

DSCF6334

DSCF6381

DSCF6363

DSCF6374

DSCF6257

DSCF6269

DSCF6198

+ نوشته شده در 2013/2/22ساعت 5:45 PM توسط تلاش |

+ نوشته شده در 2013/2/20ساعت 5:16 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در عکس العمل به انفجاری که به تاریخ ۱۶/۲/۲۰۱۳م، در هزاره تاون صورت گرفت و در نتیجه آن بیشتر از ۱۱۰ تن شهید شدند و زیادتر از ۲۰۰ تن زخمی اند، تا هم اینک یعنی ساعت شش و نیم شب ۱۹/۲/۲۰۱۳م، تحصن در کنار جنازه ها در کویته و همچنان در سراسر پاکستان و نیز در افغانستان، اروپا، آمریکا و استرالیا جریان داشت... تحصن کنندگان تقاضا هایی داشتند و می گفتند که تا تقاضاهای آنها برآورده نشود، آنها جنازه ها را دفن نخواهند کرد و تحصن آنها بر علاوه کویته در سراسر جهان جریان خواهد داشت. بعد از وارد شدن فشار های بسیار زیاد بر دولت، نخست وزیر یک کمیته ای را به کویته فرستاده بود، تا در مورد دفن جنازه ها و ختم تحصنی که سراسر پاکستان را فلج کرده بود، با وارثان شهدا و بزرگان هزاره های کویته صحبت کنند.

      بعد از گفتگو در بین سران هزاره های کویته با گورنر و نمایندگان دولت که از مرکز نظر به هدایت نخست وزیر آمده بودند، هم اینک وزیر اطلاعات مرکزی آقای کایره با رسانه ها صحبت می کند. ایشان گفتند که نظر به درخواست تحصن کنندگان هم اینک عملیات بر ضد تروریستان جریان دارد و طی آن تا هنوز ۱۷۰ تن دستگیر شده اند، چهار تن کشته شده اند و به اندازه خیلی زیاد مواد منفجره به دست آمده است. همچنان وی گفتند که بر ضد تروریستان و لانه های آنها جوانان ارتش عملیات می کنند و این عملیات در سراسر بلوچستان صورت خواهد گرفت. کایره علاوه کرد، که دولت تمام تقاضا های تحصن کنندگان را پذیرفته است، لهذا من از شمایان خواهش می کنم، که جنازه ها را دفن کنید...

     بعد از آقای کایره، آقای علامه شهیدی صحبت کردند. ایشان طی سخنانی گفتند که قرار بر آن شده است که از طرف یک جهتی کونسل یک کمیته سه نفری ترتیب شود و آن کمیته به صورت مرتب همراه با روسای سازمانهای انتظامی عملیات دقیق را بررسی کنند. آقای شهیدی گفتند بعد از آنکه تحصن در کویته ختم شد، در سراسر پاکستان تحصن ختم خواهد شد و ما بر گورنر اطمینان داریم که نظر وعده ای که ایشان داده است، به صورت حتمی عملیات دقیق را انجام خواهد داد و امیدوارم بار دیگر اینگونه حادثه ای صورت نگیرد.

     در آخر آقای سردار سعادت علی هزاره با آنکه ایشان شدیداً مریض اند، صحبت نموده و گفتند که تقاضاهای آنها تماما پذیرفته شده است و آنها تحصن شانرا ختم خواهند کرد... البته در مورد تدفین که حالا شود و یا فردا با علما و بزرگان مشوره نموده و در آن رابطه تصمیم می گیرند.

    قابل یادآوریست که دقایق قبل محترم احمد علی کهزاد جنرل سکرتری ایچ دی پی، که در خارج بودند، بعد از شنیدن حادثه هزاره تاون سفر شانرا ختم نموده و دوباره به سوی کویته حرکت کردند. ایشان از سفر خارج به کویته رسیده اند و بعد از رسیدن ایشان به صورت مسقیم به امام بارگاه موسی ابن جعفر رفتند و هم اینک در مراسم تحصن اند و سخنرانی می کنند...

     قابل یاد آوری می دانم که ایف سی طی عملیاتی، ساعتی قبل یکی از وزرای حکومت سابق بلوچستان به نام علی مدد جتک را با پانزده تن از محافظان اش دستگیر کرد. یکی از تقاضاهای تحصن کنندگان گرفتاری علی مدد جتک بود. همچنان به نوشته روزنامه قدرت، هم اینک یکی از رهبران جماعت و اهلسنت (سپاه صحابه قبلی) بلوچستان، کسی که هر روز دو بیانیه تهدید آمیز بر ضد شعیان و هزاره ها در روزنامه ها صادر می کرد، دستگیر شده است. این دستگیری وی طی علمیات بر مدرسه اش صورت گرفت است...

+ نوشته شده در 2013/2/19ساعت 7:16 PM توسط عبدالله رفیعی |

     برای بررسی وضعیت بلوچستان و خصوصا هزاره های کویته، و راه های تامین امنیت آنها، دقایق قبل رییس ارتش پاکستان آقای کیانی در دفتر ریاست جمهوری با رییس جمهور آقای زرداری و نخست وزیر آقای راجا پرویز اشرف صحبت کرد. آنها به تفصیل موضوع را بررسی کردند و طی یک تصمیم یکجا آنها رییس بخش بلوچستان یکی از سازمان های استخباراتی بنام "آی بی" را بخاطر سهل انگاری اش تبدیل کرد. همچنان آنها یکی از آفیسران آی بی را نیز تبدل کردند. همچنان هم اینک وزیر قانون پاکستان آقای فاروق ناییک در دفتر ریاست جمهموری بخاطر مشوره های قانونی طلب شده است...

     بر علاوه آن، کمیته پارلمانی که از طرف نخست وزیر تعیین شده بود، اینک در هزاره تاون رسیده است و در حال مذاکره با سران هزاره می باشد. تحصن ادامه دارد و نیز در کراچی تحصن کنندگان به خشم آمده اند و طی یک اقدامی می خواستند تا یکی از مارکیت های بزرگ را مسدود کنند و در نتیجه دوکانهای مارکیت بسته شده است و پولیس نیز در صحنه آمده است و شلیک های هوایی جریان دارد...

      بر علاوه سایر نقاط جهان و بامیان، در کابل نیز عده ای از روشنفکران، قلم بدستان، اصحاب مدنی و محصلان دست به اعتصاب غذا زده اند و بر تعداد آنها با گذشتن زمان افزوده می شود و نیز نمایندگان نهاد های مختلف و اعضای پارلمان در بین آنها آمده با آنها اظهار همدردی می کنند. دقایق قبل ودیم نزوف رییس دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، آقایان احمد بهزاد، داکتر مهدی، اسدالله سعادتی، سید اکرام و محترمه شاگل رضایی نمایندگان پارلمان و صدیق افغان رییس مرکز تخقیقاتی ریاضی فلسفی جهان در آنجا حضور یافتند.

 

+ نوشته شده در 2013/2/19ساعت 5:43 PM توسط عبدالله رفیعی |

     بعد از دستور وزیر اعظم که باید عملیات هدفمند بر ضد تروریستان صورت بگیرد، آی جی بلوچستان تبدیل شده است. اینک آقای مشتاق سکهیرا آی جی جدید بلوچستان است. از طرف دیگر وزیر اعظم دستور داده است، که بدون در نظر داشت کدام ملاحظه عملیات باید به صورت فوری بگیرد. قابل یادآوریست که در نتیجه علمیات ایف سی در ساحه قمبرانی چهار تروریست کشته و هفت تن دیگر شان به شمول یک خودش احتمالی دستگیر شده اند. سخنگوی ایف سی گفته است که این تروریستان عضو یک نهاد تندرو مذهبی می باشد. هم اینک نیز عملیات ایف سی در نقاط مختلف کماکان جریان دارد..

     دقایق قبل طاهر القادری رهبر جریان منهاج القرآن طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که پاکستان و تروریسم یک جا پیش رفته نمی تواند، ما باید یکی از آنها را انتخاب کنیم. یا پاکستان برای همه و یا هم تروریسم. وی همچنان انتقاد شدید بر نهادهای پاکستانی کرد و گفت که ما پاکستان را به بهشت برای تروریستان تبدیل کرده ایم و تا ما همه یک صدا بر ضد تروریستم مبارزه نکنیم و از سود گیری های مشخص خو توسط تروریستان دست برنداریم و از آنها سلب حمایت نکنیم، تروریسم از بین نخواهد رفت و در آخر ما را ازبین خواهد برد. وی در ادامه گفت که باید کویته به دست ارتش سپرده شود...

    از طرف دیگر علامه شهیدی طی گفتگویی با رسانه ها گفته تحصن تا براورده نشدن مطالبه های وارثان شهدا ادامه خواهد شد. وی گفت دفعه قبل ما را فریب دادند. نخست وزیر گفت که ارتش تحت حاکمیت گورنر است. اگر ارتش زیر حاکمیت گورنر است، پس چرا گورنر ارتش را به صحنه نمی طلبد. وی تبدیلی ای جی را ناکافی شمرده و گفت این بار تا تمام خواست ها مردم در اثر گفتگویی دو طرفه و نبشتن بر روی سند و امضا و شروع عمل بر آن نباشد، تحصن خاتمه نخواهد یافت. تحصن ادامه دارد و نوبت به نوبت سخنرانان مختلف سخنرانی می کنند...

----------------------------

دوستان جریان تحصن را به صورت زنده از طرف لینک زیر مشاهده کنید

تماشای زنده تحصن

+ نوشته شده در 2013/2/19ساعت 5:5 PM توسط عبدالله رفیعی |

     نخست وزیر پاکستان امر به عملیات بر ضد لانه های تروریستان داد. در ضمن هیات پارلمانی که دیروز تعیین شده بودند در کویته رسیده و در حال گفتگو با گورنر می باشند. قاضی القضات در حال بررسی وضعیت کویته است. وی در سخنانی تا اینک گفته است، زمانی که لشکر جهنگوی مسوولیت حادثه ها را گرفته است، چرا بر ضد آن عملیات نشده و ازبین نرفته است؟ وزیر داخله گفته است، که ما می خواهیم ساحه هزاره نشین را به ساحه سرخ (Read Zone) تبدیل نمایم. وی اینک در ایرپورت کویته رسیده است و با رسانه ها صحبت می کند. همچنان وی ادامه داد که باید دیده شود که کی ها با لشکر جهنگوی همکاری می کند...

     تحصن با شدت و حضور بیشتر مردم در علمدار رود و هزاره تاون ادامه دارد. در سراسر پاکستان تحصن است، در کراچی تحصن کنندگان شاهراه ها را مسدود کرده و اندکی خشونت نیز دیده شده است و چندین موتر سوزانده شده است. شاهرا های لاهور مسدود اند و ترافیک شدید دیده می شود. در اکثر از کشورهای دیگر همچون افغانستان، انگلیس، استرالیا و غیره نیز تظاهرات جریان دارد. رسانه ها تحصن را گزارش می دهند. فریاد های وارثان شهدا و مظلومان دل هر بیننده ای را مجبور به اشک ریختن و حرکت می کند. در میز گرد های دیشب سازمانهای اطلاعاتی شدیدا مورد انتقاد قرار گرفت. تا حتی در میزهای گرد گفته شد که سازمانهای استخبارانی شریک است. همچنان اهلیان رسانه با حمایت شدید از هزاره ها خواهان بازخواست از سران نهاد ها اطلاعاتی و انتظامی شدند و گفتند آنها باید پاسخگو باشند. در رسانه ها در ضمن انتقاد شدید بر سازمانهای اطلاعاتی، از مردم و سران احزاب خواسته شد، تا این فرصت را غنیمت شرده و به میدان بیایند. زمان عمل است. اگر امروز جلو سازمانهای تروریستی و حامیان شان گرفته نشود، چند روز بعد آنها تمام پاکستان را گرفته و در هر شهر و کوچه دریاهای خون را جاری خواهند کرد... در میز گردها انتقاد شدید از گورنر نیز صورت گرفت. همه می گفتند، اگر گورنر نمیتواند امنیت را بیاورد، پس باید استعفی بدهد، تا ما خودما به سرنوشت خود بفهمیم.

     حاجی قیوم چنگیزی، یکی از راهنمایان کویته یک جهتی کونسل گفت، ما خواهان سپرده شدن بلوچستان به صورت کلی به ارتش نیستم، ولی ما خواهان عملیان هدفمند توسط ارتش بر ضد لانه های تروریستان می باشیم. اگر گورنر وعده کند و ما را صد فیصد متقین بسازد، ما تحصن را پایان می بخشیم، این در حالیست که تحصن کنندگان یکپارچه می خواهند تا تحصن شان ادامه داشته باشد و آنها می خواهند عملا شاهد دستگیری و به دست قانون سپرده شدن قاتلان شان باشند.

------------------------

بیانیه وزارت خارجه استرالیا در رابطه به حادثه کویته

بیانیه مطبوعاتی/ رسانه ی

۱۸ فروری ۲۰۱۳

وزیر امور خارجه، باب کار از حکومت پاکستان تقاضا میکند که علیه کسانیکه مسوول بمبگذاری در بازاری در کویته که قرار گزارشها منجر به قتل بیش از ۸۰ تن و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شده است میباشند، به زودی اقدام کند. سناتور کار گفت که او این مساله را با وزیر خارجه ی پاکستان خانم حنا ربانی در هفته ی جاری مطرح خواهد ساخت.

بمبگذاری اخیر به دنبال حملات مشابه قبلی به تاریخ ۱۰ جنوری سال جاری، که منجر به کشته شدن ۹۲ نفر و زخمی شدن ۱۲۱ نفر شد صورت میگیرد. هر دو حمله در مناطق عمدتاً هزاره نشین شهر بودند.

وزیر امور خارجه، باب کار گفت که بمبگذاریها اعمال تروریستی علیه مردمان شهری / عادی بود.

سناتور کار گفت، تمام استرالیاییها از این بمگذاریهای بیرحمانه بر شهروندان بیگناه که مشغول زندگی شان بودند احساس انزجار دارند.

من از محکومیت این حملات توسط حکومت پاکستان استقبال میکنم و بر اقدامات سریع برای به عدالت کشیدن عاملین این حملات تاکید میکنم.

ما در غم دوستان و فامیل های کسانیکه کشته و زخمی شده اند شریک میباشیم.

سناتور کار گفت که مسوول کمیساریای عالی استرالیا در اسلام آباد با رهبران سیاسی، مقامات عالی رتبه و نهادهای غیرحکومتی بصورت مداوم دیدار میکند تا از تقویت و حفاظت از حقوق بشر در پاکستان بشمول اقلیت جامعه ی هزاره حمایت و پشتیبانی کند.

+ نوشته شده در 2013/2/19ساعت 3:13 PM توسط عبدالله رفیعی |

     جنازه های شهدای حادثه ۱۶/۲/۲۰۱۳م، در امام بارگاه موسی ابن جعفر گذاشته شده اند. تا هم اینک مشخصا ۸۰ جنازه شناسایی شده اند، در شش تابوت اجزای توته و پارچه شده جابجا شده اند که دقیقا تا هنوز شناسایی نشده است. به علاوه آن ۲۶ تن گم اند. در بین شهدا ۱۸ تن شان از طبقه اناث است و تقریبا پانزده تن شان از اطفال خوردسال می باشد. مردم غمدیده و سوگوار در کنار جنازه های نشسته اند و از طرف دیگر خانواده های آنانی که عزیزان شان گم اند، سرگردان اند و بیقرار لجظه ای در محل حادثه می روند و لحظه ای در کنار شهدا می آیند، تا نشانی از عزیزان شان بیابند...

     اگرچه چندین بار از دیروز تا به حالا گفتگو ها در مورد ختم نمودن تحصن، در بین بزرگان زده شد است و ساعت قبل سردار سعادت علی هزاره نیز طی گفتگویی با یکی از شبکه ها اعلان کرد که فردا تحصن را خاتمه خواهد بخشید، ولی تا هم اینک تعداد بسیار زیاد از مردم از دیروز در حال تحصن در میدان بیرون از امام بارگاه موسی ابن جعفر نشسته اند و سخنرانان مختلف اعم از احزاب سیاسی، مذهبی و شخصیت های قومی نوبت به نوبت برای آنها سخنرانی می کنند. همچنان نماینده گان احزاب مختلف غیر هزاره زمانی که در آنجا می رسند در ضمن اظهار همدردی و فاتحه خوانی، برای مردم نیز سخنرانی می کنند و همدردی و حمایت شانرا از مردم و خواست های هزاره ها بیان می کنند. بر علاوه هزاره تاون در علمدار رود نیز تعداد کثیری از مردم در چوک شهیدان به حمایت از تحصن کنندگان هزاره تاون نشسته اند. هوا اینک بسیار سرد و کماکان بارانی است، ولی مردم مصمم اند تا بر آورده شدن تقاضاهای شان در صحنه باشند. بر علاوه کویته، در شهر های مختلف پاکستان و بعضی از کشورهای دیگر نیز تحصن و تظاهرات ادامه دارد. تحصن کنندگان کویته عمده ترین تقاضا های شای، سپردن کویته به دست ارتش، عملیات هدفمند توسط ارتش بر ضد تروریستان، دستگیری سران سازمانهای که مسوولیت حادثه را می گیرند و تامین امنیت دقیق و یا هم اجازه دادن، برای گرفتن اسلحه به شکل قانونی برای هزاره ها می باشد.

     بان کی مون سر منشی سازمان ملل متحد در ضمن محکوم نمودن حادثه از دولت پاکستان خواست تا بر ضد کسانی که مسوولیت حادثه را به عهده می گیرد، وارد عمل شود و در این راستا سازمان ملل حاضر است تا با کشور پاکستان کمک کند. از جمله رهبران احزاب مطرح پاکستان، عمران خان طی سخنان تندی با نامبردن مشخص از لشکر جهنگوی عمل آنها را وحشیانه و غیر انسانی شمرد. وی گفت این عمل غیر انسانی لشکر جهنگوی دشمنی با اسلام است و همچنان وی یاد آور شد که در حمایت از هزاره ها آنها نیز تظاهرات خواهند کرد. روسای احزاب مختلف با فرستادن نمایندگان و همچنان طی کنفرانسهای مطبوعاتی حمایت شانرا از هزاره ها بیان داشتند. یکی از نمایندگان ای این پی، در گفتگویش با یکی از شبکه گفت، اگر گورنر نمیتواند امنیت بیاورد، پس بهتر است تا استعفی بدهد، تا مردم سرنوشت شانرا بدانند... همچنان قاضی القضات پاکستان آقای افتخار چوهدری برای اولین بار است که کشتار هزاره های کویته را خودش شخصا نوتس (suo moto) گرفته است. آقای محقق نیز همراه با یک هیات امروز به اسلام آباد رسیده است.

     نخست وزیر کشور طی سخنانی در پارلمان گفت: "امروز همه غم زده است و کسی نیست که بخاطر ظلم و ستم بی حدی که بر برادران هزاره شده است اشک خون نریزد. دفعه قبل هم حادثه بر برادران هزاره صورت گرفته بود. دفعه قبل من خودم به کویته رفتم و هر خواست را که آنها داشتند بر آورده کردم. هزاره ها فکر می کردند، که اگر گورنر راج نافذ شود وضع شاید بهتر شود، من بدون در نظر داشت اینکه حکومت خودما در بلوچستان است، در بلوچستان گورنر راج را نافذ کردم و هر امکاناتی را که نیروهای امنیتی و انتظامی در بلوچستان ضرورت داشتند برای آنها دادم، اما متاسفانه بازهم وضع خوب نشد و حادثه دیگر به وقوع پیوست. اما چه باید کرد؟ من بحیث حکومت، اعضای پارلمان را، مردم پاکستان را و خصوصا خواهران و برادران هزاره ام را اطمینان می دهم که ما از تمام توان خویش استفاده خواهیم کرد و تا هر حدی را کا نیاز باشد پیش خواهیم رفت، تا مسوولین حادثه را به سزای اعمال شان رسانده و به جهنم واصل کنیم. من به گورنر گفته ام، که وی تحقیق کند، کسانی که به وظیفه شان به درستی رسیدگی نکرده اند و غفلت نموده اند، آنها را به من معرفی کند، ما آنها را نیز به دست قانون خواهیم سپرد تا شکنجه شوند. اگرچه حادثه بسیار بزرگ بود، ولی من می دانم هزاره ها دلیر اند و مردم حوصله مند. ما با هزاره ها در هر درد و غم شان شریک هستیم و تمام خواست های آنها را برآورده می کنیم."

     تمام موارد بالا در حالیست که به گفته سکرتری داخل بلوچستان آقای درانی، آنها حاضر نیستند، نظر با درخواست تحصن کنندگان مسوولیت امنیت شهر کویته را به عهده ارتش بسپارند. حاکمان بلوچستان می گویند که نیروهای انتظامی که وجود دارند مسوولیت شانرا به خوبی انجام می دهند، لهذا ضرورت به ارتش نیست. همچنان گورنر بلوچستان دیروز اعلان کرده بود، که وی یک طیاره خصوصی برای انتقال شهدا به کراچی اختصاص می دهد، ولی تا هم این وعده اش را تطبیق نکرده است. تا حتی امروز قرار بود وی در تحصن بیاید، ولی باز هم وی نیامد. وضعیت صحی بعضی از زخمی ها به شدت وخیم است و اگر آنها به صورت فوری به کراچی انتقال داده نشوند، ضایع خواهند شد.

+ نوشته شده در 2013/2/18ساعت 10:30 PM توسط عبدالله رفیعی |

     تا هنوز در پاکستان و کشور های همسایه آن، انفجاری که در آن هزار کیلو گرام مواد منفجره استفاده شده باشد، صورت نگرفته است. یک هزار کیلوگرام در داخل یک تانکر آب (تراکتوری که تانکر آب داشت) عامل انفجار هزاره تاون به تاریخ ۱۶/۲/۲۰۱۳م شد. سوال اینجاست که این تانکر در کجا آماده شد؟ چگونه قطعات آهن و مواد منفجره در داخل تانکر آن جابجا شد؟ این تانکر چطور در این وضعیت حساس توانست داخل هزاره تاون شود؟ این تانکر در جریان عبورش چند ناحیه بازرسی ایف سی را گذراند؟ چرا به این تانکری که یک غیر هزاره آنرا رانندگی می کند، اجازه داده شد که داخل هزاره تاون شود؟ چرا عامل حادثه، یعنی لشکر جهنگوی در حالی که مسوولیت حادثه را می گیرد، دستگیر نمیشود؟ چگونه لشکر جهنگوی با رسانه ها تماس می گیرد؟ بیانیه های لشکر جهنگوی توسط کی در رسانه ها به نشر می رسد؟ کسی  که بیانیه ها را به رسانه های تحویل می دهد، چرا دستگیر نمیشود؟ رهبران لشکر جهنگوی بعد از پذیرش مسوولیت چطور آزادانه در سراسر پاکستان سفر و گردش می کنند؟ چرا بر ضد لشکر جهنگوی و دیگر تنظیم های افراط گرا و مسوول کشتار هزاره ها اقدامی صورت نمی گیرد؟ فایده نافذ شدن گورنر راح برای هزاره ها چه شد؟ بیست موتر انفجاری که لشکر جهنگوی توسط آن هزاره ها را تهدید می کند، در کجا قرار دارد؟ همچون این سوال، هزاران سوال بی پاسخ وجود دارد.

     سوال های بی پاسخ بالا پا برجاست، اما سوال جدی تر اینکه چرا نهادی های که به هر شکلی نمایندگی از ساکنان هزاره تاون، مهرآباد و شیعیان می کنند، یک پارچه در پاسخ یابی آن یخن نهاد های مسوول را نمی گیرند. در حالیکه نمیتوان بر نیروهای انتظامی و اطلاعاتی به اندازه ای یک نخود اعتماد کرد، چرا نهاد های که ادعای در راس بودن را دارند، در راستای پیش گیری از همچون حوادث اقدام هماهنگ و مناسب نمی کنند؟ چرا تا حتی دوستان خارج چه حقیقی و چه حقوقی بر نهادهای خود مردم هزاره  تاکید نمی کنند و تا حتی فشار نمی آورند، تا با در نظر داشت توانایی ها و تقسیم کار در کنار هم باشند و منافع علیای هزاره های کویته را بسنجند؟؟؟

     امروز کیست، که پاسخگوی خانواده های شهدا باشد؟ خلای مدیریت جامع به شدت محسوس است. تا هنوز نمی دانند، که چه باید بکنند؟ آیا کسی است که پاسخ دهد، جرم طفلی که در بطن مادرش بود، مادرش و طفلی خوردسالش که از دست مادرش گرفته بود، چه بود، که مادر با طفلٍ در بطنش در اثر انفجار با سوختن جسم شان جان داده اند و از طفل خوردسالش اثری باقی نمانده است؟ کیست، که جوابگوی جوانان خشمگین باشند، که با دیدن اجساد عزیزانشان خونشان جوشان می شود و فقط خواهان انتقام اند؟ کیست که با جوابگوی اجساد سوخته طفلان خوردسال باشد؟ کیست که جوابگوی مادران داغدیده که فقط شوهران و جوانان شانرا می خواهند باشد، کیست که...؟

     امروز باز تظاهرات شد، شعارهای تند داده شد، در بازار هرتال بود، پرچم بلوچستان در سوگ سر نگون بود. مردم سرگردان و پریشان این کوچه و آن کوچه را زیر پا کردند؟ روسای سازمانهای انتظامی آمدند و از صحنه و شفاخانه ها دیدن کردند. گورنر و روسای انتظامی از سازمانهای اطلاعاتی انتقاد کردند و آنها را متهم به ناکامی کردند. روسای اکثر از احزاب تسلیت گفتند، نهاد های اهل تشیع در سراسر پاکستان تظاهرات کردند. در بامیان جوانان دست به اعتصاب غذا زدند، در بعضی کشور ها تظاهرات صورت گرفت، بیانیه ها و تسلیت نامه ها رسید. فردا باز هم قرار است که در کراچی و کویته هرتال باشد. تا حتی در آزاد کشمیر نیز تظاهرات خواهند کرد. تحصن در سراسر پاکستان صورت خواهد گرفت. باز هم مردم جنازه های شهدای شانرا دفن نمی کنند. باز هم تقاضاهای دستگیری و به پنجه قانون سپردن عاملان حادثه وجود دارد. باز هم وارثان گفته اند که تا بر آورده نشدن تقاضاهای شان که همانا عملیات هدفمند بر ضد تروریستان است، جنازه ها را دفن نخواهند کرد.

     اما باز هم سوال باقیست، که بعد از این همه تلاش ها، آیا نسل کشی هزاره های کویته متوقف خواهد شد؟ آیا بر شدت حملات افزوده نخواهد شد؟ آیا این اقدام های پراکنده می تواند جلو وحشیان را در آینده بگیرد؟ آیا تا زمانی که نهاد های در راس بخاطر جلوگیری از نسل کشی مردم شان با هم صادقانه ننشسته و در کنار هم با پذیرش یکدیگر دست به دست هم نداده و با تقسیم کار نظر به صلاحیت های شان، عوامل را به صورت اساسی ریشه یابی ننموده و یک پلان جامع و همه جانبه را جهت بیرون رفت از این بحران نسنجند، این نسل کشی اختتام خواهد یافت؟ 

+ نوشته شده در 2013/2/17ساعت 11:13 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در نتیجه حادثه دیروز ۱۶/۲/۲۰۳۱م، چهار مارکیت به صورت کلی ازبین رفته اند و دوکانهای نزدیک آن به شمول خانه ها شدید تخریب شده اند. یک مکتب تکنیکل ایجوکیشنل انستتیوت که به تازه گی در آنجا شروع به فعالیت کرده بود، اصلا از آن نشانی نیست. سه مکتب دیگر که در نزدیک حادثه واقع اند، عده ای کثیری از شاگردان شان متاثر شده اند. تا هنوز هم مردم از پشت بامها و خانه های اطراف توته های اجساد را جمع آوری می کنند... در حادثه دیروز یک قالین فروشی بزرگ حریق شد و در ضمن یک موتر تاکسی که در نزدیکی حادثه اسیر حادثه شد، بعد از انفجار تانک تیل آن، آتش اش دوکانهای اطراف آنرا که از بوت و رخت بودند سوزاند...

     عده ای از افراد گم اند. خانواده های شان هیچ اطلاعی از آنها ندارند، ولی به احتمال زیاد کسانی که در نزدیک حادثه بوده اند، با تاسف اسیر انفجار بزرگ شده اند. تعداد شهدا اینک از صد نفر نیز گذشته است و در حدود ۱۱۰ تن شده است. مردم همه سرگردان اند و نمیدانند چه بکنند، باید اعتراف و انتقاد کرد، که برای هدایت دقیق مردم کسی نیست. مدیریتی که در حالت اضطرار به داد مردم برسد وجود ندارد.

     امروز جلسه چهلم شهدای علمدار روز نیز بود، در جلسه شهدای علمدار رود عده ای کثیری از مردم شرکت کرده بودند. در ضمن بزرگان سیاسی، عده ای کثیری از علمای اهل تشییع از سراسر پاکستان در صحنه رسیده بودند. از جمله آقای علامه ساجد علی نقوی و علامه شهیدی نیز بودند. آقای ساجد علی نقوی در سخرانی اش یاد آور شد، که شیعیان سراسر پاکستان در کنار شیعیان کویته است و منتظر فرمان کویته یکجهتی کونسل می باشد، تا تظاهرات سرتاسری اش را در سراسر پاکستان با شدت شروع کند. همچنان علامه شهیدی جنرل سکرتری مجلس وحدت المسلمین طی سخنانی گفت که باید به صورت فوری کویته به دست ارتش سپرده شود و ارتش بر ضد لانه های تروریستان عملیات نموده و گردن آنها را بزند. آقای شهیدی علاوه کرد، که اگر دفعه قبل بر ضد وزرای فاسد مثل علی مدد جتگ و عاصم کردکیلو از طرف حکومت بازخواست صورت می گرفت، حادثه هزاره تاون به وقوع نمی پیوست. همچنان ایشان گفتند، که اگر دولت امنیت مردم را گرفته نمیتواند، باید مطابق به قانون اجازه بدهد تا مردم اسلحه قانونی بگیرند و خودشان از خود دفاع کنند..

     ایچ دی پی نیز پریس کانفرانسی داشت، که طی آن برای دولت ۴۸ ساعت وقت داد، تا عاملان حادثه هزاره تاون را دستگیر کند، در غیر آنصورت از این روز به بعد ایچ دی پی هر روز در مقابل ساختمان هایکورت تظاهرات خواهند کرد. و از طرف دیگر گفت که هزاره ها در سراسر جهان در مقابل نمایندگی های سازمان ملل دست به تظاهرات خواهند زد. همچنان درخواست کرد، تا زخمی ها مجموعا به کراچی و یا هم خارج از کشور برای معالجه بهتر به صورت فوری انتقال داده شود.

    امروز کویته و کراچی در سوگ است و نیز در نقاط مهم پاکستان اعضای نهاد های اهل تشیع دست به تظاهرات زده اند. از طرف دیگر دو دانه بیلدوزر در قبرستان برده شده بود، تا قبر دسته جمعی را برای شهدا حفر کند. دیدن قبر دسته جمعی که توسط دو بلدوزر کنده می شود و بیشتر از صد تن را در خود جا می دهد، مو را بر بدن هر بیننده راست می کند. زمان دقیق تدفین شهدا هنوز مشخص نیست.

     صدر شعیه کنفرانس سید داود آغا هم اینک درحال پریس کنفرانس است، وی در ضمن تشریح وضعیت، یاد آوری می کند که پاکستان سرزمین شخصی کسی نیست، اگر بعد از حادثه علمدار رود بر ضد تروریستان علمیات می شد، حادثه هزاره تاون صورت نمی گرفت. وی علاوه کرد که ما می خواهیم سالمیت پاکستان باقی بماند، ولی مردم ما را می خواهند از صحنه حذف کنند. نیروهای اطلاعاتی باید وظیفه شانرا به درستی انجام دهند و....

+ نوشته شده در 2013/2/17ساعت 5:3 PM توسط عبدالله رفیعی |

     طبق آخرین اطلاعاتی که بعد از بازدید از صحنه حادثه دقایق قبل بدست آوردم، درحادثه انفجار امروز شنبه ۱۶/۲/۲۰۱۳م، در مارکیت میوه و سبزی فروشی که حوالی ساعت پنج و نیم شب صورت گرفت، در حدود هزار کیلوگرام مواد منفجره استفاده شده است. قابل یادآوریست که به احتمال  زیاد مواد منفجره توسط تانک آب به ساحه مارکیت توسط یک انتحاری آورده شده و سپس انفجار داده شده بود. از تانک آب منفجر شده فقط پارچه های ماشین اش باقی مانده بود و دیگر چیزی وجود نداشت. شاید در تاریخ پاکستان انفجاری که در آن یک هزاره کیلوگرام مواد منفجره استفاده شده باشد، تا به امروز صورت نگرفته باشد.

     انفجار در ساعتی به وقوع پیوست که عابران، خصوصا دانش آموزان و کسانی که برای خریداری در مارکیت آمده بودند به تعداد خیلی زیاد در آنجا وجود داشتند. در نتیجه انفجار به اندازی دو متر عمیق و شش متر عریض چقوری به وجود آمده است. در نتیجه انفجار عده ای کثیری اعم از مردان، زنان و به تعداد خیلی زیاد اطفال جانهای شانرا از دست دادند... شبکه های تلویزیونی نظر به آماری که از شفاخانه ها حاصل می کنند، تعداد شهدا را ۷۵ تن ذکر می کنند، ولی به آنها چون اجازه داده نشده که در صحنه بیایند، آنها از آنعده کسانی که از آنها اثری باقی نمانده است و کسانی که تا هنوز در زیر آواری از خاک باقی اند خبر ندارند. مردم هنوز جنازه ها را از زیر سقف های کانکریتی که فروریخته اند می کشند. به احتمال زیاد تعداد شهدا مجموعا در حدود صد تن است و تعداد زخمی ها در حدود دو صد تن می باشد.

    گورنر بلوچستان آقای ذوالفقار علی مگسی با حضور در شفاخانه سی ایم ایچ، طی گفتگویی با رسانه ها در ضمن اظهار تاسف و هدردی با قربانیان حادثه، حادثه را ناکامی نیروهای اطلاعاتی ذکر نموده و از نیروهای اطلاعاتی شدیدا انتقاد کرد. وی گفت، در حالیکه سازمانهای اطلاعاتی از هر گونه ابزار برخوردار اند، چرا جلو این گونه حوادث را نمی گیرند. گورنر یاد آور شد که برای پولیس آزادی کامل داده شده است که به صورت فوری دست به دستگیری تروریستان سفاک بزنند. همچنان وی گفتند که به هر آنکسی که اطلاعات دقیق در مورد مسوولان حادثه بدهند، یک کرور کلدار انعام می دهد. گورنر بلوچستان، جهت معالجه بهتر زخمی ها امر کرد که توسط یک طیاره به صورت خصوصی فورا زخمی ها به کراچی انتقال داده شوند.

     حزب دموکراتیک هزاره و اکثر از احزاب دیگر فردا را در کویته هرتال عمومی اعلان کرده است. همچنان قرار است فردا به صورت رسمی به سوگ حادثه امشب بلوچستان رخصتی و بیرق اش نیم افراشته باشد. تقریبا تمام سران احزاب پاکستان حادثه را به شدت محکوم کرده اند. از طرف دیگر نهاد های اهل تشیع در شهر های مختلف دست به تظاهرات و تحصن زده اند و بعضی شاهراه ها را مسدود کرده اند.

     مسوولیت حادثه اسفناک امروز را سخنگوی لشکر جهنگوی با تلفون نمودن به بی بی سی و دیگر نهاد های رسانه ای مثل تمام حوادث قبلی به عهده گرفته است. سخنگوی لشکر جهنگوی ابوبکر صدیق گفته است که این دومین حمله ما بر شیعیان در سال ۲۰۱۳م، می باشد. در ضمن تهدید کرده است،که اگر گورنر راج نافذ شود و یا هم ارتش بیاید ما دست از عملیات خود نمی کشیم و حالا بیست موتر دیگر که پر از مواد منفجره است و انتحاری داخل آن نشسته اند، آماده امر اند که بر هزاره تاون و یا علمدار رود حمله کنند. امشب در زمانی که هزاره ها در حال جمع نمودن جنازه های عزیزان شان بودند و هزاره تاون خون می بارید، مردم شاهد شادیانه زدن های تروریستان نیز بودند که به شکل مرمی های روش انداز از اطراف، مرمی هایشان بر آسمان هزاره تاون قرار می گرفتند.

     جنازه ها هم اینک در شفاخانه عمومی شهر است. فردا قرار بود که مراسم چهلم شهدای دو حادثه پی در پی علمدار رود نیز برگزار گردد، ولی حادثه امروز تمام محاسبات را بهم زده است. قرار است فردا مردم تصمیم شان را در مورد جنازه ها و لایحه های عمل بعدی شان بگیرند.

در این تصویر جایی را که می بیند، قبلاً مارکیت بود، اما حالا با خاک برابر شده است.

+ نوشته شده در 2013/2/17ساعت 1:57 AM توسط عبدالله رفیعی |

     ساعتی قبل امروز شنبه ۱۶/۲/۲۰۱۳م، انفجار شدیدی در کرانی رود مارکیت میوه و سبزی فروشی صورت گرفت. انفجار به اندازه ای شدید بود که صدای آن در سراسر کویته شنیده شد. در اثر این انفجار دوکانهای اطراف حادثه به کلی ازبین رفته اند و لیری های و موتر های که از آنجا عبور می کردند، اکثر شان سوخته اند. دروازه ها و کلکین های خانه ها تا ساحه های علی آباد اکثراً تخریب شده و شیشه ها ازبین رفته اند.

     در اثر انفجار که تا هنوز مسوولین نتوانتسه اند بفهمند اند که توسط چه صورت گرفته است و فقط احتمال ها وجود دارد، که مواد انفجار کننده توسط لیری، رکشته، موتر، موترسایکل و یا هم تراکتور در ساحه آورده شده و انفجار داده شده است، تعدادی کثیری شهید شده اند. تعداد شهدا را تا هم اینک قرار اطلاعات اولیه نظر به گزارش تلویزیون دنیا ۶۰ تن و تعداد زخمی ها بیشتر از ۱۵۰ تن است. احتمال خیلی زیاد وجود دارد که تعداد شهدا بیشتر از این گردد. در بین شهدا مرد، زن و اطفال وجود دارند.

     امروز دقیقا ۳۲ روز است، که از نافذ شدن گورنر راج گذشته است. در حالیکه در جریان گورنر راج در بین بازار شهر اندکی امنیت تامین شده بود، ولی این انفجار باز هم ثابت ساخت که امنیت کلی برای هزاره ها اصلا وجود ندارد.

     بعد از انفجار برق ساحه قطع شده است و اینک نیز در تاریکی مطلق جوانان در تلاش اند تا جنازه های احتمالی را از زیر آوارهای خاک بیرون آورند. جوانان هزاره تاون به هیچ کسی اجازه نداده اند که در ساحه بیایند، اعم از پولیس، ایف سی، رسانه و غیره،  بخاطری که از احتمال انفجار بعدی می ترسند و اعتماد شانرا بر دیگران از دست داده اند.

     وضع نامناسب است، جوانان سرک های کرانی و بای پاس را مسدود کرده اند و کماکان شلیک های هوایی نیز به گوش می رسد. در شفاخانه ها حالت اضطرار اعلان شده است. بینندگان محترم کویته شما خودتان شدت انفجار، تخریت و خسارات را با دین عکس ها حدس بزنید، ما که قلم و زبان مان از تشریح دقیق عاجز است.

+ نوشته شده در 2013/2/16ساعت 8:17 PM توسط عبدالله رفیعی |

     هنرمندان پر افتخار و هر دل عزیز مردم ما هر یک رضا رضایی، عباس نشاط و سید انور آزاد که به درخواست عده ای از دوستان بامیان برای اجرای کنسرت هنری به مهد تمدن های شرق رفته بودند، با اجرای آهنگ های زیبای شان دل بامیانیان گرامی را مسرور ساختند. آنان اولین کنسرت هنری شانرا در هوتل نوربند قلا به تاریخ 28/1/2013 میلادی با حضور عده ای کثیری از هنردوستان اجرا کردند، ولی متاسفانه بخاطر کمبود جا عده ای کثیری از مردم نتوانست در کنسرت شامل شوند، لهذا به درخواست مردم هنردوست بامیان، هنرمندان فردای آن به احترام مردم و جهت سپاسگذاری از آنها جهت حمایت شان در  پروسه ستاره افغان، کنسرت مجانی را در استدیوم بامیان به اجرا گذاشتند. در روز دوم عده ای کثیری از بامیانیان و خصوصا جوانان در هوای سرد زمستانی شرکت نموده بودند و با تشویق های شان حسن نیت و هنردوستی شانرا به نمایش گذاشتند.

 

+ نوشته شده در 2013/2/7ساعت 6:14 PM توسط عبدالله رفیعی |

نبشته: جمیل آزاد

      بتاریخ یک فبروری 2013میلادی، طی سومین مراسم بزرگداشت از سالروز شهادت شهید حسین علی یوسفی رهبر اسبق حزب دمکراتیک هزارها (Hazara Democratic Party) که توسط همین حزب در هزاره تاون برگزار گردیده بود، تعدادی زیادی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با وجود باران و هوای سرد زمستانی شرکت کرده بودند.  شخصیت های زیادی سخنرانی نموده و هر یک به نوبه خود در ضمن یاد آوری از آرمانهای شهید یوسفی، مسایل و مشکلات هزاره ها را در این منطقه به بحث و بررسی گرفتند. در این میان از سخنرانان برجسته ی این حزب جناب احمد علی کهزاد و عبدالخالق هزاره رهبر فعلی این حزب نیز سخن گفتند. هر کدام بصورت جدی مسایل را برای مردم توضیح داده و مردم را به نوع دوستی، برادری، برابری، همبستگی، صلح دوستی و امنیت دعوت نمودند. سخنرانی عبدالخالق هزاره رهبر این حزب مختصر و عمیق بود که من اینجا تعدادی از نکات برجسته ی سخنرانی وی را بصورت ماده وار برای شما خوانندگان گرامی تقدیم می کنم:

1-      ما نیاز به کمپاین برای انتخابات نداریم، برای ما سرنوشت مردم ما مهم ماست.  چندین سال است که گرسنه و تشنه جوانان (HDP) شب و روز برای این مردم تلاش کرده اند و من به وجود شان افتخار می کنم.

2-      صدای قوم از روزنه ای حزب به دنیا انعکاس پیدا میکند نه از روزنه  ی قوم، طایفه و .....  پس در دنیای مدرن (HDP) همین روزنه است و تلاش کرده است، تا با روابط مستحکم صدای مردم را به همه جا برساند.

3-      بزرگترین کانالهای تلویزیونی در جهان مانند الجزیره، صدای آمریکا، بی بی سی.... صدای هزاره ها را در جهان انعکاس میدهند، اگر از روزنه ی حزب نباشد، تمام سال در سرک ها شعار های تند بدهیم کسی نخواهد شنید.

4-      با زحمات تمام توانستیم شناخت (امن پسندانه، انسان گرایانه و صلح دوستی) از مردم هزاره در سطح جهان از روزنه ی حزب ارایه کنیم که در داخل پاکستان از تسنن گرفته تا مسیحی، بودایی و تمام مکاتب دینی حاضر در پاکستان، از هزاره ها پشتبانی نمودند.

5-      ما در عکس العمل به کشتار علمدار رود جهت وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت در ساح (Red Zone) دست به اعتضاب غذا زدیم. عده ای دوستان می گویند، نباید به بازار می رفتیم، اما هدف ما از اعتصاب غذا در بازار برای متاثر ساختن زندگی شهری مردم بود، از همین جهت در ساحه ی سرخ به تحصن پرداختیم تا از چهار طرف کار و بار را مختل کنیم تا فشار بر حکومت هرچه بیشتر وارد شده و صدای مردم ما رسا تر گردد و بهتر شنیده شود.

6-      شعار های ( HDP ):

-          امن، محبت و برادری است.

-          تروریست ها باید از بین برده شوند.

بعضی ها میگویند شعار های شما مذهبی نیست بلکه خلاف مذهب است. کجای این شعار ها غیر مذهبی است؟؟

7-      حاضرین گرامی مادران ما بر قبر فرزندان شان جان می دهند، مردم ما در حال از هم پاشیدن است، ما نباید فقط به شهید شدن و سعادت مند شدن از راه کشته شدن فکر کنیم. خداوند بما بزرگترین نعمت که زندگی است، بخشیده است. ما باید نعمت الهی را پاس بداریم و برای آینده فرزندان خود پلان ریزی کنیم. ما باید به این فکر باشیم که چگونه فرزندان ما در آینده داکتر، انجنیر و... شود و برای همنوعان خود خدمات بیشتر و خوبتر انسانی انجام دهد.

8-      عده ای جوانان ما را به خشونت دعوت میکنند، چرا ما الگوی انسان دوستی و برادری نباشیم که خار در چشم دیگران باشیم؟؟

9-      اگر در سال 1991 در پنجاب معاهده عدم توهین به مذاهب میان میان شیعه ها و سنی ها به امضا رسیده می تواند؟ چرا حالا اینجا این معاهده برای اختتام این معضله صورت نمیگیرد؟؟ این مساله کار (HDP) نیست. کسانی که این معضله را خلق کرده اند، چرا برای اختتام اش تلاش ننموده و معاهده امضا نمیکنید؟؟ تا برای همیشه این مساله از بین برود. ما از جریانهای ذیربط خواهش می کنم، تا در راه دوستی و برادری در بین تمام مذاهب و اقوام بکوشند.

+ نوشته شده در 2013/2/4ساعت 8:39 PM توسط عبدالله رفیعی |

 

     به مناسبت بزرگداشت از چهارمین سالروز شهادت حسین علی یوسفی رهبر اسبق حزب دموکراتیک هزاره، دیروز یک شنبه ۲۷/۱/۲۰۱۳ میلادی، نهاد دانشجویی هزاره استودنس فیدریشن سمیناری با شکوهی را در هزاره تاون ترتیب داده بود. این سمینار حوالی ساعت پنج بعد از ظهر با حضور تعداد کثیری از سیاسیون، فرهنگیان، ادیبان و کافه مردم در ماشا الله هال آغاز شد.

     طی این مراسم در ضمن آنکه سخنوران هر کدام آقای احمد علی کهزاد، زمان دهقان زاده، عصمت الله یاری و استاد عنایت سخنان ارزشمندی را در رابطه به شهید یوسفی، کارکرد های وی و تاثیرات فعالیت های وی بر جامعه ما در عرضه های سیاسی، فرهنگی، هنری، ادبی و اجتماعی بیان داشتند، شاعران گرامی نیز صداهای درونی شانرا در قالب شعر به سمع حاضرین در مجلس رساندند. در ضمن در مراسم کلیپ ویدیویی که قطعات از سخنان شهید یوسفی در رابطه به مسایل مختلف بود و توسط آقای تلاش، عصمت الله یاری و خانم صوفیا وفا ترتیب شده بود، به نمایش گذاشته شد.

     قابل یادآوریست که روز شنبه توسط حزب دموکراتیک پارتی در مهرآباد نیز مراسم باشکوه مردمی در موسی کالج ترتیب شده بود. که در آن مراسم رهبران حزب سخنان شانرا در رابطه به شهید یوسفی و چالش ها فعلی فرا روی هزاره های کویته بیان داشتند. در ضمن قرار است یک مراسم مردمی دیگر نیز در هزاره تاون به تاریخ اول فبروری برگزار گردد.

 عکسهای از مراسم مهرآباد

 

+ نوشته شده در 2013/1/28ساعت 11:55 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از : علی تلاش

 کویته بعد از حادثات اسفناک و دلخراش پی در پی در این روز ها وضعیت نسبتاً آرامی را سپری می کند. با وجود سراسر غم و پلان های طراحی شده که می خواهند از پیشرفت های مردم هزاره در زمنیه های مختلف ممانعت ورزند، ولی این مردم از هر وقتی دیگر مصمم تر و سرشار از خلاقیت به نظر میرسند. دیروز مورخ 25/01/2013شاهد برگزاری نمایشگاهی به عنوان (Solo Exhibition) در کتابخانه شهید منتظری در هزاره تاون بودیم که توسط هنرمند جوان و با استعداد این جامعه ذکی مقدم برگزار گردیده بود. حضور استادان نقاشی، شخصیات فرهنگی، اساتید و شاگردان مکاتب و شرکت اقشار مختلف مردم برجسته گی این نمایشگاه را چندین برابر کرده بود.

 این هنر مند جوان محمد ذکی مقدم  از اهلیان شهر تاریخی و فرهنگی غزنی می باشد که 17 سال سن دارد. و از سال 2008 به این سو در فراگیری هنر نفاشی مصروفیت دارد. او علت روی آوردن نقاشی را عشق و علاقه خاص اش به این هنر بیان کرد. او می گوید: من عاشق طبیعت هستم و می خواستم زیبای طبیعت را به تصویر بکشم. ولی رفته رفته دیدگاهم در این زمینه باز تر گردید ولی حالا افزوده بر این که می خواهم زیبایی طبیعت را به تصویر بکشم، می خواهم توسط آثارم حقایق را بیان کنم و فریاد گر پیام مردم غریب باشم. او می گوید: آرزویم این است که روزی توسط این هنر بتوانم حقایق را بیان کنم و پیام مردم غریب را به کنج کنج این دنیا برسانم و آن وقت به هدفم خواهم رسید. ذکی تا حال دو بار در سال 2012 در نمایشگاه های نقاشی شرکت کرده است. ولی برای سومین بار با 33 آثار  کاملاً متفاوت به تنهایی نمایشگاهی را برگزار کرده است. او در پاسخ به سوالی که موضوعات این 33 آثارش چیست؟ چنین پاسخ گفت: در مجموعه این 33 آثار به صورت کل مقصد، فقیری و تفکر انسان بیان شده است. او گفت: برای اولین بار در هزاره تاون نمایشگاهی متفاوتی از دفعه های قبلی برگزار کرده ام که سبک آثار های موجود در این نمایشگاه ( مدرن ) است و می دانم که درکش برای اولین بار برای بازدید کنندگان سخت است اما باید یک کسی این کار را می کرد که خوشبختانه با تلاش های فراوان توانستم این افتخار را کسب کنم و راه  و سبک جدید از نقاشی را به علاقه مندان هنر به نمایش بگذارم. وقتی اشتراک کنندگان با کمی دقت مفهومی از این آثار ها می گیرند به تشویق می پردازند که بدون شک مرا در کارهایم مصمم تر و امیدوار تر می کند.

 نظرات استادن بازدید کننده:  ذکی مقدم یک تن از شاگردان استاد حسن علی هاتف است کسی که سالها در این زمینه فعالیت دارد و شاگردان بسیار نخبه را تربیه نموده است. او در رابطه با برگزاری نمایشگاهی توسط ذکی مقدم چنین گفت: ذکی یک فرد پر تلاش است و با زحمات و مشکلات فراوان توانست یک نمایشگاهی را به تنهای و با آثار های کاملاً جدید که یک نو آوری در هزاره تاون محسوب می شود برگزار نماید. خوشحالم که کارهایش مورد استقبال مردم قرار گرفته است و بدون شک که این قسم کارها به شکل مدرن یک الگو برای علاقه مندان هنر نقاشی خواهد شد و این نمایشگاه در حقیقت به دیگران می آموزاند که یک نقاش می تواند به مفکوره آزاد کار کند و می تواند آثار هایش هماهنگ فرهنگ معاصر باشد و کارهای ذکی واقعاً قابل تشویق است. استاد مصور یک تن از استادان هنر نقاشی در هزاره توان نظرش را در مورد نمایشگاه چنین بیان داشت:  ذکی با چنین ابتکارات اش راه جدیدی را برای دیگر هنرمندان باز کرده است. بجز زیبایی طبیعت را به تصویر کشیدن می توان احساسات و حقایق را نیز توسط هنر نقاشی به تصویر کشید، کاری که ذکی هم اکنون کرده است. سبک ، کمپوزیش و موضوعات بسیار جالب در آثار های ذکی گنچانده شده است. بناً چنین نو آوری ها ار هر لحاظ قابل تمجید و تشویق است.

 نظرات بازید کنندگان: استاد سخی جهانگیر نظرش را درباره این نمایشگاه چنین بیان داشت: ابتکارات جدید که در این آثار ها به کار رفته یک گام پیشرفت به سوی ترقی در رشته هنر نقاشی بین جوانان هزاره تاون است از این جهت قابل ستایش و تکریم است. او حضور پر شکوه هنرمندان را حضور ارزشمند بخاطر ارتقا سطح فرهنگی جامعه دانست. جمیل آزاد بازدید کنند دیگر بود که در مورد آثار های ذکی چنین اظهار نظر کرد: در جامعه که مردم در وضعیت کلاسیک بسر می برند انجام یک کار پست مدرنیستی، کاریست بسا دشوار  اما پسندیده و با اهمیت. ذکریا طاهریان که می گفت از همکاران و دوستان ذکی مقدم می باشد در باره نمایشگاه چنین نظر داد: آثار های ذکی در سطح بالا کار شده و درکش برای مردم کمی مشکل است. ذکی تمام بخش های هنر را در آثار هایش بکار برده است و بدون شک این قسم نمایشگاه ها یک نو آوری و کاملاً جدید است. عابده کنول که می گفت از همصنفان ذکی مقدم است، چنین نظر داشت: کار ذکی بسیار ساده است اما مدرن. توسط این آثار که به شکل متفاوت کار شده است می توان ذهن مردم را باز تر کرد. آثار های ذکی چنان دقیق کار شده است که هر خط در میان تصویر یک معنی را میرساند.

 این نمایشگاه با گرفتن عکس یادگاری با بازدیدکنندگان حاضر در صالون ادامه یافت. البته بخاطر نبود مکان و وقت کافی این نمایشگاه به مدت یک روز ادامه داشت .

 

+ نوشته شده در 2013/1/27ساعت 3:5 AM توسط عبدالله رفیعی |

     بیشتر از صد تن شهدای علمدار رود که چهار روز قبل طی دو انفجار به شهادت رسیده بودند، دقایق قبل امروز ۱۴/۱/۲۰۱۳ میلادی، حوالی ساعت پنج بعد از ظهر با حضور صدها هزار نفر از سراسر پاکستان در میان آه و اشک های پایان ناپذیر از خانواده های شان جدا و به خاک سپرده شدند. صحنه تدفین بیشتر از صد شهید و سر از خاک بیرون کشیدن گور دسته جمعی که اول و آخرش معلوم نبود، سنگ دل ترین اشخاص را به آه و فغان کشیدن واداشته بود.

     درود بر کسانی که با پایمردی و مردانگی در کنار شهدای مظلوم کویته و وارثان شان یک پارچه ایستادند و با استقامت شان بر سینه تاریخ با درشت ترین خط فریاد مظلومیت هزاره ها و شیعیان پاکستان را ثبت کردند. درود بر کسانی که فقط انسانی اندیشیدند و از هر فرقه ای که بودند، نگذاشتند خون شهدای مظلوم علمدار رود پایمال شود و با تحصن، اعتصاب غذا، تظاهرات و فریاد کشیدن های شان در هوای منجمد کننده زمستان در سراسر گیتی، کاخ استبداد ایالتی را فرو ریختاندند. درود بر وجدانهای بیداری که قلم های شانرا برای دفاع از مظلومان کویته لحظه ای زمین نگذاشتند و در هر ثانیه ای چشم های شانرا بر رخ تلویزیون و کمپیوتر های شان نگهداشته بودند، تا از سرنوشت هم سرنوشتان شان در کویته با خبر باشند و عکس العمل هایی مناسب و به موقع را انجام دهند.

روح شهدا شاد و یادشان گرامی باد!

+ نوشته شده در 2013/1/14ساعت 6:48 PM توسط عبدالله رفیعی |

     جنازه های شهدای علمدار رود که شب ۱۰/۱/۲۰۱۳میلادی، طی دو انفجار در علمدار رود جان های شانرا از دست دادند، بعد از چهار روز تحصن در کنار شان، امروز ۱۴/۱/۲۰۱۳ میلادی، بعد از ظهر به خاک سپرده خواهند شد. تعداد کثیری از مردم از نقاط مختلف پاکستان در تشییع جنازه شرکت خواهند کرد و همچنان از هزاره تاون به شکل دسته جمعی تعدادی کثیری هم اینک جهت شرکت در مراسم به طرف علمدار رود می روند.

    اینک بعد از پذیرش تقاضاهای تحصن کنندگان، اعتصاب غذای عبدالخالق هزاره و منظم ترین تحصن در سراسر پاکستان رو به اختتام است، اما قیوم نظر چنگیزی یک تن از بزرگان هزاره های کویته گفته است، که ما بر ایف سی اعتماد نداریم و بعد از نفاذ گورنر راج باید ارتش عملا کنترول وضعیت شهر کویته را بدست گرفته و عملیات تصفیوی اش را بر ضد لانه های تروریستان فورا آغاز کند.

     رسانه های پاکستان تحصن سرتاسری پاکستان را بخاطر فقط یک هدف مشخص و آنهم بر ضد ظلم و ستم بر هزاره های کویته، تاریخی ترین و منظم ترین تحصن در تاریخ پاکستان خطاب دادند. تحصن هزاره های کویته توانست نه تنها اهلیان تشیع را به خیابانها بکشد، بلکه اهل تسنن، مسیحیان و افراد دیگر مذاهب، فعالان مدنی و حقوق بشری، اهلیان رسانه ها، انجمن های وکلا، رهبران احزاب سیاسی و مذهبی را نیز به خیابانها بکشد. این تحصن دامنه اش محدود به کویته نشد، دامنه اش به اروپا، امریکا و استرالیا نیز رسید. در سراسر دنیا همه یکصدا فریاد می زدند، که ظلم بر ضد هزاره های کویته باید ختم و ظالمان به دست عدالت سپرده شوند...

     از طرف دیگر در حمایت از قطعی شدن خواست های هزاره های کویته و جلوگیری از بحران های آتی بر هزاره های شهر کویته در کشور های انگلیس، کانادا، دانمارک، شهرهای سیدنی و ملبورن استرالیا، شهر کابل، دایکندی و بامیان تظاهرات هایی صورت گرفته و در بعضی جا ها هم اینک نیز ادامه دارد... روح شهدا شاد و یادشان گرامی باد!

تظاهرات کابل

سیدنی

کانادا

بامیان

دانمارک

نیویورک

لندن

ملبورن

+ نوشته شده در 2013/1/14ساعت 1:5 PM توسط عبدالله رفیعی |

     وزیر اعظم پاکستان محترم راجا پرویز اشرف از صبح امروز 14/1/2013میلادی، تا هم اینک در کویته است. اگرچه قرار بود وی صبح با تحصن کنندگانی که از سه روز تا هم اینک در کنار جنازه های عزیزان شان اند رفته و در ضمن سخنرانی با آنها صحبت کند، ولی نمایندگان قوم هزاره توسط نماینده شان به اطلاع نخست وزیر رساندند که خواست آنها بدون کدام تغییر، نفاذ "وضعیت اضطراری/گورنر راج" در بلوچستان، عملیات هدفمند بر ضد تروریستان و بر طرفی وزیر اعلی بلوچستان است، لهذا اگر نخست وزیر خواست آنها را بر آورده می تواند پس برای ملاقات تشریف بیاورد، در غیر آن از همانجایی که آمده است به همانجا برگردد. نخست وزیر، نیز تلاش هایش را از صبح تا هم اینک ساعت دوازده شب انجام داد، تا مساله هزاره ها را حل کند. در سلسله تلاشهای خسته ناپذیرش وی در نهایت رضایت تمام رهبران احزاب شریک در حکومت اش را گرفت، تا وضعیت "اضطرار/گورنر راج" را در بلوچستان نافذ کند.

     وزیر اعظم پاکستان بعد از آنکه رضایت رهبران احزاب شریک در قدرتش را گرفت، دقایق قبل حوالی ساعت یک شب در علمدار رود آمده و بعد از شنیدن مشکلات و تقاضای سران هزاره در ضمن همدردی با وارثان شهدا، طی سخنانی گفت، که: "من بیش از حد متاسف و افسرده استم و نمی توانم کلماتی را بیابم که با آن احساساتم را بیان کنم. من به نمایندگی از آصف علی زرداری، خودم و بلاول بهتو تعزیت می گویم. من از صبح در کویته هستم و با جریانها، سیاسیون و طبقه های مختلف صحبت کردم. من با محترم نوازشریف، الطاف حسین، شجاعت حسین، اسفند یار ولی و همه سران احزاب پاکستان صحبت کردم. همه متاسف اند و درد شما درد تمام پاکستان است. ما باید بر ضد یک طرز نظر خاص بجنگیم، شما سرمایه پاکستان هستید ما شما را بیش از حد دوست داریم. من می خواهم به شما بگویم که درد شما را کلمات مداوا کرده نمیتواند. من تقاضا شما را شنیدم، ولی برای فیصله کردن باید تمام قوانین را در نظر بگیریم. من در تمام بلوچستان "کورنر راج/وضعیت اضطرار" را نافذ کرده ام. سر از فردا گورنر صاحب مسوول بلوچستان خواهد بود. من اعلان می کنم، که تمام زخمی های که در آغا خان هسپتال اند مداوا شوند،  خرچ اش حکومت مرکزی می دهد. من از گورنر و تمام نهاد های مسوول خواهشمندم که مسوولین حادثه را با نهایت کوشش و تلاش دستگیر نموده و به پنجه عدالت بسپارند و از تمام نیروهای شان استفاده نموده و با علمیات ها تروریستان را از بین ببرند. در نهایت من خواهشمندم که لطفا جنازه ها به شکل محترمانه به خاک بسپارید." محترم سردار سعادت علی هزاره بعد از سخنان وزیر اعظم، از وی تشکری کردند که درخواست های هزاره های کویته را شنیده است.

     اینک که درخواست هزاره های شهر کویته بعد از تحصن سه روزه در هوای سرد زمستانی در کنار جنازه های شهدای شان و تظاهرات ها، اعتصاب غذا ها و تحصن های شدید کشوری و بین المللی پذیرفته شده است، فردا آنها بعد جنازه های شهدای شانرا بخاک خواهند سپرد!

+ نوشته شده در 2013/1/14ساعت 2:4 AM توسط عبدالله رفیعی |

     قرار آخرین اطلاعت تحصن هزاره های کویته در کنار بیشتر از صد جنازه های شهدای شان که طی دو انفجار پی در پی  شب 10/1/2013میلادی به شهادت رسیدند، همچنان ادامه دارد و وارد شب چهارم شده است. تحصن نسبت به روزهای قبل شدتش با حضور عده کثیری از هزاره های کویته و برادران تشیع پاکستان بیشتر شده است. به درخواست کویته یک جهتی کونسل، مجلس وحدت المسلمین و دیگر نهادهای اهل تشیع پاکستان، در سراسر پاکستان تحصن ادامه دارد. اکثر از شهر های پاکستان شاهد تحصن دوامدار در همنوایی با هزاره های کویته است. تحصن در چندین نقطه لاهور و کراچی موجود است و در بعضی حصص این شهر ها تحصن کنندگان شاهراه ها را بسته اند و تا حتی در کراچی، لاهور و راولپندی تحصن کنندگان با نشستن بر راه های خط آهن، نظام خط آهن کشور را معطل کرده اند.

    از طرف دیگر به علاوه احزاب سیاسی پاکستان، احزاب مذهبی اهل تسنن پاکستان نیز با حضور در تحصن ها و یا طی بیانیه هایی همدری و همدلی شانرا با هزاره های بیان کرده اند. رهبر حزب جماعت اسلامی سید منور حسن طی سخنانی در تحصن کراچی یاد آور شد، که اهل تشیع و تسنن باهم برادر اند و هیچ قدرتی آنها را از هم جدا نمی تواند. همچنان یکی از رهبران سنی تحریک نیز خواهان برآورده شدن خواست تحصن کنندگان علمدار رود شد. داکتر عبدالقادر خان پدر بم اتم پاکستان، طی پیامی در تیویتر تحصن علمدار رود را صدای مشترک برادران اهل تشیع و تسنن در پاکستان دانست. همچنان چوهدری شجاعت حسین در خطاب به ارتش گفت، که: "حالا منتظر چه هستید، بیایید و اداره بلوچستان را بگیرید." همچنان به علاوه رهبران متحده قومی مومنت، اهلیان رسانه ها، تاجران و در کل از تمام طبقات همدردی و همدلی شانرا با هزاره ها بیان کرده اند. تا حتی محمود قریشی وزیر خارجه اسبق حادثه کویته را قیامت دانست و زیراعظم اسبق آقای جمالی گفت که حکومت بلوچستان به صورت فوری به ارتش باید واگذار شود.

    به حمایت از هزاره های کویته، تظاهراتی و تحصن در بامیان و جلسه ای در ملبورن نیز برگزار شد. فردا قرار است که در شهر های سیدنی، ملبورن، چندین شهر ترکیه، کابل، دایکندی، شهر های سویدن، دانمارک و غیره جاها نیز برگزار شود. امروز عمران خان و تقریبا سران اکثر از احزاب مهم پاکستان جهت همدردی با هزاره ها در مهرآباد آمده بودند. قرار است فردا نواز شریف رهبر حزب "مسلم لیک نواز" فردا جهت همدلی و همدردی با تحصن کنندگان وارد کویته شود.

     اگرچه در جریان تحصن و تظاهرات ها کدام خشونت جدی صورت نگرفته است، ولی نیروهای انتظامی در نقاط مختلف دست به توطیه زده و تحصن کنندگان را می ترسانند. یکی از این ترساندن ها در اسلام آباد صورت گرفت. طوری که پولیس با تظاهرات کنندگان هزاره استودنتس فیدریشن در تماس شده و گفتند که دو نفر بمب گذار داخل تحصن شما شده است، ولی تحصن کنندگان به آن اهمیت نداده و با عزم آهنین تحصن شانرا ادامه می دهند. در کراچی از ترس حکومت اعلان کرده است، که از ده شب به بعد خدمات موبایل را مسدود می کند.

     اعضای ایچ دی پی نیز اعتصاب غذای شان وارد شب دوم شده است. همچنان سردار سعادت علی هزاره امروز طی سخنانی در علمدار رود یاد آور شدن که تحصن تا برآورده شدن خواست های شان ادامه خواهد داشت. برعلاوه از آن سخنان، وی امروز در تماس های متعدد با سران ارتش و دولت نیز بود. بعد از شدت گرفتن تحصن های سراسری در پاکستان و بعضی کشور های دیگر، حاکمان پاکستان دست و پاچه شده اند، تا از نگاه قانونی راه نفاذ گورنر راج را مساعد سازند. امروز اگرچه نخست وزیر در کویته آمده بود و اینک نیز در کویته است، ولی کویته یک جهتی کونسل بدون پذیرفتن خواست های شان از طرف نخست وزیر، ملاقات با او را نپذیرفتند. آصف علی زرداری فردا جلسه ای فوق العاده ای با سران ایتلاف اش و نیز سناتور های بلوچستان دارد تا در رابطه به بلوچستان تصمیم جدی را بگیرد. داکتر طاهر القادری اعلان کرده است، که تا رسیدن اش به اسلام آباد، حکومت بلوچستان باید برطرف شود. همچنان فردا نیز به درخواست وکیلان بلوچستان در همدلی به هزاره ها، کویته هرتال است.

+ نوشته شده در 2013/1/13ساعت 10:14 PM توسط عبدالله رفیعی |

     نخست وزیر پاکستان آقای پرویز اشرف بعد از رسیدن به کویته، اینک در حال صدارت یک جلسه فوق العاده در مورد وضعیت کویته بعد از حادثه علمدار رود است. گورنر بلوچستان به وزیر اعظم معلومات دقیق از وضعیت کویته بعد از حادثه اسفناک انفجار های پی در پی ۱۰/۱/۲۰۱۳میلادی، علمدار رود را ارایه کرده است. در حال حاضر به صورت فوری وزیر اعظم به ایف سی حکم به علمیات ویژه در نقاط مختلف جهت از بین بردن لانه های تروریستان داده است.

     عمران خان با تعدادی از رهبران حزبش امروز در تحصن شرکت کرده و سخنرانی کرد. وی در سخنرانی اش گفت که ما با مظلومان کویته هسیتم و زیر اعلی باید فورا استعفی دهد. سپس او در کمپ اعتصاب غدای ایچ دی رفته و با آقای عبدالخالق هزاره در مورد وضعیت جاری صحبت کرده و در آنجا نیز با اعتصاب کنندگان صحبت کرد. از طرف دیگر رهبران و نمایندگان اکثر از احزاب بلوچستان با رفتن در کمپ اعتصاب غدای ایچ دی پی همدردی شانرا با هزاره ها بیان کردند.

     تحصن همچنان ادامه دارد و مردم خواست شان فقط و فقط برطرفی حکومت ایالتی و سپردن ایالت به دست ارتش است. به حمایت از تحصن کنندگان در اکثر از شهر های پاکستان تظاهرات های شدید و تحصن ادامه دارد و تحصن کنندگان می گویند، ما برای اعاده شدن عدالت برای هزاره های کویته اگر نیاز باشد بیشتر از یک ماه نیز تحصن می کنیم... از طرف دیگر خبرها حاکیست که سر از فردا در افغانستان، سویدین، استرالیا و دیگر شهر ها نیز تظاهرات ها و تحصن ها بخاطر حمایت از هزاره های کویته در حال آغاز شدن است.

     تحصن کنندگان علمدار رود فقط یک خواست دارند، تحویل شدن ایالت به ارتش و بعد گرفتاری تروریستان و قاتلان هزاره های کویته. نخست وزیر پاکستان در حال بررسی امکانات نافد کردن "گورنر راج/وضعیت اضطرار" و یا هم تحویل دادن ایالت به ارتش است. قرار است لحظاتی بعد نخست وزیر بعد از ختم جلسه اش در گورنر هاوس به علمدار رود رفته و با بزرگان هزاره صحبت کند. از طرف دیگر چندین تن از وزرای ایالت بلوچستان نیز خواهان برطرف کردن وزیر اعلی توسط نخست وزیر شده است. و نیز طاهر القادری در سخنانی که به حیث مقدمه آغاز کردن لانگ مارچ اش بود، جدا خواهان برکناری وزیر اعلی بلوچستان شد.

+ نوشته شده در 2013/1/13ساعت 3:29 PM توسط عبدالله رفیعی |

     تمام گفتگو ها در بین هزاره های کویته و نمایندگان حکومت ناکام شده است و هزاره ها با جنازه های عزیزان شان که در انفجار های پی در پی المناک علمدار رود ۱۰/۱/۲۰۱۳م، به شهادت رسیدند به حالت تحصن اند و فقط یک تقاضا دارند، که حکومت ایالتی ساقط و کویته تحویل به ارتش گردد، زیرا هزاره ها اعتماد شانرا بر نیروهای مختلف انتظامی فعلی و حکومت ایالتی از دست داده اند و دیگر نمیتوانند بیشتر از این حامل جنازه های عزیزان شان باشند.

     دیشب، آخر های شب حوالی ساعت 3:30 محترم سردار سعادت علی هزاره و سردار مهدی حسن هزاره در پاسخ به تلفون الطاف حسین رهبر حزب متحده قومی مومنت از ایشان بخاطر حمایت علنی و همه جانبه اش از هزاره های کویته تشکر کردند. از طرف دیگر الطاف حسین، خاموشی و بی حسی حکومت ایالتی و مرکزی را شدیدا مورد انتقاد قرار داد. ایشان گفتند که بی حسی و ناکارایی حکومت ایالتی نابخشودنی است، لهذا حکومت ایالتی باید استعفی داده و کویته به ارتش سپرده شود. از طرف دیگر اگر حکومت مرکزی نیز نمیتواند امنیت هزاره ها را برآورده کند، باید استعفی دهد.

     وزیر اعلی بلوچستان اسلم ریسانی که در لندن است، دیشب طی تماس تلفونی با گورنر بلوچستان گفت که طی دو روز به کویته بر خواهد گشت، اما گزارش های غیرهای غیر رسمی حاکیست که رهبران حزب مردم پاکستان طی جلسه ای زیر صدارت آصف علی زرداری خواهان استعفی اسلم ریسانی و تحویل دهی بلوچستان به دست ارتش شده است.

     از طرف دیگر در سراسر پاکستان تحصن و تظاهرات شیعیان در حمایت از تحصن کنندگان علمدار به شدت ادامه دارد و هر لحظ بر شدن تظاهرات ها اضافه میشود. خواست جمیع تظاهرات کننندگان قبول خواست های هزاره های کویته است. سازمانهای شیعی پاکستان اخطار داده اند، که اگر امروز خواست تحصن کنندگان علمدار رود بر آورده نشد، آنها درخواست خواهند کرد، که از هر خانه ای شیعیان پاکستان بر روی سرک ها بریزندن و زندگی اجتماعی را بهم بزنند.

     تحصن علمدار رود جاریست و وارد روز سومش شده است. سردار سعادت علی هزاره از کانادا امشب به کراچی رسید و امروز با بزرگان هزاره های کراچی قرار است به کویته رسیده و در تحصن شامل شود. از طرف دیگر عمران خان، ماروی میمن، نمایندگان پاکستان پیپلز پارتی کراچی و نمایندگان اکثر از احزاب اعلان کرده اند، که امروز به کویته آمده و با تحصن کنندگان یکجا خواهند شد. از هزاره تاون نیز جوانان مثل روزهای قبل به صورت انفرادی و دسته ای به طرف علمدار می روند، تا شامل تحصن گردند.

     اعتصاب غذای رهبران حزب دموکراتیک هزاره نیز وارد روز دومش شده است و تعداد کثیری از مردم در کمپ روبروی آی جی چوک در اعتصاب اند. از طرف دیگر بر علاوه لندن قرار است امروز تظاهرات و تحصن هایی در مقابل دفاتر نمایندگی های پاکستان در کشورهای دیگر نیز صورت بگیرد. همچنان پشتونخوا امروز را در شهر کویته هرتال اعلان کرده است و متحده قومی مومنت امروز را در سراسر پاکستان عزای عمومی اعلان کرده است و از تاجران کراچی خواسته است، تا کاروبار های شان را امروز مسدود بگذارند.

علمدار رود

تظاهرات  و تحصن  لاهور

تحصن کراچی 

 

پشاور

توبه تهیک سنگ

 

کمپ اعتصاب غدای ایچ دی پی

ملتان

کمپ اعتصاب غذای ایچ دی پی

+ نوشته شده در 2013/1/13ساعت 11:10 AM توسط عبدالله رفیعی |

     دقایق قبل امشب 12/1/2012م، چیف آف هزاره قبایل و رییس کویته یک جهتی کونسل محترم سردار سعادت علی هزاره و سردار مهدی حسن هزاره و تعدادی از بزرگان دیگر هزاره های کراچی، در کراچی همراه با رهبران مرکزی متحده قومی مومنت طی کنفرانس مطبوعاتی ای، اظهار داشتند که بر مردم ما بی نهایت ظلم شده است. متاسفانه  چیف جستس (قاضی القضات) پاکستان کسی که کشته شدن یک شخص را در کراچی خودش نوتس می گیرد، ولی شهادت بیشتر از صد تن مردم ما را در نظر نگرفته است. ما از ایشان خواهشمندم تا وضعیت هزاره های کویته را خودش نوتس بگیرد. با تاسف بعد از کشتار تعداد کثیری از مردم ما و بعد از تحصن دو روزه با جنازه ها، تا حتی یک نفر نیز از طرف حکومت بلوچستان برای تعزیت نیامده است. من پسر کاکای جنرال موسی خان هستم، قوم جنرال موسی همیشه خدمت کشور را کرده است، ولی حالا بدون کدام دلیل و علت به صورت وحشیانه نسل کشی می شوند. همچنان وی صراحتا گفتند که من می شرمم که آصف علی زرداری را رییس جمهوری خود بگویم.

     رضا هارون یکی از رهبران مرکزی متحده قومی مومنت نیز طی سخنانی در کنفرانس گفت که اولین وظیفه حکومت تامین امنیت شهروندان اش است، ولی وزیر اعلی بلوچستان بجای آن بر زخم واررثان شهدا و شهروندان نمک پاشی می کند. وی گفت کسانی که شهید شده اند، مربوط به قوم هزاره می باشند. الطاف حسین از دو روز به اینسو بخاطر شهدای کویته نخوابیده است. وی در ادامه گفت من شخصا به کویته می روم، و برای تعزیت همراه با سردار سعادت هزاره به خانه های تمام شهدا خواهم رفت. فردا در کراچی و تمام کشور روز سوگ خواهد بود. در روز سوگ تاجران کاروبار شانرا مسدود بگذارند. حکومت بلوچستان به صورت قطعی ناکام شده است، لهذا در بلوچستان وضعیت اضطراری باید مطابق به خواست تحصن کنندگان نافد شود.

     همچنان عمران خان و ماروی میمن یکی از اعضای مرکزی مسلم لیک "ن" نیز اعلان کرد، که آنها فردا به کویته آمده و در تحصن همراه با قوم هزاره یکجا خواهد شد. از طرف دیگر به درخواست نهاد های شیعی در نقاط شهر های مختلف پاکستان تحصن و تظاهرات ادامه دارد. در لندن اینک بیشتر از ۱۹ ساعت است، که مردم در مقابل پاکستان هایی کمیشن در حالت تحصن بسر می برند و اعتراض شانرا با سردادن شعار ها بیان می کنند. از طرف دیگر رهبران احزاب مختلف و نمایندگان کشور ها بر وزیر اعلی بلوچستان اعتراض می کنند و همدردی شانرا با هزاره ها بیان می کنند. اکثر از اعضای مرکزی احزاب پاکستان تقاضا می کنند که وزیر اعلی بلوچستان باید استعفی بدهد و امنیت بلوچستان زیر نظر یک هیات بلند چایه قوه قضاییه بررسی گردد...

+ نوشته شده در 2013/1/13ساعت 0:22 AM توسط عبدالله رفیعی |

     در اعتراض به فاجعه المناک علمدار رود، جنازه ها دفن نشده اند و تحصن همچنان ادامه با شدت بیشتر دارد. اینک از شروع تحصن ۳۱ ساعت گذشته است. تحصن کننده گان فقط یک تقاضا دارند، که حکومت ایالتی برطرف شود و شهر تحویل ارتش گردد. از طرف دیگر رییس حزب دموکراتیک هزاره آقای عبدالخالق هزاره و دیگر اعضای مرکزی این حزب با عده کثیری از مردم در حال اعتصاب غذا اند... اعتصاب غذای دوستان ایچ دی پی و تحصن در کنار جنازه ها واکنش های زیر را تا هم اینک در قبال داشته است.

۱. تظاهرات و تحصن دامنه اش گسترده شده است، هم اینک در اسلام آباد، کراچی، حیدرآباد، گوجرانواله، دیگر شهر های پاکستان و نیز در مقابل پاکستان هایی کمیشن (لندن) ادامه دارد. بر علاوه آن مجلس وحدت المسلمین گفته است اگر تقاضای تحصن کنندگان کویته برآورده نشود، دامنه اعتراضات را بیشتر نموده و شدت خواهد بخشید.

۲. گورنر بلوچستان جهت گفتگو با تحصن کنندگان به علمدار رود رسیده است.

۳. به هدایت وزیر اعظم پاکستان، دو تن از وزرای حکومت فدرال خورشید شاه و قمر زایره به کویته جهت گفتکو با تحصن کنندگان رسیده اند و اینک در حال مذاکره اند.

۴. ڈاکڑ عبدالقدیر خان پدر بم اتمی پاکستان تحصن علمدار رود را بهتر از تظاهرات علامه طاهرالقادری دانسته است.

۵. الطاف حسین گفته است، که خواست های تحصن کنندگان باید پذیرفته شود و جای شرم است که تا هنوز حکومت ایالتی خاموش است و تا حتی برای همدردی به صحنه نرفته اند.

۶. ماروی میمن، یکی از رهبران مسلم لیگ "ن" و عبدالستار یکی از رهبران "ایم کیو ایم" طی سخنانی همدردی اش را با تحصن کنندگان اظهار کرد.

۷. پشتونخواہ ملی عوامی پارٹی، فردا را هرتال عمومی در شهر کویته اعلان کرده است.

۸. وزیر اعظم به وزیر اعلی ریسانی و دیگر وزرا حکم داده است که در کویته جمع شوند.

۹. زرداری، سناتور های بلوچستان و معاون سنا را پیش اش طلب کرده است.

۱۰. نمایندگان بلوچستان نشنل پارتی و تحریک انصاف جهت همدردی با هزاره ها، در جایگاه اعتصاب غذای ایچ دی پی رفتند.

۱۱. علامه طاهر القادری طی تماس تلفونی با عبدالخالق هزاره همدردی اش را با هزاره ها بیان کرد.

۱۲. اعضای ایچ ایس ایف اعم از طبقه ذکور و اناث طی یک جلوس بزرگ نزد اعضای ایچ دی پی رفتند و اینک در اعتصاب غدا شریک اند.

۱۳. اعضای هزاره یوت کمیونیتی در اسلام آباد همچون کویته به تحصن نشسته اند.

۱۴. اکثر از اهلیان رسانه های پاکستان، اظهار همدردی و همدلی شانرا با تحصن کنندگان طی پیام های شان توسط فیس بوک و یا تویتر بیان کرده اند...

۱۵. عمران خان نیز طی بیانیه ای در ضمن محکوم کردن حادثه علمدار رود، با هزاره ها اظهار همدردی کرده است.

۱۶. استاد محقق نیز طی سخنانی به تحصن کنندگان در ضمن اظهار تسلیت، همدردی و غم شریکی اش را اظهار کرده است

۱۷. مذاکرات طولانی نمایندگان حکومت مرکزی و بزرگان هزاره بدون کدام نتیجه پایان یافت. نماینده یک جهتی کونسل آقای قیوم نظر چنگیزی در پاسخ به نمایندگان حکومت فقط یک خواست را مطرح کرده اند، که ما خواهان بر طرفی حکومت ایالتی هستیم

۱۸. بلاول بهتو زرداری به اعضای حزب مردم پاکستان (سند) حکم داده است، که به کویته بروند و با تحصن کنندگان صحبت کنند.

۱۹. شاهی سید، مسوول حزب عوامی نیشنل پارتی (سند) دفن نشدن شهدا را یک تگان وجدان برای تمام پاکستانی ها دانست.

۲۰. الطاف حسین از حکومت تقاضا کرد که بلوچستان مطابق به میل تحصن کنندگان به ارتش سپرده شود

۲۱. متحده قومی موومنت فردا را عزای عمومی در سراسر ایالت سند اعلان کرد

۲۲. جنرل سکرتری جماعت اسلامی پاکستان طی سخنانی گفت، حکومت بلوچستان ناکام شده است، لهذا باید استعفی دهد.

۲۳. بر طرف شدن ها شروع شد، بلاول بهتو زرداری رییس حزب حاکم پاکستان، وظیفه اعضای حزب مردم پاکستان بخش بلوچستان را به حالت تعلیق در آورد. از طرف دیگر آقای آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان گورنر بلوچستان را به صورت فوری طلب کرده است. احتمال می رود امشب تغییرات بزرگی در اداره بلوچستان به وجود آید.

۲۴. پرویز مشرف طی سخنانی در تحصن گراچی در ضمن اظهار همدردی با هزاره های کویته، خواهان پذیرش بدون قید و شرط تقاضای هزاره ها توسط حکومت شد.

     تحصن کنندگان تا هم اینک هیچ خواست حکومت را قبول نکرده است و آنها خواست شان فقط یک چیز و همان بر طرفی حکومت نا اهل ایالتی به سرکردگی ریسانی است.

+ نوشته شده در 2013/1/12ساعت 7:3 PM توسط عبدالله رفیعی |

     تعداد شهدای شب پنجشنبه ۱۰/۱/۲۰۱۳م، علمدار رود به ۱۱۸ تن رسیده است. از طرف دیگر از دیروز تا هم اینک تحصن به شدت آن ادامه دارد. یعنی بیشتر از ۲۰ ساعت است که اطفال، زنان، جوانان و پیرمردان در تحصن نشسته اند و خواهان عدالت اند. در رابطه به تحصن یکبار دیگر دیشب اعضای کویته یک جهتی کونسل تاکید کردند، که تا بر آورده نشدن تقاضای شان تحصن ادامه خواهند داشت و آنها جنازه های عزیزان شانرا به خاک نخواهند سپرد. تحصن کنندگان فقط یک خواست دارند، که شهر کویته تحویل ارتش شود، تا قاتلان به جزای اعمال شان برسند.

     دیروز گورنر بلوچستان بعد از عیادت زخمی ها و گفتگوی مختصر با بزرگان، عاجزانه اعتراف کرد، که ما در تامین امنیت ناکام شده ایم و ما مستحق نیستم که بیشتر حکمرانی کنیم. وی تصریح کرد که من اختیار ندارم و اعضای کابینه ایالتی بی حس شده اند. از طرف دیگر وزیر اعلی بلوچستان نواب اسلم رییسانی گم است. زمانی گفته میشود، که وی در دوبی است و زمانی گفته میشود که در اسلام آباد است، ولی دقیق برای هیچ کسی معلوم نیست که او کجاست. از طرف حکومت ایالتی تا هنوز تا حتی یک وزیر کابینه اش برای گفتگو با تحصن کنندگان نیامده است. حکومت فقط رییس پولیس را فرستاده بود تا با تحصن کنندگان صحبت کند و تقاضای ختم کردن تحصن و دفن شهدا را نماید، ولی مردم این تقاضای رییس پولیس را به شدت رد کردند...

     در این روزها کویته سیاه ترین روزهای تاریخ خود را می گذراند، کشتار بیشتر از ۱۱۸ تن و تحصن دیشب در هوای بارانی و سرد زمستان با شرکت اطفال و زنان بی سابقه بود. تحصن دیشب تنها محدود به بلوچستان نماند، آخر های شب در کراچی نیز به حمایت از تحصن کنندگان راهپیمایی صورت گرفت و در آن راهپیمایی مردم با بلند کردن بینر ها حکومت ایالتی را مسوول کشتار بیشتر از ۱۰۰ تن دانستند و از طرف دیگر طی سخنانی بر خاموشی چیف جستس (قاضی القضات) پاکستان به شدت انتقاد کردند. همچنان در لندن روبروی پاکستان ہائی کمیشن، نیز تظاهراتی دیشب صورت گرفته است. احتمال دارد، امروز دامنه تظاهرات بیشتر شده و در دیگر شهر ها و کشور ها نیز صورت بگیرد.

     حامد میر یکی از تحلیل گران بنام پاکستان طی گفتگویی با یکی از شبکه های خصوصی پاکستان به صراحت گفتند، که هزاره ها در کویته نسل کشی میشوند. این نسل کشی بر علاوه از عوامل فرقه گرایانه، شکل مافیای زمین را نیز اختیار کرده است. به عبارت دیگر عده ای دست به دست همه داده و می خواهند با نسل کشی هزاره ها، زمین ها و کاروبار های شانرا در کویته صاحب شوند. وی گفت، که این نسل کشی سازمان یافته از ده سال به این طرف جریان دارد و حادثه علمدار رود در تداوم آن و وحشتناک ترین آن بود. به گفته وی اسلم ریسانی فقط برای نام وزیر اعلی است، در حالیکه ایالت بدست ایف سی و استخبارات است. نسل کشی هزاره ها به این معنی است، که همه نیروها ناکام شده اند... آقای میر، حل این بحران را در هماهنگی جدی علما، احزاب، سازمانهای مختلف دانستند.

+ نوشته شده در 2013/1/12ساعت 11:3 AM توسط عبدالله رفیعی |

     در واکنش به شهادت بیشتر از ۱۰۶ نفر در حادثه دیشب ۱۰/۱/۲۰۱۳م، علمدار رود، مردم بعد از آنکه جنازه ها را از شفاخانه ها به امام بارگاه نچاری انتقال دادند، سپس حوالی ساعت سه بعد از ظهر جنازه های شهدا را بر سرک علمدار رود گذاشتند و دست به تحصن زدند. در رابطه به تحصن که در هوای بارانی و  سرد زمستان کویته تعداد کثیری از مردم اعم از پیر مردان، زنان و اطفال در آن شرکت نموده اند، کویته یک جهتی کونسل طی اعلامیه ای اعلان نموده است، که تا شهر کویته به ارتش واگذار نشود، آنها جنازه ها را دفن نخواهند کرد و تحصن شان ادامه خواهند داشت. همچنان جنرال سکرتری مرکزی مجلس وحدت المسلمین نیز طی سخنانی در اسلام آباد حکومت ایالتی را نالایق و بدون حس خطاب نموده و تاکید کرده است که تا کویته به ارتش تحویل داده نشود، جنازه ها برداشته نخواهد شد.

     از طرف دیگر وضعیت کلی شهر کویته به شدت وخیم است، اول صبح امروز حمله ای بر تندوری در ساحه "کلی کمالو" صورت گرفت که در نتیجه آن دو تن کشته شدند. و سپس طرف های شام امروز انفجاری در شهر رخ داد که تلفاتی در بر نداشت. همچنان امشب بر موتر های که برای ناتو مواد سوخت و لوازم انتقال می دهند حمله ای صورت گرفته که در نتیجه آن قرار اطلاعات اولیه دو تن کشته و ده موتر سوخته است... برای مهار نمودن وضعیت اسفبار امنیتی کویته، حکومت ایالتی طی اعلامیه ای امروز برای یک ماه یکبار دیگر صلاحیت های پولیس شهری را به ایف سی (نیروی نیمه ارتشی) تحویل داد تا وضعیت را کنترول کند.

     بهتر است یادآوری شود که کامران خان در برنامه امشب اش در تلویزیون جیو موضوع نسل کشی هزاره ها را به بحث گرفته بود. وی می گفت که قابل تاسف است که بعد از کشتار زیادتر از صد تن در کویته وزیر اعلی بلوچستان در صحنه و تا حتی در ایالت اصلا دیده نمیشود. تا اینک اصلا معلوم نیست که وزیر اعلی ریسانی کجا است؟ در حالی که قاضی القضات گفته است که از نگاه اخلاقی حکومت ایالتی حق حکومت داری را از دست داده است، ولی با آنهم وزیر اعلی ریسانی به چوکی چسپیده است و خودش را مستحق می داند، ولی در وضعیت اضطراری وزیر اعلی و دیگر وزرای ایالت بلوچستان اصلا دیده نمیشوند.

+ نوشته شده در 2013/1/11ساعت 11:34 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در عکس العمل به انفجار های پی در پی دیشب 10/1/2013 میلادی، علمدار رود که در نتیجه آن قرار آخرین اطلاعات تا اینک بیشتر از 106 نفر شهید و در حدود 200 تن زخمی شده اند، محترم عبدالخالق هزاره رییس حزب دموکراتیک هزاره، دقایقی قبل طی کنفرانس مطبوعاتی در ضمن تشریح وضعیت بحرانی فعلی هزاره های کویته یاد آور شدند، که در دنیا، پاکستان یگانه کشوری است که با سرپرستی سازمانهای تروریستی شهروندانش را کشتار می کند و بعد برای گدایی کردن و رهایی از آن، از کشور های جهان با گریه و تضرع کمک می طلبد. وی اضافه کرد، که ما از چند سال بدینسو با تظاهرات های مدنی در مقابل دفاتر سازمان ملل، سازمان های حقوق بشر، پارلمان اروپا و دیگر اداره های موثر تلاش های نهایی خود را جهت مسدود شدن کشتار فرقه گرایانه انجام دادیم، ولی فریاد های ما به گوش مسوولین دولت، نهاد های استخباراتی و قوه قضاییه نرفت و تا اینک کشتار هزاره ها ادامه دارد. آقای عبدالخالق هزاره لایحه عمل حزبش را از این به بعد قرار ذیل اعلان کرد:

1. آقای عبدالخالق هزاره رییس حزب دموکراتیک هزاره برای سه روز دست به اعتصاب غذا می زند، که آغاز آن 12/1/2012 میلادی ساعت 10 قبل از ظهر در مشین چوک (روبروی آی جی آفس پولیس) می باشد.

2. حزب هزاره دموکراتیک، یکبار دیگر از تمام نهادهای هزاره ها در سراسر جهان خواهش می کند، که دوباره دست به تظاهرات و تشکیل سمینار ها بزنند.

3. حکومت فعلی حق حاکمیت اش را از دست داده است، لهذا این حکومت بر طرف و بجای آن یک حکومت موقت بعد از مشوره با احزاب بلوچستان تشکیل گردد.

     در ادامه آقای عبدالخالق هزاره گفتند که اگر نسل کشی هزاره ها متوقف نشده و مراکز سازمانهای افراطی از بین نرفت، وی از هزاره های جهان درخواست خواهند کرد که اینبار در مقابل دفاتر سازمان ملل، سازمان های حقوق بشر و دیگر نهاد های ذیربط دست به اعتصاب غذا بزنند. همچنان اعضای ایچ دی پی در کویته دست به تحصن زده و زندگی شهری را فلج خواهد کرد.

+ نوشته شده در 2013/1/11ساعت 7:5 PM توسط عبدالله رفیعی |

     انفجارهای دیشب ۱۰/۱/۲۰۱۳میلادی، در علمدار رود، که در نتیجه آن قرار آخرین اطلاعات تعداد شهدا به ۱۰۶ تن رسیده است، فضای شهر کویته را امروز به شهر ارواح مبدل نموده است. حادثه دیشب بدون شک بزرگترین حمله بر ساکنان علمدار رود در طول تاریخ زندگی شان در کویته است. حادثه ای که هر لحظه زخمی هایش جان شانرا به جانان سپرده و بر تعداد شهدایش افزوده می گردد. بازار های شهر کویته مسدود اند و ترافیک نیز انگار وجود نداشته باشد. از طرف دیگر قبرستان مهرآباد آماده شده است که جنازه های شهدا را به آغوشش بگیرد، اما اینک به درخواست کویته یکجهتی کونسل و مجلس وحدت المسلمین وارثان شهدا و مردم در ساحه ای بین "پرل اسنتیتیوت آف انفارمیشن تکنولوژی" و "تاجی خان اسپورتس کمپلکس" به حالت تحصن نشسته اند و درخواست شان اینست که حکومت ایالتی باید به ارتش سپرده شود و تا زمانی که مسوولیت امنیت شهر به دست ارتش سپرده نشده است، تحصن آنها ادامه خواهد داشت و آنها جنازه ها را دفن نخواهند کرد... از طرف دیگر قرار است حزب دموکراتیک هزاره، به احتمال خیلی زیاد دقایق بعد طی کنفرانس مطبوعاتی نظریات و لایحه عمل بعدی اش را بیان کند.

     از طرف دیگر گورنر بلوچستان گفته است که من بی اختیار استم و در بلوچستان اصلا نظامی دیده نمیشود که مردم را حفاظت کند. و نیز در حالی که وزرا و مسولین دولتی تا حتی یک بیانیه ای در محکوم کردن این حادثه اسفناک صادر نکرده اند، چه رسد به عیادت زخمی ها و دلجویی متاثرین، سرمنشی سازمان ملل آقای بان کی مون، انفجار های دیروز کویته را که طی سه انفجار جان ۱۱۸ نفر را گرفت، به شدت محکوم کرده است. همچنان طاهر القادری در ضمن محکوم کردن حمله دیروز حمله کنندگان را درندگان سفاک لقب داد. در ضمن آقای محقق نیز طی بیانیه ای حادثه دیروز را جنایت علیه بشریت شمرده و در ضمن محکوم کردنش از دولت پاکستان خواسته است، تا عاملین آنرا شناسای و دستگیر نموده و جلو نسل کشی هزاره های کویته را بگیرد. این هم بیانیه استاد محقق:

بسم الله الرحمان الرحيم

 انالله وانا اليه راجعون

 حادثه انفجار پنجشنبه ٢١/١٠/١٣٩١ در شهر كويته پاكستان يك فاجعه انسانى، يك مصيبت هولناك براى همه جامعه جهانى و از مصاديق بارز جنايت عليه بشريت است.

 درين حادثه كه دريك سالن ورزشى رخ داد ومطابق آخرين گذارشها حدوديكصد نفرشهيد وبيشتر ازدوصد تن ديگر زخمى شدند كه هدف تروريستان قتل عام سازمان دهى شده جامعه شيعه وهزاره پاكستان بوده واكثريت قريب به تمام شهدأ ومجروحين ان هزاره بوده اين حادثه درعين حالى كه يك مصيبت جانكاه وغير قابل تحمل براى جامعه هزاره وشيعه درپاكستان ، افغانستان وسراسرجهان است مايه سرشكستگى و خجالتى براى دولت پاكستان نيزميباشد كه چگونه يك كشور قدرتمند اتمى كه قويترين اردو وسازمان استخباراتى منطقه رادارد نميتواند براى يك اقليت مذهبى از اتباع كشورش تأمين امنيت نموده و يك گروه تروريستى شناخته بنام لشكر جنگوى را مهار نمايد اين قابل قبول نيست مگراينكه دست حكومت پاكستان نيز دردستان جنايتكاران باشد .

     من ازحكومت پاكستان مصرانه ميخواهم كه به كشتار سيستماتيك وجمعى هزاره ها درآن كشور نقطه پايان گذاشته وجلو گروههاى تروريستى قاتل را بگيرند وبراى حفظ جان مردم بيدفاع هزاره كه به جرم داشتن مذهب شيعه قتل عام ميشوند اقدام مسؤلانه نمايند.

     و از جامعه جهانى سازمان ملل وساير نهادهاى مدافع حقوق بشر نيز خواستار آنم كه دربرابر كشتار هدفمند وجمعى يك ملتى بيدفاع كه هر روز دربرابر چشم جهانيان قربانى ميشوند بى تفاوت نباشند.

 سازمان ملل ودنيايى كه شعار مبارزه عليه تروريسم را سرميدهند نبايد معيار دوگانه داشته باشند كه دريك گوشه جهان باتروريسم بجنگند ودرسوى ديگر جهان تروريسم را باتمام توان تجهيز وتسليح كنند ويادربرابر جنايات شان بى تفاوت باشند واين بازيهاى دوگانه قدرتهاى بزرگ جهان وسازمان ملل متحد است كه موجب رشد وگسترش تروريسم درجهان شده و دورنماى آينده بشر وسلامت اين كره خاكى را تاريك ساخته است واگر جامعه جهانى به اين بازيهايش دوام دهد مصيبت جامعه بشري دوچندان خواهد شد.

     در پايان اين حادثه المناك را كه مصادف شده است باسالروز رحلت پيامبر رحمة للعالمين حضرت محمد مصطفى وسبط اكبرش امام حسن مجتبى وسلاله پاك ديگرش امام على ابن موسى الرضا. به همه مسلمانان خصوصاً هموطنا ن عزيزم درداخل كشور وسراسر دنيا تسليت گفته وازخداوند منان براى شهداى عزيز رضوان الهى وبراى مجروحين شفاى عاجل وكامل وبراى بستگان آنان صبر جميل واجرجزيل خواستارم .

                                                   والسلام على جميع عبادالله الصالحين حاجى محمد محقق

                                                                               كابل ٢٢/١٠/١٣٩١

+ نوشته شده در 2013/1/11ساعت 5:26 PM توسط عبدالله رفیعی |

 

     قرار آخرین اطلاعات تعداد شهدای حادثه های امشب ۱۰/۱/۲۰۱۳میلادی در علمدار رود به ۸۱ تن رسیده است و تعداد زخمی های حادثه بیشتر از ۱۷۰ تن است. گزارشها حاکیست که اولین انفجار انتحاری بوده است، که در یک کلب سنوکر بنام استار سنوکر کلب واقع در نزدیکی چوک "پرل انستیتیوت آف انفارمیش تتکنولوژی" حوالی ساعت نه شب رخ داده است. بعد از این حادثه مردم، خبرنگاران، رضاکاران و پولیس ها خودشانرا به محل حادثه رسانده بودند، که در دقایقی بعد یک موتر دیگر که در آن مواد انفجاری جا سازی شده بود و در نزدیکی های سنوکر کلب ایستاد بود، منفجر گردید (بعضی گزارشها حاکیست که موتر انفجار شده، مربوط به رضاکاران ایدهی بوده است، که چند روز قبل گم شده بود.) 

     انفجار دومی به حدی بزرگ بود، که صدای آن در اکثر نقاط کویته شنیده شد و سیم های برق مهرآباد را قطع نمود. حد اکثر از افراد حاضر در صحنه در اثر این حادثه شهید شدند. در بین شهدا دی ایس پی، ایس پی و ایس ایچ او تهانه قاید آباد با شش تن از پولیس ها نیز شامل اند. همچنان دو خبرنگار تلویزیون سما و دونفر از رضاکاران ایدهی شهید، دو خبرنگار زخمی و چهار تن از خدمتگاران ایدهی نیز زخمی شده اند. زخمی ها به شفاخانه عمومی و شفاخانه نظامی شهر انتقال داده شده اند. متاسفانه وضعیت صحی اکثر از زخمی ها بسیار وخیم است و احتمال دارد تعداد شهدای بیشتر شود. ساکنان علمدار رود، تقریبا همه شان رو به طرف شفاخانه ها برده اند، تا کمک های مناسب را به وارثان شهدا و زخمی ها بتوانند. همچنان برای زخمی ها به خون شدیدا نیاز است. ایچ دی پی در عکس العمل به این حادثه فردا را هرتال عمومی در شهر کویته اعلان کرده است و همچنان مجلس وحدت المسلمین سه روز را عزای عمومی اعلان کرده است.

     مسوولیت حادثه علمدار رود را لشکر جهنگوی به عهده گرفته است. سخنگوی این سازمان ابوبکر صدیق با تلفون نمودن از جایی نامعلوم به اداره های رسانه های پاکستان در ضمن پذیرفتن مسوولیت این حادثه یادآور شده است، که ما گفتم بودیم که تا آخر سال ۲۰۱۲ میلادی، دشمنان ما از بلوچستان بیرون شوند. در نتیجه این اخطار ما تعدادی از دشمنان ما شهر کویته را رها کرده و فرار کردند، ولی تعداد شان بخاطر کار و خانه های شان اینجا مانده اند. اینبار ما دشمن را نمی گذاریم که تا آخر ۲۰۱۳میلادی، از کویته زنده بیرون شوند...

+ نوشته شده در 2013/1/11ساعت 0:36 AM توسط عبدالله رفیعی |

     قرار اطلاعات امروز پنجشنه 10/1/2013 میلادی، دقایق قبل حوالی ساعت 9 شب انفجار های شدیدی در علمدار رود رخ داده است. قرار اطلاعات اولیه این انفجار ها در علمدار رود یکی در چهار را روبروی پرل انستتیوت و دیگری در یک سنوکر کلب، بنام استار سنوکر کلب که در نزدیکی پرل انستتیوت واقع است، رخ داده است. و شدت انفجار تا حدی بوده است که شیشه های خانه های اطراف را شکستانده و نظام برقی را متاثر ساخته است. نظر به گزارش خبرنگاران رسانه ها تا هم اینک شهید شدن زیادتر از چهل و دو (۴۲) تن تایید شده است. در حالی که تعداد زیادی زخمی شده اند و تعداد آنها اینک زیادتر از هشتاد تن گزارش می شود و در بین شهدا و زخمی ها خبرنگاران، اعضای سازمان خدمت رسانی ایدهی و پولیس نیز وجود دارند.... همچنان در همین زمان یک انفجار دیگر روبروی فرش پاینت که در نزدیکی های طوغی رود واقع است، نیز رخ داده است که از تخریب آن تا هنوز اطلاعات دقیق در دست نیست.

     قابل یادآوریست که امروز انفجار بزرگی در میزان چوک حوالی ساعت 4 بعد از ظهر نیز رخ داد که در نتیجه آن قرار آخرین اطلاعات زیادتر از 12 تن کشته و بیشتر از 50 تن زخمی شدند. هدف این انفجار نیروهای ایف سی بود که در نتیجه اش دو موتر ایف سی و پانزده موتر دیگر از بین رفت. البته مسوولیت میزان چوک را "یونایتید بلوچ آرمی" به عهده گرفت.

+ نوشته شده در 2013/1/10ساعت 10:31 PM توسط عبدالله رفیعی |

بنا به گزارشات رسانه های محلی امروز مورخ 7/1/2013م، حوالی ساعت 12:30 ظهر تاکسی مسافر بری متعلق به هزاره های کویته مورد حمله مسلحانه موتور سواران ناشناس قرار گرفت که در نتیجه این حمله یک تن به شهادت رسیده و 3 تن دیگر به شدت زخمی شده اند. اشخاص زخمی و شهید به هسپتال نظامی شهر منتقل شده اند. طبق گزارشات موتور سواران مسلح بعد از عمل فیرنگ بالای تاکسی با وجود که چک پوست ایف سی و پولیس در نزدیکی محل واقعه قرار دارد توانسته موفقانه فرار نمایند.
+ نوشته شده در 2013/1/7ساعت 2:36 PM توسط تلاش |

1 دسمبر 2012، گتنبرگ سویدن

نویسنده: صداقت بابه، سکرتر اتحادیه سراسری شهمامه و صلصال

سخنرانان:

استاد کاظم یزدانی، نویسنده، پژوهشگر و مورخ: نگاه مختصری به تاریخ مردم هزاره

داکتر سلیم جاوید، ژورنالیست آزاد و فعال حقوق بشر: ارائه گزارشی مستند از کشتار هزاره ها در کویته پاکستان

پروفیسور داکتر اشتیاق احمد، نویسنده و استاد علوم سیاسی در دانشگاه استوکهلم: بررسی وضعیت اقلیتهای مذهبی- فرقه ای در دولت ایدئولوژیک پاکستان

علی دایان حسن، دایرکتر دیدبان حقوق بشر در بخش پاکستان و آسیا: وخیم شدن شرایط حقوق بشر در پاکستان

پروفیسور ناظر حسین، فعال اجتماعی و کارشناس آموزش و پرورش در کویته پاکستان

استاد بومان علی قاسمی، نویسنده و فعال اجتماعی در سویدن: ارائه گزارش مستند از معضلات اجتماعی مردم هزاره در افغانستان

عارف فرمان، رمان نویس و رئیس انجمن حمایت از مهاجرین افغانی مقیم ایران: نگاه مختصری در رابطه به شرایط دشوار زندگی مهاجرین ایران و ارزیابی برنامه های این کنفرانس

با توجه به گذارش دیدبان حقوق بشر پاکستان، در یک دهه ی اخیر حد اقل هشت صد نفر از اقلیت قومی هزاره در ایالت بلوچستان این کشور جانشان را در اثر حملات هدفمندانه از دست داده اند و نزدیک به سه هزار انسان بیگناه، شامل زن، کودک و دانشجو، مجروح گردیده اند. ادعا میشود بسیاری این حملات را شبکه های تروریستی القاعده مانند لشکر جنگوی و امثال آن انجام داده اند. در حال حاظر با شدت گرفتن حملات، زندگی نیم ملیون جمعیت شهر در محلات شان محدود شده اند.

با این حال حکومت پاکستان تا کنون بجز اینکه نقش یک تماشاگر را بازی کرده، هیچگونه اقدامات عملی برای حفاظت از نیم ملیون شهروند این کشور انجام نداده است.

اتحادیه سراسری شهمامه و صلصال کنفرانسی را زیر عنوان "کشتار هزاره ها در پاکستان: چالشها و راهکارها" به تاریخ 1 دسامبر 2012 در شهر گونتبرگ سویدن برگذار نموده بود. حدود دوصد اشتراک کننده با شمول برخی از فعالان حقوق بشر از سراسر سویدن، با وجود برف و دمای چند درجه زیر صفر، دراین کنفرانس که هدف از برپایی آن آگاهی دادن به جامعه مدنی سویدن در مورد وضعیت اسفبار اقلیت قومی هزاره در پاکستان بود، حضور داشنتند.

کنفرانس با گردانندگی لیلی آرزو و علی ساقی ساعت 14:30 آغاز گردید.

در اول استاد کاظم یزدانی، محقق و تاریخ نویس افغانستان، یک تعریف جامع از تعهد جنایات علیه قوم هزاره توسط عبدالرحمان خان، امیر افغانستان در قرن 19، ارایه داد. آقای یزدانی توضیح داد عبدالرحمان که از طریق معامله با ارتش اشغالگر انگلیس به قدرت رسیده بود، چگونه %62 جمعیت جامعه هزاره را قتل عام کرد، هزاران تن آنها را به بردگی کشاند و هزاران تن دیگر را مورد شکنجه و آزار قرار داده و آنهارا مجبور به ترک کشور نمود. آقای یزدانی در مورد مصادره زمینها و اموال هزاره ها و توضیع آنها برای اقوام پشتون نیز شرح داد. و همچنان علاوه نمود که عبدالرحمان برای هموار ساختن راهش از مذهب به عنوان وسیله استفاده نموده 13 قاضی روحانی را وادار کرده بود که کتابی را در باره "و جوب اطاعت اولوالامر و وجوب قتل رافضیان و یاغیان" به رشته تحریر در آورند.

پس ازآن یک فلم مستند در مورد قتل عام بی رحمانه هزاره ها در پاکستان، ساخته سجاد گوهر، دراین کنفرانس نشان داده شد که با دیدن آن اشک تأسف در چشمان بسیاری از حاضرین حلقه زد.

بلافاصله بعد از ختم این فیلم مستند، داکتر سلیم جاوید، ژورنالیست آزاد و فعال حقوق بشر، به شرح تعدادی از حملات وحشتناک بر هزاره های پاکستان در سال 2012 پرداخته و به گزارشهای که توسط سازمانهای مختلف حقوق بشر تهیه گردیده و در روزنامه های کشور منتشر گردیده است، اشاره نمود. داکتر سلیم جاوید همزمان با شرح خطرات و تهدیدات جدی که در سایه حکومت مرکزی و ایالتی متوجه اقلیت قومی هزاره میباشند، علتهای اساسی آن را از جمله طالبانیزه کردن ایالت بلوچستان، برنامه های ایجاد تغییر دموگرافیک قومی و تروریسم فرقه ای بیان نمود.

در ادامه، پروفیسور اشتیاق احمد، نویسنده و تحلیلگر سیاسی سویدنی- پاکستانی در سخنرانی اش روی علل و عوامل خشونت مذهبی و فرقه ای در منطقه بویژه در پاکستان پرداخت. ایشان به وضوح تصریح نمود که کشورهای زیاد چون پاکستان از بنیادگرایی مذهبی و فرقه ای به عنوان ابزار فشار کار می گیرند. او همچنان گفت که اسلام منحیث ابزار سیاسی در ایجاد پاکستان نقش مهم ایفا نمود و سپس در دهه هفتاد جامعه احمدیه قربانی اصلی سیاست تمکین گروهای مذهبی شیعه و سنی گردید. گروهای که خود بعدا مورد سو استفاده دستگاهای نظامی پاکستان و رژیم های سعودی و ایران قرار گرفتند. با این تحلیل، ایشان نتیجه گیری نمود که هزاره ها همانند دیگر اقلیت ها منحیث یک هدف نرم توسط رژیم های تشنه به قدرت نه تنها در پاکستان بلکه در افغانستان و ایران قربانی گردیدند.

کنفرانس بعد از 15 دقیقه تفریح، دوباره توسط ویدیو کنفرانس علی دایان حسن، دایرکتر دیدبان حقوق بشر در پاکستان و بخش آسیا، ادامه یافت. وی در سخنانش گفت اقلیت های قومی- مذهبی در پاکستان همواره مورد تبعیض، شکنجه و کشتار سیستماتیک قرار میگیرند، که پاکستان را دچار چالش های جدی حقوق بشری ساخته است که این چالشها بیشتر در ایالت بلوچستان که در طول تاریخ خانه امنی برای طالبان و متحدین این گروه بوده، وجود دارند. وی با گزارش از وضعیت حقوق بشری دراین کشور، خاطر نشان کرد که حمله بر هزاره ها در سال های اخیر افزایش یافته و در سال 2012 به بلند ترین درجه اش رسیده است. آقای علی دایان همچنان گزارش داد که تقریبا یک سوم از کشته شده های شیعه پاکستان در سال 2012 متعلق به جامعه هزاره بوده است، جامعه که هم از نظر قومی و هم از نظر مذهبی در مخاطره میباشد. وی گزارش داد که سال گذشته لشکر جنگوی به هزاره ها هشدار داد که پاکستان را ترک کنند و در پی این هشدار حملات این گروه به مردم هزاره شدت یافته و به گلوله بستن هزاره ها در هر گوشه و کنار جامعه، زندگی را برای این مردم روز به روز تنگتر کرده است. درعین حال حاکمان بلوچ در حکومت ایالتی بلوچستان دربرابر معضلات هزاره ها کاملا بی توجه بوده و کوچکترین همدردی با این مردم نشان نداده اند.

علی دایان در پاسخ به سوالات حاضرین به عنوان رئیس دیده بان حقوق بشر در پاکستان وعده داد که مسئله کشتار هزاره ها را در تمام مراجع مربوطه مطرح نماید.

پروفیسور ناظر حسین نیز دراین کنفرانس اشتراک کرده و شنوندگان را از آخرین تحولات کویته، از جمله بوجود آمدن گروه های شبه نظامی به نام لشکر الاسلام  که مسئول حملات اخیر بر هزاره ها است، آگاه نمود. وی همچنان تحولات سیاسی منطقه پس از جهاد افغانستان علیه  شوروی سابق را  تحلیل و تجزیه کرد.

دراین بخش از برنامه که قرار بود احمد شجاع و اشرف جوادی از طریق ویدیو کنفرانس در بخش گفتمان شرکت نمایند، متأسفانه‏ به علت مشکل فنی نتوانستیم با آنان ارتباط برقرار کنیم. آن عده سوالاتی که توسط این دوستان پاسخ داده شده است، در آینده نزدیک همراه با متن سخنرانی دیگر سخنرانان تدریجن نشر خواهند شد.

استاد بومان علی قاسمی، از شکنجه مردم هزاره افغانستان در عصر حاضر، بخصوص زمان امارت اسلامی طالبان و ادامه این آزار و اذیت ها به دست طالبان بنام کوچی سخن گفت. وی به نقل از آمار منتشر شده توسط سازمان دیده بان حقوق بشر گفت که طالبان حداقل دو هزار هزاره در بامیان، سه صد در یکاولنگ، و دو هزار هزاره را  در مزار شریف  به قتل رسانیده. اما منابع افغان آمار دقیق این کشتار را 6 هزار تا 8 هزار گزارش میدهد، در حالیکه منابع محلی شمار کشته شده گان را بیشتر از ده هزار برآورد میکنند که این کشتار تا چندین روز در هزاره جات ادامه داشت.

او افزود هزاره ها در حال حاضر نیز، با حضور نیرو های ناتو در افغانستان، کشته میشود، که نمونه ای ازین کشتار ها حملات طالبان کوچی نما در مناطق بهسود و دایمیرداد است که به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال 2008 حد اقل 24 هزاره کشته شده، 48 خانه به آتش کشانده شده و 6 هزار خانواده بی خانمان گردیده اند.

آقای قاسمی در پایان سخنانش نگرانی شدید جامعه هزاره را از بازگشت طالبان اعلام نمود.

سخنرانی پایانی کنفرانس توسط عارف فرمان، رمان نویس و رئیس انجمن حمایت از پناهندگان افغان در ایران، ایراد شد که به جمع بندی نکات مهم بحث های کنفرانس پرداخت. او گفت خودش شاهد بوده که بسیاری از پناهندگان در ایران هزاره بودند، که علی رغم شیعه بودن پیوسته در مواجهه با بی رحمی و تعصب قرار داشته اند. آقای فرمان از جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر سویدن خواست که این مسأله را با دولت سویدن مطرح کنند تا بر دولت پاکستان به منظور تأمین امنیت همه اقلیت های قومی و مذهبی، از جمله هزاره ها،

+ نوشته شده در 2013/1/2ساعت 5:41 PM توسط عبدالله رفیعی |

     امروز یک شنبه ۳۰/۱۲/۲۰۱۲میلادی، اتوبوس های زایرانی که از کویته به طرف تفتان می رفتند، یکبار دیگر در ساحه بنام درینگر در نزدیکی هایی مستونگ مورد حمله قرار گرفته و طی آن قرار اطلاعات اولیه نظر به گزارش تلویزیون جیو، تا اینک نوزده تن شهید و بیشتر از بیست تن دیگر زخمی شده اند که وضعیت صحی اکثر از زخمی ها وخیم است و احتمال دارد تعداد شهدا بیشتر از این گردد. قرار اظهارات کمشنر مستونگ:"امروز صبح زمانی که سه اتوبوس زایران از تفتان به طرف کویته می آمدند، در ساحه مستونگ مورد حمله ی بمب کنار جاده ای که در یک موتر کوچک جا سازی شده بود، قرار گرفت. در نتیجه انفجار موتر کوچک، از جمله ی سه اتوبوس یکی آن به صورت مکمل ازبین رفته و بخاطر شدت انفجار چندین متر از جایش دورتر افتاد و اتوبوس دومی اندکی خراب و به اتوبوس سومی صدمه ای نرسیده است." در مورد حادثه شاهدان عینی و یکی از صاحبان اتوبوس طی مصاحبه شان با یکی از شبکه های تلویزیونی می گویند، "یک موتر کرولا مانند خودش را به اتوبوس اولی زد و بعد از آن انفجاری شدید رخ داد که در نتیجه اش اتوبوس اولی دور افتاد و شروع به سوختن کرد و سرنشینان آن که تقریبا ۴۵ تن بودند اکثر شان سوختند و فقط چند تن شان توانستند از اتوبوس خودشانرا بیرون بکشند."

     قرار اطلاعات، سرنشینان این اتوبوس ها اکثریت شان از اهلیان تشیع ساکن ملتان، پاراچنار، راولپندی و لاهور می باشند، که از کویته به طرف تفتان می رفتند. زخمی های حادثه که شامل آنها اطفال و زن ها نیز اند به شفاخانه عمومی مستونگ انتقال داده شده بودند ولی اینک آنها به طرف شفاخانه عمومی شهر کویته انتقال داده می شوند.

+ نوشته شده در 2012/12/30ساعت 11:32 AM توسط عبدالله رفیعی |

 

    در وضعیتی که کوچه های شهر کویته هر روز با خون هزاره ها سنگ فرش هایش نقاشی سرخ رنگ می کشد و فریاد گر بی گناهی شان می گردد، مهدی رحیمی از هزاره تاون و یکی از دوستانش رحمت الله از مهرآباد به کلاس های نقاشی اداره ثقافت بلوچستان واقع جناح رود می روند، تا عطش عشق شانرا با نقاشی کردن فروبنشانند. آنها یک سال مکمل را با مرگ و زندگی بازی کردند، ولی کلاس نقاشی شانرا ترک نکردند، تا اینکه در آخر سال مهدی رحیمی توانست نتیجه زحمات اش را به تاریخ 25 دسامبر 2012میلادی، از دست میر شاه نواز خان مری وزیر فرهنگ و کلتور بلوچستان در محفل فراغت، که همانا دوم شدن اش در سطح بلوچستان است، حاصل کند.

     مهدی رحیمی، از سه سال بدینسو است که مشق نقاشی می کند. او چند روز پیش سمینار 6 روزه ای را که از طرف نقاشان مطرح پاکستان بنام "Face of Quetta" برگزار شده بود نیز گذراند. وی تا اینک مجموعا تقریبا 25 اثر دارد و در هفت نمایشگاه شرکت کرده است. در نمایشگاهی که بنام "وحدت و انسان دوستی" چندی قبل برگزار شد، اثرش مقام دوم را کسب کرد. او عاشق نقاشی است و به هر قیمتی می خواهد در این عرصه جایگاهی را برایش بیابد و سپس با نقاشی هایش درد دل و رنج های مردمش را به تصویر بکشد. مهدی در پاسخ به سوالم در رابطه به رفتنش به بازار در این وضعیت نامساعد گفت، که دو چیز عامل رفتم در کلاس های نقاشی میشود. اول عشقم به نقاشی و فراگیری این هنر و دوم به هر قیمتی که میشود باید حضور خویش را در عرصه های مختلف داخل شهرکویته حفظ کنیم...

     کویته بلاگفا کسب این مقام را به مهدی رحیمی از صمیم قلب تبریگ گفته و از بارگاه متعال برایش سرزندگی و عافیب دایمی طلبگار است. بدون شک خواستن توانستن است و آن روز دور نخواهد بود که مهدی با همت و پشتکارش عامل افتخار برای خود، فامیل و مردمش گردد.

فعالیت های هنری مهدی به روایت تصویر:

اثری از مهدی رحیمی بر روی تخم مرغ

+ نوشته شده در 2012/12/28ساعت 7:42 PM توسط عبدالله رفیعی |

       چندی قبل دومین اثر تحقیقی محترم ر. بهریاب هزاره، بنام "سانحات" وارد بازار مطبوعاتی پاکستان گردید. این اثر ارزشمند آقای بهریاب کتاب تحقیقی است که در آن سعی شده است عوامل پشت پرده حوادث اندوهناک کشتار هزاره های کویته به شکل موشکافانه به بحث گرفته شود. کتاب به شکل مشخص تر از باز گردن حادثه نهم سپتامبر شروع، بعد از پرداختن به تاکتیک های جنگی القاعده سپس به اشتباهات بزرگ ایالات متحده آمریکا پرداخته و در ادامه تاریخچه افراط گرایی در پاکستان، تحریک طالبان و اختلافات وهابیون و اهل تشیع را در پاکستان به بحث گرفته و در قسمت آخر در مورد لشکر جهنگوی که یکی از تندرو ترین سازمانهای افراط گرا در پاکستان است و شاخه بلوچستان آن که مسوولیت کشتار هزاره ها را اکثراً به عهده می گیرد، معلومات ارزشمندی را تحویل خواننده اش می کند...

     کتاب به زبان اردو، با ضخامت 493 صفحه ای و با کیفیت عالی است. کسانی که می خواهند معلومات دقیق تر در مورد عوامل پشت پرده جنگ های فرقه گرایانه، اوضاع کویته و علل کشتار هزاره های ساکن در پاکستان داشته باشند، مطالعه این اثر گرانبها برای شان لازمی است. دوستان اثر را می توانند، از کتابخانه های کویته به قیمت ۵۵۰ روپیه پاکستانی بدست آورند.

+ نوشته شده در 2012/12/6ساعت 5:54 PM توسط عبدالله رفیعی |

     با خرسندی به اطلاع علاقه مندان و دوستداران کتاب رسانده میشود، اینکه  هفتمین اثر استاد عبدالغفور ربانی بنام "تاریخ های متفاوت" با مشخصات ذیل وارد بازار کتاب شد: 

نام کتاب: تاریخ های متفاوت

نوشته: عبدالغفور ربانی

تایپ و دیزاین: عبدالله رفیعی

طرح روی جلد: عصمت الله سعیدی و حامد احسانی

نوبت چاپ: اول

سال انتشار: 2012 میلادی

تیراژ: 500 جلد

ناشر: بنیاد فرهنگی شمامه

مراکز پخش: کتاب فروشی های هزاره تاون

     در این کتاب به صورت خلاصه تفاوت های تاریخی کشور ها توضیح داده شده است و راجع به افغانستان گفته شده است که این کشور از لحاظ تاریخی عقب مانده ترین کشور های جهان است، راجع به علل این عقب ماندگی و راه بیرون رفت از آن نیز به صورت فشرده مطالب ارزشمندی ارایه گردیده است...

+ نوشته شده در 2012/12/4ساعت 6:1 PM توسط عبدالله رفیعی |

شماری از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواستار تشکیل گروهی شدند که برای توقف قتل‌های هدفمند هزاره‌های این کشور و پی گیری عوامل ترور آنها به پاکستان فشار وارد کند.

هزاره‌های پاکستان می گویند در دوسال اخیر ده‌ها هزاره در پاکستان ترور شده اند.

مختارعلی از فعالان مدنی هزاره‌ها در کویته پاکستان، در این جلسه که در اتاق شماره ده کنفرانس‌های پارلمان بریتانیا برگزار شده بود گفت که ترورهای هدفمند هزاره‌ها در کویته حدود ده سال پیش شروع شد اما در دوسال اخیر به شدت افزایش یافته است.

به گفته او در این سالها حدود ۸۰۰ تن از فعالان سیاسی، حقوقدانان، تاجران و فعالان مدنی هزاره‌ها در کویته ترور شده اند.

مختارعلی گفت که اخیرا مردم عادی نیز مصون نیستند و بارها به مغازه داران و افراد عادی در شهر حمله شده است.

این فعال مدنی هزاره گفت که مسئولیت اکثر این ترورها را لشکرجنگهوی به عهده گرفته ولی دولت پاکستان تاکنون برای بازداشت و محاکمه عاملان این ترورها، کاری نکرده است.

آلن‌جانسون از اعضای ارشد پارلمان بریتانیا گفت در یک سال گذشته او و شماری از همکارانش در پارلمان بریتانیا تلاش کرده اند تا کمپین(کارزار) آگهی دهی در مورد وضعیت هزاره‌ها را به راه اندازند.

آقای جانسون گفت که تحقیقات کمیسیون حقوق بشر پاکستان نشان می دهد که "نوعی اغماض عمدی در برخورد با عاملان ترور هزاره‌های پاکستان از سوی دولت این کشور دیده می شود."

آقای جانسون افزود که وضعیت هزاره‌ها در پاکستان نیازمند این است که یک گروه فرا حزبی در پارلمان بریتانیا برای اعمال فشار بر پاکستان ایجاد شود.

به گفته آقای جانسون در پارلمان بریتانیا اختلاف سیاسی در این مورد وجود ندارد و باید بر پاکستان فشار وارد شود که عاملان ترورهای هدفمند، هزاره‌ها در پاکستان را به دادگاه بکشاند.

جان دنهام نماینده سودهمتون در پارلمان بریتانیا و مارک لانکستر دو تن دیگر از نمایندگان پارلمان بریتانیا، نیز بر تشکیل چنین گروهی برای حمایت از هزاره های پاکستان تاکید کردند.

اکرم گیزابی از فعالان مدنی هزاره‌ها در افغانستان گفت عربستان سعودی و ایران نیز با حمایت از گروه های مذهبی تندرو، در ایجاد وضعیت کنونی کویته پاکستان نقش دارند.

او معتقد است که تبعیض علیه هزاره‌ها در پاکستان یک تبعیض سازمان یافته است.

فعالان مدنی هزاره‌ها می گویند، وضعیت هزاره‌ها در حال حاضر در کویته پاکستان نگران کننده است و حدود ۲۰۰۰ از دانشجویان به دلیل ترس، تحصیل در دانشگاه مرکزی بلوچستان را ترک کرده اند.

حدود نیم میلیون هزاره در کویته بلوچستان زندگی می کنند که بسیاری از آنها ده‌ها سال پیش از افغانستان به پاکستان مهاجرت کرده اند.

                 منبع: بی بی سی فارسی

                 دوشــــــنبه 19 نوامبر 2012

+ نوشته شده در 2012/11/20ساعت 6:53 PM توسط عبدالله رفیعی |

     امروز پنجشنبه 15/11/2012م، صبح زمانی که سبزی فروشان هزاره تاون به شکل قافله که در آن 5 موتر شامل بود و توسط سه موتر پولیس اسکورت می شد، از هزار گنجی (خارج شهر) بعد از خریدن سبزی و میوه بر می گشتند، در ساحه اختر آباد مورد کمین تروریستان قرار گرفتند. تروریستان که تعداد شان 10 الی 15 نفر بوده است، اولین فیر شانرا بر موتروان اولین موتر می کند، تا قافله را ایستاد نموده و به مثل حادثه های قبلی همه را کشتار نمایند.

     از قرار معلوم تروریستان به این فکر بوده اند، که بعد از کشته شدن موتروان، موترها ایستاد شده و پولیس ها نیز فرار خواهند کرد، در نتیجه آنها به هدف شوم شان رسیده و سبزی فروشان غیر مسلح را محاصره کرده کشتار خواهند کرد. اما اولا که موتروان فقط زخمی سطحی میشود و از طرف دیگر موتر سرقافله "پولیس" فرار می کند و موتر آخری "پولیس" نیز ساحه را ترک می کند، ولی موتر سوم "پولیس" که در وسط قافله بوده راه برای بیرون رفت یافته نمیتواند و یا هم شاید می خواهد از قافله دفاع کند، لهذا دست به عمل متقابل می زند. تروریستان چون با شلیک های پولیس مقابل میشوند و تقریبا ده دقیقه شلیک های مرمی بین آنها رد و بدل میشود و آنها نمیتوانند از کمین گاه شان نزدیک آمده و خود را به قافله برسانند و تا این موقع سبزی فروشان نیز پیاده و یا با موتر فرار می کنند، ناگزیر فرار را بر قرار ترجیح داده و از صحنه متواری میشوند.

     وضعیت امنیتی در این اواخر برای هزاره های کویته بیش از حد نگران کننده شده است. تقریبا یک هفته است که هر روز خونی از هزاره ها در این شهر می ریزد و از طرف دیگر لشکر جهنگوی که اکثر از کشتار های هزاره های شهر کویته را به عهده می گیرد، سخنگوی آن ابوبکر صدیق طی گفتگویی با مسوولین روزنامه ها اعلان کرده است، که امسال به هر قیمتی جلو جلوس های ماه محرم و خصوصا عاشورا را می گیرند و برای این منظور فداییان شان آماده است.

     از طرف دیگر در حالی که وضعیت بحرانی تر شده میرود، ایف سی نیز هزاره های شهر کویته را محدود تر کرده میرود. بعد از پذیرش مسوولیت امنیتی شهر کویته برای 3 ماه توسط ایف سی، ایف سی نمی گذارد که کسی در شهر کویته اسلحه همرایش حمل کند و این کار آنها عامل شده است که هزاره ها ناگزیر در جریان سفر غیر مسلح باشد. تروریستان که تابع هیچ قید و شرطی نیستند از این فرصت استفاده بیشتر نموده و چون می دانند که هزاره ها غیر مسلح اند، با خاطر آرام آنها را هدف قرار می دهند و بعد از صحنه با موترسایکل های شان فرار می کنند.

     حکومت بلوچستان تحت سرکردگی اسلم ریسانی اعلان کرده است که به هر قیمتی امنیت مراسم های ماه محرم را می گیرد و همچنان شهر کویته یکی از شهر های حساس از طرف حکومت مرکزی نیز مشخص شده است، ولی با آنهم مردم چون اطمینان شانرا بر حکومت از دست داده اند، خودشان بخواهی نخواهی اندک اندک برای حفاظت شان دست بکار اند... 

+ نوشته شده در 2012/11/15ساعت 6:42 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش ازتجلیل

شامگاه روز دوشنبه بتاریخ 11/12/2012در یک حمله تروریستی در منطقه مَچ از توابع ولایت بلوچستان پاکستان به تعدادی سه تن از باشندگان هزاره این شهید و دوتن دیگر مجروح گردید.مجروحین حادثه به شفاخانه عمومی شهر انتقال داده شده که یک تن از این مجروحین حین انتقال در مسیر راه جانش را از دست داده و تعدادی شهدای حادثه به چهارتن رسیده است. این افرادی زمانی مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفتند که در دوکان هایشان صروف کار بودند .

این روزها یکباری دیگر کشتاری زنجیره ی هزاره ها اوج گرفته است .باشندگان هزاره این شهر از مدت چند سال بدین سواست که مورد حملات تروریستان قرار گرفته و به شهادت می رسند . امروز ششمین روز است که به شکل متواتر تروریستان از باشندگان هزاره این شهر قربانی می گیرد .

هرچند اماری دقیق از کشته شدگان حملات تروریستی در دست نیست بانهم افرادی اگاه و متنفذ تعدادی کشته شدگان هزاره ها را درحملات تروریستی این شهر بالای پنجصد تن می گویند . سه ماه قبل حکومت بلوچستان صلاحیت کنترول اوضاع شهر را از نیروی های پولیس گرفته و به نیروی اف سی سپرد تا بتوانند امنیت جان شهروندان را تامین نمایند که متاسفانه نیروهای اف سی هم از کنترول اوضاع عاجز آمده و کاری را در زمینه نتوانسته است انجام بدهد تا امنیت جان شهروندان را بگیرد .

کشتاری زنجیره ی هزاره ها با ایام محرم همراه شده و یک نگرانی جدی را درمیان شهروندان شهرکویته به راه انداخته است . آنها معتقدند که اگر جلوی اینگونه کشتاری بیرحمانه و سیستماتیک گرفته نشود یقینا با یک فاجعه بزرگ انسانی روبرو خواهیم شد.

به گفته ی باشندگان محل اگر نیروهای امنیتی فکری بحال امنیت شهروندان این شهر نکند به یقین که کنترول شهراز دست نیروهای امنیتی خارج و بدست افراطیون مذهی خواهد افتید . باشندگان این شهر از دهه ی عاشورا و روندی فعلی کشتار بشدت نگران بوده و از حکومت مرکزی خواهان رسیدگی فوری درین زمینه شده است .

+ نوشته شده در 2012/11/13ساعت 10:48 AM توسط تجلیل |

          در روزهای اخیر، در شهر کویته روزی نگذشته است که خونی از هزاره های شهر کویته نریخته باشد. قرار گزارشها ساعتی قبل امروز شنبه ۱۰/۱۱/۲۰۱۲م، همچون حوادث قبلی تروریستان با حمله نمودن بر یک تاکسی زرد رنگ که سرنشینان آن هزاره ها بودند و از بازار به طرف خانه می آمدند، سه تن از سرنشینان آنرا شهید نموده و بقیه آنها را به شدت زخمی نمودند. این حادثه در ساحه قندهاری بازار (منان چوک) که از شلوغ ترین ناحیه شهر است، صورت گرفته است. همچنان در حادثه دیگری تروریستان بر یک موترسایکل سوار که سرنشین آن هزاره است، در ساحه دبل رود حمله نموده و وی را نیز به شهادت رساندند. شهدا و زخمی ها به شفاخانه عمومی شهر انتقال داده شده اند.

     این درحالیست که دیروز ۹/۱۱/۲۰۱۲م، نیز تروریستان با حمله نمودن بر یک سایکل سوار در سرک کرانی - ساحه ارباب کریم خان رود، وی را به شهادت رساندند. همچنان پریروز ۸/۱۱/۲۰۱۲م، نیز تروریستان با حمله شان بر دوکاندار از مردم ما در ساحه سرک منیر احمد منگل، وی را به شهادت رساندند...

     حملات متواتر روزانه بر مردم ما در این اواخر، در حالی صورت می گیرد که امنیت شهر از دو ماه به این سو به دست ایف سی است. و چند روز قبل مسوول ایف سی از بهتر شدن اوضاع خبر داد. اگرچه نظر به گفته مسوولی ایف سی شاید اوضاع امنیتی برای اقوام دیگر ساکن شهر کویته بهتر شده باشد، ولی کشتار هدفمندانه هزاره ها در دوران مسوولیت ایف سی نیز به شدت جریان داشته است.

+ نوشته شده در 2012/11/10ساعت 6:29 PM توسط عبدالله رفیعی |

امروز سه شنبه مورخ 11/06/2012 تقریباً ساعت 6:00 شام به وقت محلی تاکسی که حامل 5 تن از برادران هزاره بوده و به قصد هزاره تاون درحرکت بوده در منطفه اسپنی رود-کویته مورد حمله مسلحانه افراد ناشناس قرار می گیرد که متاسفانه 3 تن از آنها شهید و 2 تن دیگر شان به شدت زخمی می شوند. اجساد شهدا و زخمیان به شفاخانه بولان میدیکل انتقال داده شده اند. گزارشات حاکی از آن است که پولیس بعد از واقعه، منطقه را تحت کنترل گرفته و تلاش دارند تا قاتلین آنها را دستگیر کنند. 


+ نوشته شده در 2012/11/6ساعت 8:43 PM توسط تلاش |

     در روز چهارم عید بزرگ امسال 2012م، شاهد افتتاح شدن نمایشگاه نقاشی ای از طرف هنرجویان هنرکده غلغه تحت عنوان وحدت و انسان دوستی بودیم، که در آن مجموعا 45 اثر برای بازدید هنردوستان گذاشته شده بود. مهمان خصوصی مراسم افتتاحیه نمایشگاه خانم صوفیا وفا بودند، که ایشان در ضمن تشویق هنرجویان طی سخنانی در مورد هنر دیدگاه شانرا با حاضرین در مراسم شریک ساختند.

     نمایشگاه اینبار هنرجویان هنرکده غلغه بدون شک نمایانگر تلاش و زحمات خستگی ناپذیر شان بود، زیرا این نمایش نسب به نمایشگاه های قبلی در هزاره تاون ویژگی های خاص خودش را داشت. نمایشگاه دارای عنوان خاص بود، که هنرجویان را ملزم ساخته بود تا اثر هنری شان انعکاس دهنده عنوان نمایشگاه باشد. از طرف دیگر هنرجویان هرکدام با ابتکاری خاصی اثر های شانرا خلق نموده بودند، تا هرچه بهتر در قالب عنوان تفسیر شوند. در نمایشگاه امسال کاپی کاری دیده نمیشد، آنچه بود خلق اثر توسط هنرجویان بود. هنرجویان در این نمایشگاه در مورد اثر شان سخن داشتند و برای بازدید کنندگان در قالب سبک های سخن می گفتند، چیزی که در نمایشگاه های قبل شاهد آن نبودیم.  علاوتا در نمایشگاه امسال سهم خواهران ارزنده بود و مسوولین نمایشگاه برای معرفی خوبتر هنرجویان و اثر هایشان یک بروشور ویژه ای را نیز طراحی نموده بودند.

     در ضمن اثر های نمایشگاه امسال با هم مقایسه نیز شدند، که در نتیجه اثر هنری ذکریا طاهریان نظر به فیصله داوران عنوان بهترین اثر را از آن خود کرد. اثر مهدی رحیمی دوم و اثر ذکی ذکی اسکارلیت مقام سوم را کسب کردند. کویته بلاگفا در ضمن گفتن تبریک به استاد حسن هاتف و هنرجویان هنرکده غلغه بخاطر برگزاری نمایشگاه عالی شان، کسب مقاوم اول را برای برادر ذکریا طاهریان، دوم را به مهدی رحیمی و سوم را به ذکی اسکارلیت نیز تبریک می گوید!

اثر آخری، اثر منتخب نمایشگاه از ذکریا طاهریان است.

+ نوشته شده در 2012/11/1ساعت 11:26 PM توسط عبدالله رفیعی |

     به اساس گزارش رسانه ها امروز سه شنبه مورخ 16/10/2102 م، افراد مسلح ناشناس سوار بر موتورسایکل حوالی ساعت 10:20 قبل از ظهر به وقت محلی در منطقه ای سرکی رود- کباری مارکیت کویته بالای دکان تیر فروشی حمله نموده و چهار تن را به شهادت رسانده و بعد از حمله تروریستی شان موفقانه از منطقه فرار کرده اند. به اساس گزارشات اولیه شهیدان متعلق به قوم هزاره هستند. به اساس گزارشات، پولیس منطقه را در کنترل گرفته و در زمینه تحقیقات جریان دارد و اجساد شهیدان به سول هسپتال انتقال داده شده اند و بعداً به مورثین آنها تحویل داده خواهد شد.

+ نوشته شده در 2012/10/16ساعت 5:8 PM توسط تلاش |

     قرار گزارش های اولیه امروز یک شنبه ۱۴.۱۰.۲۰۱۲میلادی، ساعتی قبل در اثر حمله تروریستان بر یک موتری که سرنشینان آن هزاره های شهر کویته بودند، در عبدالستار رود نزدیکی های امامیه هایی اسکول دو تن شهید و سه تن زخمی شده اند. به گفته نیرو های انتظامی ایف سی، افراد نامعلوم بعد از حمله بر سرنشینان موتر، از ساحه متواری شده اند و ایف سی محل حادثه را محاصره کرده و در تعقیب تروریستان می باشد... وضعیت صحی زخمی ها نیز وخیم گزارش میشود و آنها به شفاخانه نظامی شهر انتقال داده شده اند...

+ نوشته شده در 2012/10/14ساعت 8:48 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از: تلاش

     انجمن علمی و فرهنگی آینده سازان یک محفل فرهنگــــــــــــی را دیروز جــــمعه ۱۲/۱۰/۲۰۱۲م، جهت رونمایی کتاب "یاد گل سرخ" که به قلم نویسنده و پژوهشگر توانای مردم ما جناب محمد اسحاق فیاض نوشته و به کمک مالی بعضی از اعضای این انجمن در کویته به زیور چاپ آراسته گردیده، برگزار نموده بود. در محفل رونمایی عده ای از نخبگان مردم ما، مدیران مکاتب، استادان، فرهنگیان، رهروانان بابه مزاری، دانشجویان و دانش آموزان و افرادی فرهنگ دوست شرکت نموده بودند.

     محفل با تلاوت چند از کلام الله مجید توسط محمد آصف رضایی و به گردانندگی محمد جلیل تجلیل سر ساعت چهارونیم بعد از ظهر به وقت محلی در ماشاالله هال واقع هزاره تاون آغاز گردید . در آغاز محفل استاد عبدالقیوم مرادی مسوول انجمن اینده سازان ضمن خوش آمدید گویی از مهمانان، مختصری از کارکردهای انجمن آینده سازان را برای مهمانان حاضر در تالار به معرفی گرفته و چاپ کتاب را برای نویسنده ی آن جناب محمد اسحاق فیاض و تمام حاضرین در تالار و فرهنگیان تبریگ عرض نمود . بعد از آن آقای عبدالله رفیعی، بیوگرافی محترم اسحاق فیاض، گزارش کوتاهی را از نحوه ی به زیور چاپ آراسته شدن کتاب  با  پیام نویسنده کتاب را بخوانش گرفت و همچنان دو تن از دانش آموزان اناث که پارچه های شعری را راجع به بابه عبدالعلی مزاری و میهن برگزیده بودند، بخوانش گرفتند.

      در ادامه محفل استاد عبدالغفور ربانی در جایگاه آمده و به محتویات کتاب اشاره نموده، گفتند، این اثر بی نظیر وزیباست و کاری نویسنده آن ستودنی است و این نحوه ی کار خود نوعی از بهترین تحقیقات میدانی درباره آندسته از شخصیت هاست که خاطرات خود را با قلم خود ننوشته اند. شناسایی شخصیت ها از زبان اهل قلم واندیشه و افرادی همدوره ی زندگی آن به مراتب بهتر از آنست که شخص از خود چیزی بنویسد و به دیگران بنمایاند. ادامه برنامه با سخنرانی از نماینده مدیران مکاتب هزاره تاون استاد زمان توکلی ادامه یافت. وی نویسندگان و قلم بدستان جامعه را ستوده و افزود جامعه ای که قلم بدست ندارد در حقیقت به فراموشی سپرده می شود. وی قلم بدستان را سرمایه بزرگ معنوی یک جامعه و حافظ هویت و تاریخ آن دانست...

      در ادامه محفل محترم احمدعلی کهزاد جنرل سکرتری حزب هزاره دموکراتیک به ایراد سخن پرداخت و خاطره نویسی را بهترین راه برای شناخت ومعرفی شخصیت ها دانست و افزود که ما در انتظار جلدهای بعدی این دفتر خاطرات هستیم تا بتوانیم از ترسیم خط فکری اقای مزاری، برای مدیریت و خط سیاسی جامعه خویش استفاده نماییم.

      ختم محفل همراه بود با دنبوره ی هزاره گی. دنبوره که در تارهایش تاریخ، فرهنگ و حماسه های تاریخی این مردم بازتاب یافته است. هنرمند محبوب محلی ما اقای صفدر سروش با اجرای دو پارچه از اهنگهای انقلابی اش محفل را به طرف یک شور و زیبایی خاص برد و لبخند را بر لبان حاضرین در محل نشاند.

نمایی از رونمایی کتاب

آقای کهزاد در حال سخنرانی

استاد عبدالغفور ربانی در حال سخنرانی

استاد توکلی در حال سخنرانی

اعلانسر محفل

مردم و یاد گل سرخ

 

+ نوشته شده در 2012/10/13ساعت 4:45 PM توسط عبدالله رفیعی |

     به گفته پولیس امروز پنجشنبه ۴/۱۰/۲۰۱۲م، حوالی صبح زمانی که دو تن از هزاره ها با یکتن از همکاران پنجابی شان (کارمندان وزارت مالیه) از کویته به طرف پشین می رفتند، در ساحه قشلاق مورد حمله تروریستان قرار گرفته و در نتیجه هر سه شان به شدت زخمی شدند. در زمان انتقال زخمی ها به طرف شفاخانه عمومی شهر، یکتن شان (هزاره) به شهادت رسید و دو تن دیگر شان تحت تداوی قرار گرفته اند. گزارش ها حاکیست که وضعیت صحی دو تن از زخمی ها نیز وخیم است.

     تروریستان حمله کننده، که گفته میشود، تعداد شان دو تن بوده اند، بعد از به انجام رساندن عمل ناجوانمردانه شان از محل متواری شدند. قابل یادآوریست که از زمان حمله بر هزاره های شهر کویته، این اولین حمله ایست که در شاهراه کویته - چمن بر مردم ما صورت می گیرد.

+ نوشته شده در 2012/10/4ساعت 1:27 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از: تلاش

     دیروز جمعه 2012/09/21 م، طی یک محفل با شکوه، حوالی ساعت 11 قبل از ظهر در یوسفی هال واقع در بروری هزاره تاون توسط رهبران، کارکنان، افراد خیر و حامیان حزب هزاره دموکراتیک، اداره خیریه نیمسو ارگنایزیشن افتتاح شد. در برنامه افتتاحیه "نیمسو ارگنایزیشن"، از موسسات و ارگان های مختلفی که برای مردم به نحوی کارهای خیریه انجام میدهند دعوت به عمل آمده بود و قشر های مختلفی مردم از قبیل سیاسیون، فرهنگیان، محاسن سفیدان و اشخاص خییر این جامعه نیز در این برنامه شرکت کرده بودند. جناب محترم عبدالخالق هزاره رهبر حزب هزاره دموکراتیک میهمان ویژه این برنامه بود و جناب احمد علی کهزاد جنرل سکرتری، عزیز الله هزاره نایب صدر، رضا وکیل سکرتری اطلاعات، صدر اداره "نیمسو" پروفیسر عبدالله محمدی و صدر (HSF) عصمت الله نیازی و باقی کارکنان (HDP) در این برنامه نیز حضور داشتند. این برنامه که توسط میرزا حسین هزاره اعلان سری می شد با تلاوت قرآن مجید توسط نجیب الله عارض آغاز شد. که بعد از آن جناب احمد علی کهزاد ، پروفیسر عبدالله محمدی و جناب عبدالخالق هزاره به ترتیب طی سخنانی مبنی بر ضرورت ایجاد اداره بنام "نیمسو" پرداخته و اهداف و مقاصد این اداره را برای مردم واضح ساختند. ناگفته نباید گذاشت که بعد از اتمام سخنرانی ها در مرحله بعدی احمد علی کهزاد درباره تشکیلات و پرسونیل ادره "نیمسو" معلومات ارایه نمود و متعاقباً خییرین جامعه هزاره با اعلان پشتبانی از این حرکت مثبت انسانی (HDP) به کمک مالی این موسسه خیریه پرداختند.  و در قسمت بعدی برنامه نهار برای اشتراک کنند گان در نظر گرفته شده بود که بعد از صرف طعام دوباره کنفرانس اهدا ادامه یافت. طبق آمار ابتدایی که از سوی پرسونیل (HDP) در اختیار ما گذاشته شد در حدود مبلغ بیست و پنج لک کلدار پاکستانی نقد و مبلغ 2000 هزار دالر و یک موتر امبولانس  و یک یخچال و یک قطعه زمین 5 هزار فت از طرف اشخاص خییر جامعه هزاره به اداره "نیمسو" اهدا شد. علاوتاً باید ذکر شود این که مجموعاً مبلغ 30000 کلدار پاکستانی از طرف اشخاص متعدد بصورت ماهوار به این اداره کمک می شود. البته در میان اهدا کنندگان کمک های مالی از کشور های خارج نیز حضور داشتند. و برنامه با دعای یک تن از شرکت کنند گان در برنامه اختتام یافت.

نکات مختصری از سخنان سخنرانان برنامه افتتاحیه:

     درلحظات آغازین برنامه جناب احمدعلی کهزاد جنرل سکرتری حزب هزاره دموکراتیک نخست از تمام اشتراک کنندگان قدردانی کرد که در پروگرام شرکت کرده اند و سپس در جریان یک سخنرانی مختصر برای مردم واضح ساخت که چرا ضرورت ایجاد چنین اداره ی احساس شد؟ و اهداف و مرام موسسه خیریه چیست؟. وی اظهار داشت که هزاره های کویته در سالهای اخیر  مشکلات زیادی داشته و شاهد فاجعه های زیادی بوده اند. بدون کدام شک یک تعداد اشخاص خییر این جامعه کوشش کرده اند به نحوی به فامیلین شهدا و آسیب دیده گان  کمک کنند، اما این کمک ها به صورت منظم و سیستماتیک نبوده از همین جهت نه تنها راه حلی برای مشکلات مردم نبوده بلکه سبب بوجود آمدن ناهماهنگی ها شده است. از همین سبب (HDP) از مدت 9 ماه پیش در صدد تشکیل چنین اداره ی شد که به کمک های خیریه یک نظم ببخشد تا کمک های مالی که از سوی مردم جمع آوری می شود بصورت منظم و برنامه ریزی شده بین افراد مستحق جامعه تقسیم شود. نه تنها به مستمندان کمک مالی شود بلکه توسط همین کمک های مالی کوشش شود که این فراد مستمند روی پای خود ایستاد شوند و دیگر از فقر و بیچاره گی رهایی یابند. وی خاطر نشان کرد که این اداره یک اداره غیر سیاسی است و فقط یک موسسه خیریه است و در خدمت همگان بدون در نظر داشت کدام نوع از تعصبی قرار خواهد داشت. و نیز اهداف کوتاه مدت و بلند مدت این موسسه را تشریح کرد. چون تعلیم و تربیه از نیاز های ضروری و اولیه یک جامعه است از همین لحاظ درقدم نخست موسسه خیریه "نیمسو" تعلیم و تربیه فرزندان شهدای کویته را بر عهده می گیرد و البته مستمندان دیگر نیز تحت پوشش کمک های خیریه این اداره خواهد آمد. و ایجاد بانک خون مجهز و ایجاد خدمات امبولانس از برنامه های بعدی این اداره برای مردم است. وی نیز یاد آور شد چون تعداد معتادان در جامعه ما رو به افزایش است از این رو یک اداره برای ترک اعتیاد نیز در نظر گرفته شده است تا این جوانان که نیروی این جامعه هستند از این آفت رهایی یابند و یک فرد سالم این جامعه شوند. و برنامه های بلند مدت این اداره ایجاد مکاتب و هسپتال ها می باشد. جناب احمد علی کهزاد یاد آور شد که مردم می توانند هر 6 ماه بعد تمام درآمد و مبالغی که برای پروژه ها بکار می روند را ببینند و هر کسی اگر خواسته باشد، از مسوولین نیمسو ارگنایزیشن در رابطه به دخل و خرچ اداره شان برای اطمینان خاطر شان از ضایع نشدن پول های شان پرس و جو می تواند. وی از رییس این موسسه تشکری کرد که پیش از پیش برنامه های خود را با شفافیت کامل آغاز نموده است.

     سخنران دوم این برنامه جناب پروفیسر عبدالله محمدی رییس موسسه "نیمسو" بود. وی با اظهار تشکر و قدر دانی از اشتراک کنندگان دربرنامه افتتاحییه و کنفرانس اهدا برای اداره "نیمسو" سخنان خود را آغاز نمود. در ابتدا در باره واژۀ "نیمسو" که برگرفته از لهجه هزاره گی می باشد وضاحت داد که "نیمسو" یعنی کمک کردن به مردم است. وی علاوتاً بر سخنان احمد علی کهزاد چند نکاتی را در بارۀ این موسسه افزود این که، وقتی که آرزو، جد و جهد در میان مردم زنده باشد این مردم به اهداف بلند انسانیت و کمال خواهد رسید و نیز اشاره کرد که این اداره به کمک مردم و برای مردم ساخته شده است او از مردم خواست تا برای کمک به مستمندان جامعه هزاره به یک قسمی دخیل باشند. و برای فامیلین شهدا اطمینان داد که اطفال های شان در اولین قدم تحت پوشش کمک مالی این اداره قرار خواهند گرفت تا از زیور علم برخوردار شوند و نیز افزود که آنها یتیم نمی باشند چرا که آنها تحت سرپرستی اداره"نیمسو" به کسب علم می پردازند بلکه یتیم به کسانی گفته می شوند که با وجود پدر و مادر از کسب تعلیم و تربیه محروم اند.

     آخرین سخنران این برنامه جناب عبدالخالق هزاره رهبر حزب هزاره دموکراتیک بود. وی به نسبت اشتراک اقشار مختلف مردم احساس خوشی نمود و از شرکت مردم در برنامه اظهار تشکری و قدردانی نمود. ایشان ایجاد چنین اداره های را در یک جامعه ضروری دانست و گفت: چون این نوع موسسات هدف شان خدمت به مردم است لذا از اهمیت خاص برخوردار است. وی به فعالیت های آینده این اداره اشاره کرد و به مسوولین این اداره توصیه نمود که باید برنامه هایشان بصورت منظم و سیستماتیک باشد تا زمینه خدمت به مردم بصورت درست و صحیح انجام گیرد. وی ساحه کاری این اداره را تنها محصور به هزاره ها ندانست بلکه یاد آور شد که باید این اداره چنان فعال شود تا بتواند در هر نقطه پاکستان برای مستمندان و افراد واجد شرایط خدمت و کمک رسانی کند، تا ثابت کنیم که مردم هزاره مردم تمام اقوام ساکن ایالت بلوچستان و پاکستان را دوست دارد و برای آبادانی این کشور دست به هر کاری می زند و باید توسط این کمک های خیریه به تمام مردم بفهمانیم که ما مردم بدور از تعصب قومی، مذهبی ، رنگ و نژاد هستیم. و ما مردم صلح دوست و خواهان امن و ثبات در منطقه هستیم... در بخش دیگر سخنانش خاطر نشان ساخت که هدف اصلی این اداره باید کمک واقعی به افراد مستمند باشد یعنی نه این که فقط به آنها فقط ماهوار کمک مالی صورت گیرد و بس، بلکه باید به آنها هنر یاد داده شود تا در آینده  بتواند مخارج خانواده هایشان را خودشان تامین کنند و دیگر محتاج کمک نباشند. وی به مسوولین این اداره توصیه کرد زمانیکه که مستمندان کمک می شوند، باید اجناس و یا مواد خوراکه از نوع بهترین باشد و اگر نه کار های شما پسندیده نخواهد بود. او نیز یاد آور شد که این اداره یک اداره غیر سیاسی است و برای خدمت به مردم بنا نهاده شده است. او از مسوولین خواست باید برنامه های کمک رسانی تان را طوری تنظیم کنید که دیگر کسی برای جمع آوری خیرات در کوچه ها دیده نه شوند. در اختتام سخنانش از مردم خواست به فکر مستمندان جامعه خود باشند و همیشه با موسسه خیریه" نیمسو" همکاری نمایند تا فقر از جامعه ریشه کن شود.

 

+ نوشته شده در 2012/9/22ساعت 10:38 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش تکمیلی حادثه حمله بر زایران در ساحه مستونگ:

     شهدای حادثه دیروز، امروز ۱۹/۹/۲۰۱۲م، حوالی ساعت ده صبح با حضور عده کثیری از ساکنان هزاره تاون در میان افسوس های خیلی زیاد به خاک سپرده شدند. اگرچه دیروز رسانه ها تعداد شهدای مردم ما را زیاد گزارش می دادند، اما امروز تایید شد که در میان شهدا، فقط دو تن شان از جمله ساکنان هزاره تاون بودند، که امروز هردوی شان در کنار هم در قبرستان هزاره تاون به خاک سپرده شدند. قرار اطلاعات تایید شده، تعداد زخمی ها مجموعا نه تن می باشند، که از جمله آن ها شش تن شان از مردم ما و سه تن شان از جمله لیویز های مسوول امنیت اتوبوس می باشند. وضعیت زخمی ها زیاد وخیم نیست و امید میرود که آنها زود صحت مند شده و به منازل شان بر گردند.

---------------------------------------------------

گزارش اولیه حادثه حمله بر اتوبوس زایران در ساحه مستونگ:

     قرار اطلاعات اولیه، در نتیجه انفجار یک بمب که در مسیر حرکت اتوبوس زایرانی که از تفتان به طرف کویته می آمدند و یا برخورد یک موتر انتحاری به اتوبوس، امروز ۱۸/۹/۲۰۱۲م، دقایقی قبل یعنی حوالی ساعت ۶ شام، پنج نفر شهید و عده زیادی زخمی شده اند. به گفته گزارشگر شبکه تلویزیون خصوصی سما از محل حادثه "مستونگ" وضعیت صحی زخمی ها وخیم است و آنها به شفاخانه مستونگ انتقال داده شده اند. همچنان گزارش شده است، که در ضمن انفجار بمب که عامل حادثه شده است، بعد از آن شلیک هایی بر اتوبوس نیز صورت گرفته است.

     جوانان از هزاره تاون به طرف محل حادثه رفته اند، تا جنازه ها و زخمی ها را از آنجا به طرف شفاخانه عمومی شهر کویته "بولان میدیکل کمپلیکس" بیاورند. قرار گزارشهای اولیه جوانان، ۲۲ تن مسافر سوار بر اتوبوس بوده اند، که از آنجمله ۹ تن شان زن و طفل و بقیه شان مردان می باشند. به گفته جوانان تعداد شهدا نسبت به گزارش شبکه های تلویزیون های پاکستانی احتمالا بیشتر می باشد، زیرا اتوبوس هم اینک در حال سوختن است و دقیق معلوم نیست که به چه تعداد کسانی داخل اتوبوس گیر مانده اند...

+ نوشته شده در 2012/9/18ساعت 7:15 PM توسط عبدالله رفیعی |

     بعد از حادثه دیروز 1/9/2012م، که طی آن هفت تن از ساکنان هزاره شهر کویته، توسط تروریستان به شهادت رسیدند و سپس در نتیجه اعتراض های شدید هزاره های شهر کویته و فایرنگ های هوایی به گفته روزنامه های امروز کویته دو تن کشته شدند، طی یک جلسه بزرگ وزیر اعلی بلوچستان برای مدت دو ماه به ایف سی صلاحیت پولیس شهر را داد، تا ایف سی به هر قیمتی امنیت شهروندان کویته را تامین کند. با در دست داشتن این صلاحیت اینک ایف سی می تواند در ضمن جستجوی تروریستان در مناطق مختلف، آنها را دستگیر نمایند.

     از طرف دیگر به درخواست حزب دموکراتیک هزاره و سردار سعادت علی هزاره، امروز شهر کویته هرتال بود. هرتال نه تنها در هزاره تاون و مهرآباد تطبیق گردید، بلکه داخل شهر نیز به صورت کامل دوکانها مسدود بودند. همچنان امروز مراسم فاتحه شهدای دیروز، که شب به خاک سپرده شدند، در یکی از امام بارگاه های هزاره تاون به صورت دسته جمعی برگزار شده بود، که مردم به تعداد بسیار زیاد در مراسم فاتحه شرکت نموده و همدلی شانرا با خانواده های شهدا اظهار نمودند.

     لشکر جهنگوی، مسوولیت این کشتار را نیز با تلفون نمودن به مرکز رسانه های شهر کویته به عهده گرفته است و همچنان با تهدید نمودن نیروهای انتظامی و روسای دادگاه ها یاد آور شده است، که دست از تعقیب آنها بردارند، در غیر آن لشکر جهنگوی بر خانواده های نیروهای امنتیتی نیز حمله خواهند کرد.

    با تاسف باید یادآوری گردد، که یک نفر از زخمی های دیروز متاسفانه زخمی های شدید را تحمل نتوانسته و امروز جان را به جانان بخشید. از طرف دیگر امروز حوالی ساعت سه بعد از ظهر تروریسان بر یک تانکر آب در ساحه کرانی حمله کردند، که در نتیجه آن موتروان تانکر زخمی شده است.  

+ نوشته شده در 2012/9/2ساعت 7:47 PM توسط عبدالله رفیعی |

     بعد از حادثه امروز شنبه ۱/۹/۲۰۱۲م، که طی آن تروریستان هفت تن از هزاره های کویته را  بعد از شناسایی کردن شان، در زمان برگشت از مارکیت سبزی فروشی واقع هزاره گنجی به شهادت رساندند، شلیک های هوایی و برخورد هایی در ساحه های ریسانی رود، بروری رود، ایون سیتی و فیصل تاون، در بین هزاره های معترض و دیگران صورت گرفت. نظر به گزارش رسانه ها در نتیجه این اعتراضات و برخورد ها تا هم اینک دو تن کشته و چند تن دیگر زخمی شده است، البته برای فعلا اوضاع اندکی آرام تر است، زیرا معترضان هزاره بعد از رسیدن سردار سعادت علی هزاره به شفاخانه عمومی، با وی جنازه ها را به طرف دفتر UN واقع در چمن هاوسنگ بردند تا از طریق دفتر ساحوی سازمان ملل، اعتراض خویش را به گوش جهانیان و سازمانهای مسوول برسانند. بعد از آنکه معترضان اعتراض شانرا ثبت دفتر ساحوی سازمان ملل کردند، جنازه ها را به طرف هزاره تاون انتقال دادند، که هم اینک جنازه ها در امام بارگاه های مختلف نگهداری میشود. از طرف دیگر تحت قیادت حزب دموکراتیک هزاره، یک جلوس بزرگ از مهرآباد به طرف بازار حرکت نموده و با شعار دادن های تند و بلند کردن پلاکارتهای اعتراضی، غفلت دولت را شدیدا مورد اعتراض قرار داده و اعمال تروریستی و حرکت های غیر انسانی و وجدانی، تروریستان را محکوم کردند.

     حادثه امروز زمانی رخ داد،که تعدادی از سبزی فروشان هزاره از هزار گنجی به طرف خانه توسط یک بس شهری بر می گشتند. تروریستان موترسایکل سوار که از قبل آماده بودند، با خاطر آرام بس را ایستاد نموده و از بین مسافران فقط مسافران هزاره را شناسایی نموده و بعد از پیاده کردن از بس و ایستاد نمودن شان در یک طرف بر آنها شلیک نموده و ۵ تن را جابجا به شهادت رساندند، البته در جریان این عمل دو تن از هزاره ها موفق به فرار شده بودند. این دو تن بعد از فرار کردن خود را در ایستادگاه موترهای بزرگ باری پنهان می کنند، ولی تروریستان با خاطر آرام بعد از جستجو کردن آنها را یافته و آن دو تن را نیز به شهادت می رسانند. به این صورت تعداد شهدا به هفت تن رسیده است.

     این در حالیست که به تاریخ های 15 و 27 ماه گذشته نیز، در دو  حادثه جداگانه شش تن از هزاره های کویته را تروریستان در مسیر هزاره تاون و مهرآباد به شهادت رسانده اند. شدت کشتار هزاره های کویته بعد از یک آرامش نسبی تقریبا یک ماهه، دوباره به شدت شروع شده است. قابل یادآوریست که مسوولیت تمام کشتار هزاره های کویته را لشکر جهنگوی به عهده می گیرد، لشکری که روز قبل رهبر آن به نام ملک اسحاق زمانی که از حج عمره عربستان بر می گشت در میدان هوایی توسط نیروهای امنیتی پاکستان توقیف شد، البته نه بخاطر کشتار هزاره ها، بلکه فقط خاطر سخنرانی های تند فرقوی اش.

+ نوشته شده در 2012/9/1ساعت 5:47 PM توسط عبدالله رفیعی |

امروز شنبه مورخ 1/9/2012 حوالی ساعت 9:30 قبل از ظهر در مسیر راه هزار گنجی بالای بس که سبزی فروشان هزاره در آن سوار بودند و  برای خرید سبزی و میوه بسوی هزارگنجی میرفتند حمله صورت گرفته است . قرار گزارشات اولیه در اثر تیراندازی بالای بس به تعدادی پنج تن ازاین سبزی فروشان جانهایشان را از دست داده اند و دوتن دیگر شدیدا مجروح گردیده است .

جنازه ها و مجروحین حادثه به بولان میدیکل کمپلیکس انتقال داده شده است . جنازه های شهدای حادثه بعداز شناسایی و طی مراحل پزشکی شان به بازماندگان شهدا تسلیم داده میشوند . وهمچنان گزارشات حاکی است که باشندگان هزاره این شهر دست به تظاهرات زده و جاده ی عمومی بای پاس و جاده ی بولان را بروی عبور ومرور وسایط نقلیه بسته اند .

درحمله جداگانه ی دیگر بازهم در منظقه هزار گنجی دوتن از هزاره ها شهید . شدند این حمله دقیقا زمانی صورت می گیرد که تازه جنازه های قبلی هزاره از محل حادثه انتقال داده شده است . که تلفات مجموعی حملات امروز به هفت تن افزایش یافت که پنج تن در حمله اول و دوتن در حمله دوم شهید شدند .

اینگونه کشتارهای زنجیره ی و سیستماتیک از مدت چند سال بدین سو است که دامنگیر هزاره های کویته شده است . مقامات حکومتی هم هیچگونه کاری را تاهنوز برای متوقف کردن این گونه کشتارها انجام نداده است که بتواند جلوی کشتارهای زنجیره ی گرفته شوند .

این حمله بعداز حمله تروریستی روز دوشنبه صورت گرفته است که در آن حمله نیز سه تن از هزاره ها جانش را از دست داده بودند و دوتن شدید مجروح گردیده بود . هزاره های کویته پاکستان از مدت چند سال بدین سو است که مورد حملات تروریستی بنام لشکری جنگوی می گردد که بطور تقریبی تعداد تلفات مجموعی هزاره ها را در حملات تروریستی بالای هشت صد تن میرسد .

متاسفانه لحظاتی پس از وافعه اول که در آن 5 تن از هزاره ها به شهادت رسیدند، در حمله تروریستی دیگری در همین منطقه دو تن از هزاره های دیگر نیز به شهادت رسیدند و تعداد شهدا به 7 تن رسیده است.

+ نوشته شده در 2012/9/1ساعت 11:33 AM توسط تجلیل |

به گزارش روزنامه جنگ و دیگر رسانه های پاکستانی امروز دوشنه مورخ ۲۷/۰۸/۲۰۱۲ حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر در علاقه اسپنی رود افراد مسلح نامعلوم، سوار بر موتر سایکل بر تاکسی که حامل ۵ تن مسافر هزاره های کویته بوده آتش گشوده که در نتیجه آن ۳ تن از آنان شهید و ۲ تن دیگر به شدت زخمی شده اند. زخمیان را به شفاخانه نظامی سی ام ایچ منتقل نموده و شهیدان را بعد از طی مراحل پزشک قانونی از شفاخانه بولان میدیکل کمپلیکس در امام بارگاه های هزاره تاون منتقل نموده تا بعد از غسل و کفن به خاک سپرده شوند. طبق گزارشات تروریستان بعداز آتش گشودن به سوی تاکسی از منطقه با موفقیت فرار نموده است و این منطقه تحت کنترل شدید مقامات امنیتی در آمده و در عین حال حزب هزار دموکراتیک این حمله تروریستی را به شدت محکوم نموده است. برادران که امروز در این حادثه به شهادت رسیده اند بنام های: محمدعلی، ضامن و مصطفی میباشند و اسامی دو تن از زخمیان این حادثه تروریستی به ترتیب: غلام رضا و بابه ابرار می باشد.

+ نوشته شده در 2012/8/27ساعت 2:9 PM توسط تلاش |

گزارش از: تجلیل


بروز پنجشنبه تاریخ 23/8/2012 میلادی نمایشگاه نقاشی وآثاری خوشنویسی توسط انجمن خوشنویسان و نقاشان سبز درشهرکویته پاکستان ــ هزاره تاون کتابخانه شهید منتظری برای دو روز برگزار گردید . این نمایشگاه که در روز چهارم عید برگزارگردیده بود از یکطرف تحفه ی عیدی و آورنده ی خوشی و امید برای مردم رنج دیده و مظلوم هزاره های کویته است که درین چند سال قربانی حملات تروریستی گردیده اند و از طرف دیگر درس برای آندسته از دشمنان تعلیم و آموزش است که تاهنوز فکرهای از توحش و افراط گرایی را در ذهن میپروراند . درکناری این مساله برگزاری نمایشگاه ها و محافل ازیک طرف مردم را با تاریخ ، فرهنگ و داشته های فرهنگی شان آشنا می سازد و از طرف دیگر سبب می شود که مردم نیرو و توان بگیرد و در مقابل اینگونه حوادث و اتفاقات پیش آمده سرتسلیمی را خم نکند .
نمایشگاه با سخنرانی استاد عبدالغفور ربانی که پیرامون هنر، دسته و شعبات آن و همچنان سیرتاریخی وتحول هنر صحبت می کرد رسما آغازگردید . استاد ربانی با سخنان ارزنده اش توضحیات جالب و آموزنده ی را برای حاضرین در نمایشگاه ارایه نمود وکارهای فرهنگی و هنری استادان وهنرجویان را ستوده و افزود که تاثیری را که هنر و کارهای فرهنگی - هنری درجامعه میتواند تاثیر داشته باشید هیچ گونه فعالیت دیگر تاثیر پذیر نیست . وی مطالعه سیستماتیک را درهر بخش از علوم مهم پنداشته وافزود که یگان دلیل شکست ما در مقابل جوامع غربی دربخش های مختلف ازعلوم همین از خود گسیختگی و عدم مطالعه دقیق از فرهنگ و داشته های فرهنگی وعلمی خود ماست . ما اگر به داشته های خود ارز ش وبها بدهیم و به دیده عمیق بنگیریم میتوانیم خود مولد اندیشه و تفکر باشیم و از تقلید محض و کورکورانه ی دیگران دیگر بپرهیزیم .
استاد ربانی هنر را به سه دسته ی فولکوریک ، کلاسیک و مدرن دسته بندی نموده و مشخصات این دوره ها را بیان نموده و افزود که برای مطالعه دقیق هنر نیاز به مطالعه سیستماتیک و منظم دارد که هرکدام از این دسته روابط تنگاتنگ و ازهم ناگسستنی دارد .
اساتید؛ فرهنگیان ، دانشجویان و اهل ذوق و هنر ازین نمایشگاه با شور و علاقه ی خاص دیدن می کردند و کاری خوشنویسان و نقاشان را ستوده و مورد تشویق شان قرار میدادند . این نمایشگاه برای دو روز برای دیدارکننده ها باز است.
+ نوشته شده در 2012/8/27ساعت 1:52 AM توسط تلاش |

حوالی ساعت شش بعداز ظهر امروز پنچشنبه تاریخ 8/15/2012 در جاده ی  ارباب کرم خان شهر کویته  نزدیک به  فاروق ملز ، تروریستان یک رکشه را  که سرنشینان آن را  هزاره های باشنده ی این شهرتشکیل میدادند  با زور اسلحه از رکشه پیاده نموده و  بالایشان شلیک نمودند که تمام سرنشینان آن را که تعدادی  سه نفر تشکل میداد  کشته و بعداز این عمل وحشیانه مثل همیشه پا به فرار گذاشته و ازمحل دور شدند .

نیروهای امنیتی بعداز وقوع این حادثه به محل رسیده و جنازه های شهدا را به هسپتال انتقال داده واز انجا به امام بارگاه ناچاری  وسید اباد انتقال داده است .

دوتن ا زجنازه های شهدا به اسم عبدالعلی و خادیم حسین شناسایی و سومی اش تاهنوز شناسایی نگردیده است .

+ نوشته شده در 2012/8/17ساعت 1:52 AM توسط تجلیل |

امروز یکشنبه تاریخ  5/8/2012 هژدهمین سالروز در گذشت پروفیسور عالم مصباح به گونه ی  سیمینار جهت شناسایی ابعاد مختلف شخصیت وی در شهرکویته - هزاره تاون برگزار گردیده بود .درین سیمینار شخصیت های مختلف سیاسی ، فرهنگی ، اساتید دانشگاه ، دانشجویان گرد آمده بودند .سیمینار طبق رسم معمول با تلاوت آیت الله مجید توسط یکتن از دانشجویان اناث آغاز و بعدا محمدعلی تورانی کوتاه روشنی پیرامون وضعیت زندگی و فعالیت های وی در عرصه ی مختلف علمی ، سیاسی و فرهنگی انداخت . عالم مصباح متولد قریه ی پیدگه ی ولسوالی جاغوری از توابع ولایت غزنی می باشد وی  پس از گذرانیدن اندک زمانی از زندگی اش را درین قریه بنابر مشکلات که دامنگیر هزاره ها بود راهی دیار مهاجرت شده و در کویته پاکستان اقامت گزید . مدتی در مدرسه به کسب علوم دینی پرداخت و بعدا به مکتب های دولتی ثبت نام نموده و فعالانه دروسش را به پیش می برد و تاینکه کلاس دهمش را در یزدان خان اسکول ختم نموده و به دیگری کالج در رشته فلسفه ثبت نام نموده وموفقانه درسهایش را به پیش میبرد . بعداز ختم درس و فعالیت های علمی اش به سمت استاد  دانشگاه پذیرفته شده و به تدریس پرداخت .

·         چون وی خود متولد شده در خانواده ی فقیر و دهقان پیشه بود ، تمام رنج و مشکلات مردمش را حس می کرد . وی با تمام کردن تحصیلش با دیدی عمیق و ژرف به مسایل می نگریست و تا اینکه از نا بسامانی های روزگار ، تبعیض و بی عدالتی ، ظلم و استبداد روا داشته شده بر مردمش تاثیر پذیرفته و دچاری اضطراب و یک نوع فلسفه ی نهیلیستی گردید و تصمیم به خاتمه بخشیدن زندگی اش کرد و از آن دوباره نجات یافت . درحقیقت مصباح شخص بود که جامعه آنروزی تحمل و برداشت وی را نتوانست و به اساس دسیسه هاو توطیه های دشمنانش کشته شد . وی گاه گاهی شعر های نغز و تازه می سرود و با وجودی حالت پیش امده بروی مردمش را امیدی رسیدن به قله های بلند از موفقیت را گواهی میداد و فردای مردمش را منوط و وابسته به زحمات و تلاش میدانست که مردم انجام میداد .

·          

·         اشعارش بیشتر بیانگر نابسامانی های روزگارش ، وطن دوستی ، امید و تشویق مردمش را منعکس می کند . نمونه ی کلام وی:

·          جشن خورشید

o        ما اگر خیزیم بنائ ظلم را ویران کنیم
دستِ استبداد را با خاک و خون یکسان کنیم

دستِ نیرومند ما از آستین آید برون
فرق جلادان شکافیم رخنه در زندان کنیم

ما چه غم داریم کہ استبداد خون ما بیریخت
بعد ازین، زین خونِ ما ایجاد صد طوفان کنیم

سبز شو بر شاخہِ خشکینِ ما برگِ بہار
مقدمت ای نو عروس بخت گل باران کنیم

شب پرستان را بگو زین خونِ مظلومانِ ما
بزر نور پاشیدہ جشنِ خورشیدِ تابان کنیم

ما همه دیوانه ای لیلائِ آزادیستیم
جان و دل هر دو فدائ روئ انجانان کنیم

عالم مصباح

بعداز معرفی زندگینامه کوتاه وی پروفیسور عبدالرحیم چنگیزی استاد دانشگاه بلوچستان به ایراد سخن پرداخته و وضعیت اجتماعی انزمان را با درنظرداش امکانات و حالت اقصادی مردم به معرفی گرفته و راجع به شخصیت عالم مصباح توضیحات مفصل تر ارایه نمود وی شخصیت عالم مصباح را  متاثیر شده از خالق هزاره که یگ تن از قهرمانهای دوران نظام استبدادی نادرخان میدانست که علیه آن قد علم کرد و اختتام بخشید .

وی با تمام دردهای مردمش اشنا بود و تاریخ را به گونه ی که گذشته بود مطالعه و به شاگردانش تدریس می نمود . وی در نمایشنامه خالق به حیث پدر نقش بازی کرد .  بعداز آن پروفیسور عبدالحسین استاد دانشگاه بلوچیستان سیمینار را ادامه داده و گفت که وی از جمله اشخاص بود که گامهای نخست را برای تشویق هرچی بیشتر جوانان برای کسب علم و دانش برداشت و مدت زمانی را به صفت رییس اتحادیه محصلین هزاره ایفای وظیفه نمود . سمینار با سخنان محمد زمان دهقان زاده ادامه یافت . وی که یکی از هم دوره های عالم مصباح می باشد در  زمینه تلاشها و فعالیت های مختلف صحبت نمود .اقای دهقان زاده این گونه سمینارها را از ضرورتهای مهم و اساسی نسل جوان وقلم بدست دانست و افزود که اینگونه سمینار هاست که شخصیت ها معرفی شده و از افتیدن در گودال فراموشی جلوگیری بعمل می اید .

درختم سیمینار عزیز فیاض شاعرشناخته شده و توانایی و عده ی چند از شاعران که تازه پا به عرصه ی شعر گذاشته اند  به مناسبت بزرگداشت از پروفیسور عالم مصباح به خوانش شعر پرداخته و محفل را زیبای بخشید . ختم محفل همراه بود با سخنرانی کوتاه از احمدعلی کهزاد جنرل سکتری حزب هزاره دیموکراتیک و در نهایت سیمینار اختتام پذیرفت .

 

+ نوشته شده در 2012/8/7ساعت 11:46 AM توسط عبدالله رفیعی |

حضوری پررنگ جوانان دانشجو ، فعالان حقوق بشر، نهادهای مختلف و همکار با جامعه مدنی در اعتراض مدنی  برای فریاد عدالت خواهی خون شکیلا و آندسته از بانوان که به نحوی قربانی بی عدالتی گردیده و زیر بار ظلم و ستم شکنجه ویا صدایشان خاموش گردیده اند ، نشان داد که اهل قلم  و اندیشه در مقابل اینگونه بی عدالتی ها و ستم های روا داشته شده بر مظلومان سکوت نمی کنند بلکه فریاد عدالت خواهی شان را تا آخرین مراجع مربوطه فریاد خواهند کرد .

این تجمع اعتراضی برای داد خواهی از حق مظلومان بیانگر شعوری سیاسی ، بیداری و خط بطلان کشیدن بر باورهای دیرینه ی سنتی و نا پسند بود که تاهنوز عده ی را درگیروی زد و بندهای سمتی ، قومی  وقبیله ی بند انداخته  بود . درحقیقت خون شکیلا نه تنها که سبب سازی از خود باوری به جوانان و ستمدیدگان شد بلکه عنعنات ناپسندی را که تاهنوز عده ی را در گیرو خود داشته بودند نیز شکست . ما در بسا موارد شاهد شکنجه شدن ، تجاوز ، قتل و آزار واذیت بانوان بوده ایم که با سکوت مقامات حکومتی و صادر کردن بیانیه ها ازطرف نهادهای مدافع حقوق زن و حقوق بشر به خاموشی انجامیده ودیگر از پیگری عاملین آن خبری نبوده است ؛ اما این بار حرکت مدنی و اعتراضی درمقابل این ظلم و ستم روا داشته شده فرهنگیان ما نشان داد که دیگر تحمل این بی تفاوتی حکومت و مقامات مسوول را  در مقابل اینگونه ظلم وستم های روا داشته شده ندارند .

جوانان ، فرهنگیان و اهل قلم جامعه  هزاره کویته نیز این جرم نا بخشودنی را نکوهش کرده و تسلیت خود را برای خانواده ی شهید مظلوم ابراز داشته و حمایت شان را از برنامه عدالت خواهی و تعقیب صریح دوسیه های عاملین قضیه بیان میدارند .هرچند که ما درمقابل اینگونه قضایا بی تفاوت نبوده ونیستیم اما همانطور که شما درجریان هستید و میدانید که وضعیت مردم ما در شهرکویته خوب نبوده و فضای پیش آمده بر سرنوشت این مردم سبب گردیده است که تمام شعبات زندگی مردم متاثیر شوند و در روندی کاری اختلالات پیش بیایید . بناء  تا حال که ازما صدای اعتراض و نکوهش این عمل فجیع و زشت را نشنیده اید تنها دلیلش همین گرفتاری های داخلی و مصروفیت های است که  بستگی تنگاتنگ با مصونیت مردم  دارد  و این بی معنی بی تفاوت ماندن و خاموشی درمقابل ایندسته از واقعه های دلخراش نمی باشد .

 گروه از فرهنگیان و جوانان هراره های های کویته

+ نوشته شده در 2012/8/3ساعت 11:50 AM توسط تجلیل |

     امروز شنبه ۲۸/۰۷/۲۰۱۲م، یک تن دیگر در کویته به اثر شلیک تروریستان به شهادت رسید. قرار گزارش ها، نورعلی قزلباش در حالیکه مصروف کارش در دواخانه ای در ساحه کواری رود بود، از طرف اشخاصی مورد هدف قرار گرفته و بعد از اصابت چندین گلوله به وی، جانش را از دست داد. حمله کنندگان مثل همه حوادث قبلی بعد از به انجام رساندن عمل ناجوانمردانه شان از ساحه متواری شدند. جنازه نور علی به شفاخانه عمومی شهر انتقال داده شده است،تا بعد از معاینه پزشکان به وارثان وی داده شود.

     قابل یاد آوریست که به تاریخ ۲۵ همین ماه نیز یک حمله ای از طرف لشکر جهنگوی بر معاون دایرکتر مکاتب بلوچستان آقای سید ابرار و دوستش اکبر علی در ساحه ای شاوکشاه رود صورت گرفت، که در آن حادثه سید ابرار و آقای اکبر علی زخمی شدند، ولی در اثر عکس العمل بجای اکبر علی، از جمه سه تن حمله کنندگان بر آنها یکی شان با خوردن مرمی به سینه اش زخمی شد و سپس آقای سید ابرار در حالی که زخمی بود، او را با موترش زد، که جا بجا کشته شد. و نیز یک تن دیگری از تروریستان زخمی گردیده بود، که به کمک دوست دیگرش از صحنه فرار داده شده بود.

+ نوشته شده در 2012/7/28ساعت 5:38 PM توسط عبدالله رفیعی |

       بنا به گزارش رسانه ها امروز حوالی ساعت 12 ظهر ، یک تن از برادران هزاره به اسم رحمت الله معروف به خالق ساکن هزاره تاون که می خواسته برای خرید به بازار برود، متاسفانه در منطقه (نوه کلی) سریاب رود مورد حمله تروریستی قرار می گیرد و به شهادت میرسد. جنازه آن به امام بارگاهی در هزاره تاون منتقل شده و قرار است ساعت 3:00 بعد از ظهر  در قبرستان هزاره تاون به خاک سپرده شود.

   

+ نوشته شده در 2012/7/12ساعت 5:31 PM توسط تلاش |

گزارش از: تلاش

     طوریکه قبلاً به اطلاع رسانده شده بود، انجمن علمی – فرهنگی کوشان در اولین اقدام بعد از تاسیس اش، کانکور آزمایشی را جهت انگیزه دهی، ارتقای سطح علمی، رقابت سالم و آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان لیسه های هزاره تاون شهر کویته با شیوه های نوین کانکور افغانستان، روز یکشنبه مورخ 2012/06/24م،   در دو شفت قبل از ظهر (دوره لیسه) به شکل کانکوری و بعد از ظهر  (دوره متوسطه) به شکل ارزیابی و رقابتی در ماشالله هال با اشتراک تقریبا 1600 داوطلب برگزار کرده بود.

      در روز برگزاری کانکور آزمایشی نمایندگی وزارت محترم معارف افغانستان در کویته پاکستان، محترم حاجی نجیب الله و همراهانش، جنرل سکریتری حزب هزاره دموکراتیک محترم احمد علی کهزاد و یکتعداد از اعضای این حزب، مدیران و یک تعداد اساتید پیشکوست مکاتب مختلف به حیث ناظر اشتراک نموده بودند.

     انجمن علمی – فرهنگی کوشان با تلاشهای زیاد بالآخره توانست نتایج این کانکور آزمایشی را در مدت کمتر از دو هفته به روز جمعه مورخ 2012/07/06 م، ساعت چهار بعد از ظهر در ماشاالله هال، طی یک پروگرام علمی و آموزشی برای اشتراک کنندگانش اعلان نماید.

     در این برنامه اختصاصی اما، جذاب و دیدنی آقای احمد علی کهزاد، استاد عبدالغفور ربانی، جناب استاد عصمت الله سعیدی و جمشیدی، آقای صفدر سروش، مدیران و اساتید مکاتب مختلف شرکت نموده بودند، که حضور این مهمانان شکوه مندی پروگرام را چند برابر ساخته بود. پروگرام که با گردانندگی استاد نعمت جویا هرچه زیادتر شکوهمند شده بود، با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط استاد عارف یک تن از اعضای انجمن آغاز شد. در لحظات آغازین برنامه محترم استاد عبدالله رفیعی رییس انجمن علمی – فرهنگی کوشان مختصراً به ایراد سخن پرداخت که در ابتدا از تشریف آوری مهمانان در برنامه اعلان نتایج کانکور آزمایشی کوشان تقدیر و تشکری نمود، سپس وی در رابطه به انجمن کوشان یاد آور شدند، که این انجمن توسط تعدادی از استادان مکاتب مختلف شهر کویته تشکیل گردیده است و هدفش ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانش آموزان شهر کویته از یک طرف و سپاسگذاری و قدردانی از نخبگان عرصه های مختلف جامعه از طرف دیگر می باشد. استاد یاد آور شدند، که این انجمن بدون کدام وابستگی، مستقل است و اعضای آن متعهد اند که بدون کدام نوع تعصب در خدمت تمام افراد جامعه خویش باشند. از طرف دیگر این انجمن متعلق به عده ای خاصی نخواهد بود، بلکه متعلق به هر آن کسی است که خواهان خدمت به مردم خویش می باشند، در ادامه صحبت هایش ایشان از اهمیت برگزاری کانکور آزمایشی و فواید آن برای شاگردان مکاتب یاد نموده و نیز گفتند، که نتایج این امتحان بدون شک یک ارزیابی از عملکرد همه ماست، که امید با استفاده از آن همه ما بتوانیم بر ضعف های خویش غالب شده و بر توانایی های خویش هر چه بیشتر بیفرایم. وی در لابه لای سخنانش مواردی را جهت راهنمایی شاگردان در انتخاب بهتر رشته دلخواه شان گوش زد نمود. در آخر سخنانش وی از زحمات خستگی ناپذیر اعضای انجمن، که خالصانه و متعهدانه در برگزاری کانکور وقت های شانرا صرف نمودند بودند، قدر دانی نموده و نیز از کسانی که به هر نحوی در برگزاری کانکور همکاری نموده بودند، سپاسگزاری کرده و به سخنانش نکته پایان بخشید.

     در بخش بعدی برنامه استاد حیات الله شیخ زاده یکی دیگر از اعضای انجمن که وظیفۀ مالی و آمارگیری را به عهده داشت با ارایه دقیق گزارش مالی از دخل و خرج کانکور آزمایشی کوشان، توجه حاضرین در تالار را به خود جلب کرد. بخش بعدی گزارش شان در مورد آمار اشتراک کنندگان از نگاه جنسیتی بود که جالب ترین قسمت این برنامه به حساب آمد، وی با تهیه گزارش جالب در قالب سلایدها فیصدی اشتراک کنندگان دختر و پسر را مشخص ساخت که %55 اشتراک کنندگان را دختران و % 45 اشتراک کنندگان را پسران تشکیل داده بود. در قسمت بعدی این گزارش فیصدی آمار لیاقت 20 نفر اول هر صنف را سنجیده بودند، که در آن در دوره لیسه پسران نسبت به دختران فیصدی شان بلند بودند، ولی در دوره متوسطه آمار مقام آوران دختران نسبت به پسران بسیار بلند بود.

      آقای احمدعلی کهزاد سخنران بعدی برنامه بودند. وی در سخنان خیلی فشرده و مختصر از فعالیت و اقدام انجمن علمی – فرهنگی کوشان ستایش کرد و نیز یاد آور شدند که در جامعه ما رسم شده است، زمانی که کسی و یا نهادی دست به کاری زد، دیگران همه از آنها طلبگار  می شوند و آنها را قرضدار شان می پندارند، که این عمل فکر کنم زیاد درست نیست. ما باید همه به مسوولیت خویش رسیدگی کنیم و با حمایت یکدیگر در شگوفایی آینده نسل خویش کوشا باشیم. وی از تمام نخبه گان این جامعه خواست تا در حد توان در عرصه های مختلف فعالیت کنند تا بتوانیم فردای بهتر را برای مردم این جامعه ترسیم نمایم و با تشکر و قدردانی از زحمات و تلاشهای انجمن به سخنان خود خاتمه بخشید.

     در ادامه برنامه استاد جلیل تجلیل عضو دیگری از انجمن به شکل سمینار تخصصی ای دربارۀ علوم بشری (علوم اجتماعی) و شعبات این علوم به دسته های مختلف و دانشکده های دانشگاه کابل و آینده شغلی هر رشته، در این بخش در چهار چوب سلاید شو ها معلومات نهایت کافی را تقدیم حاضرین که مشخصا دانش آموزان دوره لیسه و راهیان کانکور بودند ارایه کردند. و متعاقب آن استاد ملکیار عضوی دیگر انجمن نیز راجع به علوم طبیعی و ساحه کاری معلومات مناسب و مفیدی را در قالب سلاید شود به شاگردان ارایه نمود. علاوتاً ایشان در مورد انتخاب رشته در امتحان کانکور نکات بسا مثبتی را به شاگردان اشتراک کننده ارایه نمود.

     در ادامه برنامه از صفدر سروش یک تن از هنرمندان فولکلوریک مردم ما که مهمان برنامه هم بود تقاضا به عمل آمد تا با زمزمه چند آهنگ انقلابی از خستگی حاضرین در تالار بکاهد. وی با ارایه چند پارچه آهنگ انقلابی به سبک هزارگی به برنامه رونق خاص بخشید که از سوی اشتراک کنندگان مورد تشویق فراوان قرار گرفت.

    در قسمت آخر برنامه از زحمات ارزندۀ عبدالغفور ربانی، که چندین کتاب را در این اواخر نگاشته اند، استاد جلال اوحدی،که چندی پیش کتاب "ترکیب قبایلی در ساختار ملی ملت هزاره"  را به نشر رسانده بود و نیز مسوول انجمن خوشنویسان معاصر – کویته که کتاب هنری "بازتاب اندیشه های رهبر شهید در هنر" را در خدمت مردم ما قرار داده بود، با ارایه سپاسنامه ای تقدیر به عمل آمد. سپس با ارایه دسته های گل از کسانی که در برگزاری کانکور کمک نموده بودند، تشکر صورت گرفت و در آخر نتایج کانکور آزمایشی کوشان، که همه دانش آموزان بی صبرانه متظر آن بودند، توسط استاد فرهاد جویا در دو مرحله اعلان شد.

     در مرحله اول، اعلان نتایج از صنف هفتم شروع شد و از شاگردانی که مقام اول، دوم و سوم را در این صنف به خود اختصاص داده بودند، با ارایه تقدیر نامه و جایزه های نفیس توسط اعضای انجمن تقدیر صورت گرفت و به همین ترتیب نتایج صنف های هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم نیز نیز اعلان گردید و از مقام آوران هر صنف با تحایف نفیس توسط انجمن کوشان تقدیر به عمل آمد.

     مرحلۀ دوم که مرحله آخری برنامه نیز بود، گرداننده پروگرام در آن اول نمره عمومی دوره لیسه و متوسط را اعلان کرد. اول نمره دوره لیسه حجت الله ولد محمد هاشم متعلم صنف یازدهم لیسه عالی فردوسی شده بود. و اول نمره عمومی دوره متوسط شکرالله ولد محمد علی متعلم لیسه شمامه شده بود.  انجمن جهت تشویق هرچه بیشتر این دو دانش آموزی که یکی در دوره لیسه و دیگری در دوره متوسط عالی ترین مقام را گرفته بودند، یک ست موبایل را به حیث تحفه اهدا در نظر گرفته بود، که توسط نویسنده گرامی مردم ما استاد عبدالغفور ربانی برایشان داده شد.

     بینندگان محترم وبلاگ کویته و دانش آموزانی که در کانکور شرکت نموده اید، شما می توانید، نتیجه هر صنف را به صورت جداگانه در ذیل مشاهده کنید. قابل یادآوریست که اگر اسم تان در صفحه اول نبود، در ادامه مطلب هر صنف تلاش کنید.

نعمت جویا، گرداننده پروگرام

استاد رفیعی

استاد شیخ زاده

استاد جلیل تجلیل

استاد ملکیار

صفدر سروش در حال اجرای آهنگ

سپاسگذاری از استاد ربانی

تشکری از کمک کنندگان

 

تشکری از صفدر سروش

عکس یادگاری اعضای انجمن با شاگردان ممتاز کانکور آزمایشی کوشان

+ نوشته شده در 2012/7/9ساعت 0:21 AM توسط تلاش |


ادامه مطلب
+ نوشته شده در 2012/7/8ساعت 6:2 PM توسط تلاش

گزارش تکمیلی:

     قرار گزارش های نهایی، در اثر حادثه دلخراش روز پنجشنه، در صحنه سیزده تن شهید شده بودند، بعدا دو تن از زخمی ها در شفاخانه جان را به جانان سپردند و به این صورت در حادثه متذکره مجموعا پانزده تن شهید شده اند.

گزارش اولیه:

     ساعتی قبل امروز پنجشنه ۲۸/۶/۲۰۱۲م، زمانی که اتوبوس زایران که حامل تقریبا ۵۰ مسافر بود و از تفتان به طرف کویته بر می گشت، در ساحه هزارگنجی مورد حمله قرار گرفته و اتوبوس به صورت کامل از بین رفته و قرار اطلاعات اولیه بیشتر از ۲۰ تن شهید و بقیه مسافران آن شدیدآ زخمی شده اند.

     قرار بعضی اطلاعات اولیه بر این اتوبوس با راکت حمله صورت گرفته است، ولی بعضی شاهدان می گویند، که به احتمال زیاد یک موتر کوچک انتحارگر خودش را به اتوبوس تصادف داده و عامل انفجار موتر خودش و اتوبوس شده است. به گفته پولیس وزن مواد منفجره تقریبا ۵۰ کیلوگرام بوده است، که سبب دور انداختن تقریبا ۲۰ متری موتر از جایش شده است. به گفته پولیس هم اینک اتوبوس توسط ماشین های بزرگ بر سرک عمومی انتقال داده شده است و کمک های امدادی به شدت جریان دارد.

     هم اینک وضیت اضطراری بر شفاخانه های شهر اعلان شده است. قرار گزارش گزارشگران شبکه های تلویزیونی خصوصی پاکستان تا هم اینک ۳ تن از زخمی ها به سی ایم ایچ انتقال داده شده است و ۴ تن نیز به شفاخانه عمومی شهر جابجا شده اند. احتمال می رود که تعداد تلفات از این نیز بیشتر باشد، زیرا اتوبوس به صورت کامل منفجر شده است و امکان کم وجود دارد، که مسافرین اش جان سالم ببرند. رییس جمهور پاکستان آصف علی زرداری و وزیر اعضم آن راجه پرویز اشرف حمله بر این اتوبوس  را محکوم کرده اند.

+ نوشته شده در 2012/6/28ساعت 8:49 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از: تجلیل

     انجمن علمی – فرهنگی کوشان روز یکشبنه بتاریخ 24/6/2012 م، کانکور آزمایشی را جهت انگیزه دهی، ارتقای سطح علمی، رقابت سالم و آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان لیسه های هزاره تاون شهر کویته با شیوه های نوین کانکور افغانستان برگزار نمود. در این کانکور آزمایشی بیشتر از ۱۶۰۰ داوطلب از لیسه های مختلف هزاره تاون شرکت نموده بودند.

     آزمون با تلاوت چند از کلام الله مجید توسط آصف رضایی یک تن از اشتراک کننده ها در آزمون حوالی ساعت ۸:۱۰ دقیقه صبح آغاز گردید. قابل یاد آوریست که انجمن علمی – فرهنگی کوشان جهت نظم بهتر و سهولت این آزمون، شاگردان را به دو دسته تقسم نموده بودند که دوره لیسه از صنف دهم الی دوازدهم آزمون شان قبل از ظهر و دوره متوسط که امتحان شان به شکل ارزیابی بود، بعد از ظهر تعیین گردیده بود.

     بعد از تلاوت کلام الله مجید، استاد عبدالقیوم مرادی یکتن از اعضای این انجمن در ضمن خوش آمدید به داوطلبان به تشریح روش حل سوالات و راهنمایی نمودن دانش آموزان در راستای طریقه انتخاب درست رشته پرداختند. سپس دانش آموزان که تا هم اینک کتابچه های سوالات شانرا دریافت نموده بودند، شروع به حل کردن سوالات شان کردند. دوره اول که در دو سالن شاگردان جابجا شده بودند، حوالی ساعت یازده قبل از ظهر به اتمام رسید.

     شروع آزمون دوره متوسطه، که اینها نیز در دو سالن جابجا شده بودند، ساعت  1:20 بعد از ظهر و ختم آن ساعت 3:00 بعد از ظهر اعلان گردیده بود.

     این کانکور آزمایشی که توسط انجمن علمی - فرهنگی کوشان راه اندازی و برگزار گردیده بود با استقبال گرم مدیران مکاتب، اساتید و دانش آموزان روبرو شد و آنها از انجمن جهت برگزای این آزمون موفق برای آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان با روش نوین کانکور افغانستان تقدیر و تشکری نمودند.

     تعداد اشتراک کننده ها در آزمون آزمایشی بیشتر از 1600 نفر بود، که در ذات خود این آزمون یکی از بی سابقه ترین آزمون های آزمایشی کانکور در این ساحه بود. شرکت عده کثیری از داوطلبان خود نمایانگر این بود، که کسانی نمی توانند با کشتار و قتل جلو رشد و پیشرفت این مردم را بعد از این بگیرند و انگیزه شانرا خورد کنند. در زمانی که آزمون جریان داشت اتشه معارف افغانستان، محترم حاجی نجیب برای نظارت از چگونگی برگزاری این آزمون تشریف آوردند. وی با دیدن از صحنه آزمون، نظم و نظارت دقیق و کامل از آزمون سبب خوشحالی اش شده و برداشتن این گام را توسط انجمن علمی- فرهنگی کوشان برای دانش آموزان یک موفقیت بزرگ شمرده  و از شیوه ی برگزاری آن استقبال نمودند.

     همچنان محترم احمد علی کهزاد، جنرل سکرتری حزب هزاره دموکراتیک نیز با حضور در صحنه آزمون، در ضمن نظارت از چگونگی برگزاری آزمون، از عده ای داوطلبان در مورد سوالات شان و نیز رشته مورد نظر شان سوالاتی پرسیدند. ایشان نیز در ضمن تقدیر و تحسین از عملکرد مثبت انجمن علمی و فرهنگی کوشان، آنها را تشویق به ادامه این روند نموده و اظهار داشتند که در زمانی که دیگران به انتحار و قتل و کشتار می اندیشند، مردم ما به علم و انسانیت می اندیشند. به گفته ایشان ممکن برای فعلا کامیابی موقت از تفنگ، وحشی گری و انتحار باشد، ولی بدون شک آینده از آن مردمی است که با سلاح علم و انسانیت مجهز باشند.

     در آخر آزمون، استاد عبدالله رفیعی مسوول انجمن علمی - فرهنگی کوشان، از حزب هزاره دموکراتیک جهت تامین امنیت آزمون کوشان و همچنان از محصلان بورسیه افغانستان در پاکستان و هندوستان، هزاره استودنتس فیدریشن و استادان مکاتب و نیز از همکاری بیش از حد مدیران مکاتب تشکر و سپاسگزاری نمودند.

استاد قیوم مرادی در حال توضیح دادن به داوطلبان

آقای کهزاد در حال پرسیدن سوال از یک داوطلب

نماینده معارف افغانستان، آقای حاجی نجیب در حال سوال کردن از یک داوطلب

نمایی از آزمون

نمایی از آزمون

استاد قیوم در سالن دوم

آقای کهزاد در حال پرسش از یک داوطلب

استاد نعمت جویا در حال نظارت

جلیل تجلیل در حال پاسخگویی به سوال یک شاگرد

نمایی از شاگردان

عکسی از عده ای از برگزار کنندگان کانکور آزمایشی کوشان

+ نوشته شده در 2012/6/25ساعت 11:23 AM توسط تجلیل |

گزارش از: علی همدم

از اولین سالگرد شهادت یادگار رهبر شهید بابه مزاری (شهید محمد جواد ضحاک) در روز جمعه به تاریخ 15 جون 2012 توسط  "انجمن کاتب" در کویته بزرگداشت به عمل آمد. این برنامه توسط آیات از کلام الله مجید شروع و با قطعه شعر از ایاز بی نام خاتمه یافت، گرداننده گی این برنامه بدوش علی همدم بود که با احساسات پاک هزاره گی برنامه را گرداننده گی نمود.

در این میان اشعار انقلابی ، مقالۀ هزاره گی ، زنده گی نامۀ شهید محمد جواد ضحاک ، کلیپ تصویری از شهید ضحاک و دو سرود اجرا شدند. در اولین سالگرد شهادت ضحاک مهمانان و سخنرانان هریک جناب احمد علی کوهزاد جنرل سکرتری ایچ دی پی و جناب قادر نایل بودند و سخنران دیگری از انجمن کاتب جناب ماستر مشتاق مغل بود.

اولین سخنران محترم ماستر مشتاق مغل بود که واقعآ سخنانش اصل واقعیت ها را بیان نمود. وی در ضمن تسلیت بادی از اولین سالگرد شهادت ضحاک ، سیاست ها ونقش عناصر داخلی  در شکست تاریخی هزاره ها را بطور آشکار و علمی مورد تحلیل وتجزیه قرار داد. وی افزود که نقش عناصر داخلی در شکست هزاره ها از زمان عبدالرحمن گرفته تا غرب کابل و کشتار زنجیره ی هزاره ها در کویته خیلی مهم و کمر شکن بوده و مارا به بحران بی هویتی و بحران دوری  از زبان و فرهنگ کشانیده اند. و پرچم های غیر (پشتون ها) امروز بالای بامهای همان خاینین ملی هزاره ها اند که همین خاینین در زمان عبدالرحمن هم پرچم غیر را بالاکرده بودند و امروز هم تاریخ عبدالرحمن را بالای ما تکرار می نمایند. وی خطاب به قوم نموده و گفت که در این سالهای مهم و تاریخی که بالای ما میگذرد باید حرکت آگاهانه وتاریخی نمود تا اینکه در قبال نسل آیندۀ خود متهم نباشیم.

بعد از آن سخنران دوم به سخن راندن شروع نموده وضمن عرض تسلیت برای شهادت ضحاک گفت که ضحاک یقینآ از هم قطاران و هم رزمان استاد شفیع، قمبر، نصیر و باقی ارکان تزلزل نا پذیر مقاومت غرب کابل اند. و وی ضمن تحلیل از زنده گی و قیام ضحاک بر تحلیل و تجزیۀ علمی کشتار هزاره ها در کویته پرداخت.

قادر نایل صاحب ضمن قبولی ادعاهای ماستر مشتاق مغل گفت که در افغانستان ظلم و وحشت گری های حکومت های جابر بوده که ما از اصل فرهنگ و زبان خود بیگانه شده ایم. و وی ضحاک را یکی از ارکان مقاومت های غرب کابل و یکی از شخصیت های خلاف حکومت مرکزی افغانستان قرار داد که گفت شهید ضحاک تنها ترین کسی بود که زیاد ترین انتقاد ها را بالای کار کردها و ادعاهای دولت مرکزی داشت.

 و بالاخره اینکه آقای احمدعلی کوهزاد بازهم ضمن تسلیت گفتن شهادت ضحاک و اولین سالگرد او، وی زنده گی ضحاک را در دو قسمت تقسیم نمود. اول اینکه وی زنده گی ضحاک را در مقاومت غرب کابل در کنار مزاری بزرگ رح  از یک نگاه تحلیل و تجزیه نمود. و بعدآ زنده گی ضحاک را بعد از شهادت استاد مزاری رح و آمدن جامعۀ جهانی در افغانستان و روی کار آمدن دولت جمهوری با طرز جمهوری زنده گی وی را به گونۀ دیگر تحلیل نمود.و همانطوریکه زنده گی ضحاک را بدو قسمت تقسیم نمود مبارزات وی را نیز به دو قسمت تقسیم نمود. اول اینکه مبارزات ضحاک در کنار شهید مزاری رح مبارزات مسلحانه و مقاومت مسلحانه بود.

و دوم قسمت از مبارزات وی را بعد از شهادت بابه مزاری رح و یارانش قرار داد. دوم قسمت از مبارزات وی را مبارزات مدنی و مبارزات جمهوری گونه قلمداد نموده واو از مدنی ترین مبارزات وی از کاهگل نمودن سرک بامیان ، میدال دادن به خر به عنوان صادق ترین سخت کش ترین حیوان و آویزان نمودن هلکین  بر سر چهار راه نام برد و مبارزات او را مدنی ترین مبارزات خواند و او اضافه نمود که ضحاک با اینکه زیادترین انتقاد ها را بالای دولت مرکز داشت خودش مثل صدها منتقدین دیگر سر جایش ننشست بلکه مثل استاد مزاری رح عملی مبارزات خود را بطور بسیار مدنی شروع نمود که در بالا نام برده شد.

بالاخره این مراسم با پیامهای تسلیتی ازطرف هزاره دیموکراتیک پارتی (حزب سیاسی هزاره های کویته)،انجمن های فرهنگی  و انجمن استاد مزاری و یک قطعه شعر پایان یافت.

ناگفته نماند اینکه هرسه سخنران ضمن تشکری از این برنامۀ انجمن کاتب از دیگر فرهنگیان تقاضا نمود که سالگرد ضحاک در سالهای آینده باید با شکوه تر و بطور مسلسل باید در سرتاسر جهان تجلیل شود.

+ نوشته شده در 2012/6/20ساعت 6:23 PM توسط عبدالله رفیعی |

     امروز دو شنبه 18/6/2012م، ساعتی قبل زمانی که اتوبوس حامل محصلان دانشگاه انفارمیشن تکنولوژی (BUIT)، محصلان هزاره اش را از مهر آباد به طرف دانشگاه واقع نزدیک میدان هوایی کویته می برد، در سمنگلی رود منطقه جناح تاون مورد حمله شدید قرار گرفت و در نتیجه آن قرار اطلاعات اولیه حد اقل ۵ تن شهید و ۷0 تن زخمی شده اند، قابل یادآوریست که در بین شهدا و زخمی ها پسران و دختران شامل اند و وضعیت صحی اکثر از زخمی ها بسیار وخیم است و آنها به شفاخانه های مختلف و عده کثیر شان به شفاخانه نظامی شهر "سی ایم ایچ" انتقال داده شده اند. تلویزیون ها پاکستانی گزارش می دهند، که یک بمب که در آن 40 الی 50 کیلو گرام مواد منفجره جاسازی شده بود، در یک موتر نصب و در کنار سرک قبلا جا بجا شده بود، که در زمان عبور اتوبوس انفجار داده شد و در نتیجه آن بر علاوه اتوبوس، چندین موتر دیگر و افرادی که در آن ساحه بودند متاثر شدند، اما به گفته یکی از شاهدان عینی از برادارن ازبک، که پسر خوردسالش زخمی شده بود، شخصی انتحار گر خودش را با موتر و یا موترسایکل به اتوبوس زده و عامل این فاجعه شده است. به گفته یکی از محصلان هزاره ساکن افغانستان، که دوره بورسیه اش را در این دانشگاه طی می کند، در بین محصلان شهید و زخمی نه تنها محصلان هزاره شهر کویته، بلکه محصلان هزاره ساکن افغانستان که با گرفتن بورسیه در این دانشگاه درس می خوانند، نیز وجود دارد.

+ نوشته شده در 2012/6/18ساعت 11:5 AM توسط عبدالله رفیعی |

+ نوشته شده در 2012/6/16ساعت 1:26 PM توسط عبدالله رفیعی |

     دیروز دشمنان قسم خورده مردم ما می خواستند، یکبار دیگر مردم ما را به سوگ بنشانند، که خوشبختانه به هدف شان نرسیدند، اما با تاسف خونخواری آنها جان چند تن از مسافران غیر هزاره را گرفت. قرار گزارش رسانه های پاکستانی، تروریستان خون آشام یک ماین کنار جاده ای را در یک موتر سایکل جابجا نموده و موتر سایکل را در کنار سرک ساحه مستونگ ایستاد کرده بودند، که در زمان عبور اتوبوس های حامل زایران و کارگرانی که ایران می روند، آنرا انفجار دهند. قرار گزارش ها، تروریستان خوشبختانه به هدف شانر نرسیدند، بخاطری که آنها نتوانستند ماین را به موقع منفجر نمایند. یعنی ماین آنها دقایقی بعد از عبور دو اتوبوس حامل زایران انفجار کرد، که در نتیجه به زایران و کارگران مردم ما هیچ آسیب نرسید، اما متاسفانه یک اتوبوس دیگر را که حامل مسافران غیر هزاره بود، آسیب شدید رساند. از جمله مسافران آسیب دیده اتوبوس، شش تن آنها کشته و در حدود پنجاه تن شان زخمی شدند.

     قابل یادآوریست که در این آواخر این چندمین حمله تروریستان است که خوشبختانه عامل ضربه زدن به مردم ما شده نمیتواند. چندی قبل سخنگوی لشکر جهنگوی با یکتن از دوستان اش توسط پولیس ازبین برده شدند، سپس شخص انتحاری را که آنها فرستاده بودند، پولیس و اهالی وی را از بین برد...

+ نوشته شده در 2012/6/12ساعت 9:9 PM توسط عبدالله رفیعی |

     انجمن خوشنویسان معاصر کویته در سلسله ی فعالیتهای فرهنگی و هنری خویش، طی محفل با شکوهی روز یکشنبه 10/6/2012م، با حضور عده ای کثیری از مردم خصوصا فرهنگیان، مدیران مکاتب، استادان و دانش آموزان مکاتب مختلف شهر کویته کتاب "بازتاب اندیشه های رهبر شهید (رح) در هنر" را رونمایی نموده و همچنان از شصت و پنجمین سالروز ولادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری، تجلیل به عمل آورد. مهمان خصوصی محفل محترم حسین رضایت مسؤول عمومی فدراسیون سراسری هزاره های استرالیا بود.

     محفل با تلاوت قرآن کریم حوال ساعت چهار بعد از ظهر توسط فریدون سعیدی آغاز شد. سپس انانسر محفل برادر جلیل تجلیل، سه تن از مهمانان گرامی را در جایگاه فراخواندند. بعد آقای جاوید حسین رضایت، آقای احمد علی کهزاد جنرال سکرتری حزب هزاره دمکراتیک و استاد عبدالغفور ربانی با قطع نوار از کتاب بازتاب اندیشه های رهبر شهید در هنر رونمایی کردند. در سلسله محفل سه قطعه شعر در رسای رهبر شهید به خوانش گرفته شد و نیز سخنرانان هر کدام به نوبه خویش نقطه نظرات شانرا در مورد کتاب و رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری بیان کردند.

     آقای عصمت الله سعیدی، مسوول انجمن خوشنویسان معاصر شهر کویته اولین سخنرانی بود که با قرار گرفتن در جایگاه، از تشریف آوری مهمانان اظهار سپاس نموده و در ضمن تبریگ گفتن سالگشت تولد رهبر شهید، در مورد کتاب بازتاب اندیشه های رهبر شهید و مراحل تکمیل آن معلومات کافی برای حاضرین در محفل ارایه دادند. همچنان ایشان از کسانی که در راستای نشر این کتاب، خصوصا محمد همدم و محمد مهدی یاوری که مبلغ یک لک کلدار را برای چاپ این کتاب پرداخته بودند، تشکر کرد. دومین سخنران آقای رضایی بود، که ایشان در هنر، جایگاه هنر و مسوولیت جوانان در قبال اندیشه های رهبر شهید و مردم خویش سخنانی ارزشمندی را ارایه کردند.

     آقای حسین رضایت مسؤول عمومی فدراسیون سراسری هزاره های استرالیا، سخنران بعدی محفل بود. ایشان در ضمن تبریک سالروز تولد رهبر شهید و رونمایی کتاب بازتاب اندیشه های رهبر شهید در هنر به مردم، پیام تمنیات نیک، همدردی، همبستگی و پشتبانی همه جانبه هزاره های استرالیا را از هزاره های کویته به سمع مردم رساندند. سپس ایشان در سلسله سخنانشان، کار انجمن خوشنویسان را تقدیر نموده و آنرا الگوی ارزشمند برای دیگران دانستند. آقای حسین رضایت یاد آور شدند، آن ملتی که اسطوره نداشته باشد و اسطوره ساخته نتواند، به مرور زمان خود بخود حذف میشود و از بین می رود. همچنان وی همبستگی ملی هزارهای جهان را یک نیاز اساسی برای آینده مردم خاطر نشان ساختند. ایشان یاد آور شدند که زمانی حذف هزاره ها گذشته است، دیگر دوره عبدالرحمان را کسی تکرار نمی تواند، اما به شرطی که ما یکی باشم، متحد باشیم، از یکدیگر با خبر باشیم و در همه موارد در کنار یکدیگر ایستاد شویم و با درایت و اندیشه مشکل خویش را حل کنیم و نگذاریم کسانی ما را از پشت خنجر بزنند...

     آقای کهزاد آخرین سخنران محفل بود، ایشان نیز در ضمن تبریک باد سالروز تولد رهبر شهید و رونمایی کتاب بازتاب اندیشه های رهبر شهید در هنر، سخنانی ارزشمندی را در مورد هنر، وظیفه هنرمند و وضعیت فعلی هزاره های کویته ارایه نمودند. بعد از آقای کهزاد، هنرمند محبوب مردم ما، اسد سرخوش با نواختن دمبوره صدای دل مردم خویش را فریاد کشیدند. سرخوش مورد تشویق زیاد حاضران در محفل قرار گرفت. در ختم محفل انجمن خوشنویسان معاصر کویته به پاس زحمات و همکاری دوستانی که به هر نحوی با انجمن خوشنویسان معاصر کویته همکاری نموده بودند، به آنها تقدیر نامه تقدیم نمود.

استاد سعیدی در حال سخنرانی

آقای رضایی در حال سخنرانی

آقای رضایت در حال سخنرانی

آقای کهزاد در حال سخنرانی

نمایی از حاضرین در مراسم

+ نوشته شده در 2012/6/12ساعت 8:19 PM توسط عبدالله رفیعی |

     انجمن خوشنویسان معاصر کویته در سلسله ی فعالیتهای فرهنگی و هنری خویش، برای رونمایی کتاب "بازتاب اندیشه های رهبر شهید (رح) در هنر" و تجلیل از شصت و پنجمین سالروز ولادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری، محفل با شکوهی را تدارک داده است.

     اعضای انجمن خوشنویسان معاصر کویته، از عموم رهروانان صدیق رهبر شهید چشم انتظار شرکت در این محفل را دارند.

مکان: ملت شادی هال – جنرال موسی خان هزاره رود - هزاره تاون کویته

زمان: روز یکشنبه 10/6/2012 میلادی، راس ساعت 3 بعد از ظهر

+ نوشته شده در 2012/6/6ساعت 1:45 PM توسط عبدالله رفیعی |

    حملات تروریستان بر هزاره های کویته متوقف نشده است و همچنان ادامه دارد. به تاریخ 24/5/2012م، تروریستان در اثر حمله بر یک تن از هزاره ها به نام امیر محمد در ساحه سریاب رود وی را به شهادت رساندند. به تاریخ 30/5/2012 میلادی تروریستان مسلح سوار بر موترسایکل در اثر حمله بر شخصی به نام علی محمد در زمانی که وی از کارش به طرف خانه بر می گشت در ساحه جواینت رود حوالی ساعت هفت شب، وی را به شهادت رساندند.

     به تاریخ 1/6/2012م، تعدادی از ساکنان هزاره تاون بخاطر شرکت در جلسه کویته یک جهتی کونسل، در حینیکه از اسپنی رود عبور می کردند، با یک موتر مشکوک بر خورده بودند. موتر مشکوک در زمان عبور قافله هزاره تاون، با سرعت زیاد خود را با یکی از موترهای قافله زده بود، در همین اثنا دو تن از جوانان هزاره شامل جلوس که مسلح بودند و موتر سایکل سوار، بدون درنک بر سرنشینان موتر مشکوک شلیک کرده بودند، که در نتیجه موتروان کشته و همراهش توسط پولیس دستبند زده شده و دستگیر گردید بود. بعد از تحقیات پولیس معلوم شد که فردی که کشته شده است، پسر مولوی عطا الله یکی از وزرای اسبق بلوچستان مربوط به جمعیت علمای اسلام بوده است. پولیس در تحقیقات بعدی اش راپور اش را طوری نشر کد، که از موتر وزیر اسبق، کدام اسلحه و یا شی مشکوکی را به دست آورده نتوانسته است، لهذا پولیس دو نفر از جوانان هزاره ها را به نام تروریست متهم نموده و دستگیر نمود. روز بعد از حادثه  مولوی های اهل تسنن به خاطر اعتراض به کشته شدن مولوی امداد الله پسر وزیر اسبق  در نقاط مختلف شهر تظاهرات نموده و در ضمن از طریق رسانه ها مسوول حمله بر پسر وزیر اسبق را همان دو تن از جوانان هزاره ها نامزد کردند. تحقیقات پولیس در این مورد ادامه دارد، تا دیده شود که مساله به کجا خواهد رسید...

     به تاریخ 2/۶/2012م، زمانی که یک تن از هزاره های کویته از کراچی برگشته و از ترمینال  "صدا بهار" واقع دبل رود به طرف منزلش بر می گشت مورد حمله تروریستان قرار گرفته و به شهادت رسید. قابل یادآوریست که در این حادثه برادر شهید اندکی زخمی گردیده بود و نیز موتروان حامل شان که ازبک بود، نیز به خاطر همخوانی قیافه اش با هزاره ها به شهادت رسید.

     امروز 3/۶/2012م، روز یک شنبه، در حالی که وزیر اعظیم پاکستان آقای گیلانی در بلوچستان است و روی مسایل بلوچستان و امنیت این ایالت صحبت می کند، نیز تروریستانی موتر سایکل سوار بر دوکانی ولدنگ کاری که واقع در سرکی رود است و مربوط به شیعیان قندهاری حمله کردند و در نتیجه چهار تن از شیعیان قندهاری، یک تن از کارگران پشتون و یک پشتون دیگری که از آن ساحه عبور می کرد و یک پولیس را که در همان نزدیکی در حال اجرای وظیفه اش بود، به شهادت رساندند.

+ نوشته شده در 2012/6/4ساعت 0:31 AM توسط عبدالله رفیعی |

       به اطلاع دانش آموزان و خصوصا فارغان صنوف دوازدهم رسانده میشود، اینکه کشور ترکیه در سال جاری، بورسیه های تحصیلی اش را برای دانش آموزان افغانستانی و پاکستانی از طریق آنلاین (انترنیتی) ارایه میدارد. آنعده از دوستانی که خصوصا شهادتنامه های شانرا در دست دارند و مایل اند تا بورسیه تحصیلی ترکیه را حاصل نمایند، لطفا الی تاریخ 1/6/2012م، فورمه درخواست شانرا با استفاده از سایت بورسیه کشور ترکیه "سایت اسکالرشیپ ترکیه" تکمیل نمایند. قابل یاد آوریست که دانش آموزان بعد از باز کردن این سایت، از قسمت بالایی سمت راست آن جهت آسانی کار زبان انگلیسی را انتخاب کنند و بعد جهت اخذ معلومات بیشتر در مورد بورسیه از قسمت سمت پایینی سمت چپ، اول روی لینک Anatolian Scholarship کلیک نموده و بعد از به خوانش گرفتن آن و کسب معلومات، حالا برای شان اکاونت از قسمت بالایی سمت راست، درست نموده و بعد فورمه نه صفحه ای را خانه پری نمایند.

     بورسیه های ترکیه نه تنها برای فارغان صنف دوازدهم، بلکه برای کسانی که لیسانس دارند و یا ماسترا گرفته اند، نیز می باشد. آنها نیز می توانند از طریق همین سایت فورمه ها را خانه پری نموده و درخواست کسب بورسیه برای ادامه تحصیل شان نمایند.

    دوستان می توانند، برای اخذ معلومات بیشتر در این مورد از طریق سایت ایچ دی پی نیز کمک بگیرند و نیز با استفاده از آدرس ها و شماره های افراد زیر خواهان همکاری شوند:

+ نوشته شده در 2012/5/27ساعت 8:42 PM توسط عبدالله رفیعی |

">

     فیلم کوتاه انیمیشن مهدی بختیاری به نام "نجات"، در جشنواره فیلم های کوتاه پولیسی افغانستان که توسط وزارت داخله و موسسه "یو این دی پی" برگزار شده بود، مقام نخست را از آن خود کرد. قابل یادآوریست که در جشنواره مجموعا پانزده قطعه فیلم کوتاه مستند، داستانی و انیمیشن از فیلم سازان افغانستانی راه یافته بودند، که با موضوع های: نمایش قهرمانی، شهامت، از خود گذری و پایمردی نیروهای پولیس ملی کشور در رویارویی با چالش های گوناگون، به منظور تغییر نگرش مردم نسبت به نقش و عملکرد نیروهای پولیس به رقابت پرداختند.

      جشنواره به تاریخ بیست و هفتم ثور 1391ه ش، با برگزاری یک مراسم ویژه از سوی وزارت امور داخله ی جمهوری اسلامی افغانستان به همکاری برنامه ی انکشافی سازمان ملل متحد،  در هوتل کابل سرینا گشایش یافته بود و سپس پانزده فیلم کوتاهی که در مورد نیروهای پولیس ملی افغانستان، ساخته شده بودند، درنقاط مختلف شهر کابل، از طریق سینما، شبکه های تلویزیونی و لوحه های تبلیغاتی چهار راه ها به مدت پنج روز نمایش داده شده بودند و در نهایت مراسم ویژه ی اختتامیه ی جشنواره فیلم های کوتاه پولیس، شام یکشبنه در باغ بابر شهر کابل، با حضور شمار زیادی از مقام های دولتی به شمول لوی پاسوال غلام علی وحدت معین تامیناتی وزارت امور داخله، مل پاسوال عبدالواسیع روفی سرپرست معینیت پالیسی و استراتیژی و برخی دیگر رییسان و جنرالان این وزارت، نمایندگان مردم در شورای ملی، اعضای جامعه مدنی، رسانه ها و فیلم سازان، برگزار گردیده بود، که در آن ضمن سپاسگذاری از فیلم سازان و سینماگران، فیلم های نمایش داده شده، مورد بررسی قرار گرفته و از میان آنان در بخش انیمشن، فیلم کوتاه نجات انیمیشنی ساخته مهدی بختیاری  به عنوان فیلم برتر، مقام اول جشنواره را به دست آورد.     

     مهدی بختیاری متولد سال  ۱۹۸۸م، است. وی دیپلوم در گرافیک دارد و نیز محصل سال دوم رشته علوم سیاسی است. مهدی بختیاری زمینه کاری اش شامل انیمیشن٬ ‌گرافیک دیزاین٬ کارگردانی٬ طراحی کرکتر٬ کامیک استریپ٬ استوری بورد و کارتون است. وی فعالیت حرفه ای خود را از سال ۲۰۰۵م، بعنوان تصویربردار و ادیتور آغاز و فعلا در حیطه فعالیتهای هنری شخصی و همکاری با تعدادی از نهادهای فرهنگی بسر می برد. انیمیشن نجات نخستین تجربه انیمیشن دوبعدی جدی او بود که خوشبختانه با ارسال به اولین جشنواره٬ این فلم مقام اول را آن خود کرد.

     مسوولین وبلاگ کویته، کسب مقام اول را برای مهدی بختیاری، خانواده و دوستان وی تبریک گفته و از بارگاه متعال برایش آرزوی موفقیت های مزید در راستای کارهای هنری می کند.

+ نوشته شده در 2012/5/23ساعت 8:5 PM توسط عبدالله رفیعی |

     بعد از امنیت نسبی چند روزه متاسفانه امروز سه شنبه، 2012/05/15م، بازهم تروریستان، هزاره های شهر کویته را به سوگ نشاندند. ساعتی قبل در جاینت رود نزدیک دفتر پاسپورت دو تن دیگر، از هزاره های کویته که در انتظار باز شدن دفتر پاسپورت بودند، مورد حمله تروریستان سوار بر موتر سایکل قرار گرفتند، که در نتیجه آن هردوی شان جابجا شهید شدند و نیز یکتن دیگر به شدت زخمی گردیده است. شهدای حادثه هم اینک به امام بارگاه نچاری انتقال داده شده است و مردم سوگوار در امام بارگاه نچاری جمع اند. قرار بعضی گزارش ها هر دوشهید، با هم برادر اند.

     تروریستان مثل تمام حوادث قبلی بعد از انجام عمل زشت و بزدلانه شان از صحنه فرار کرده اند و نیروهای انتظامی نیز مثل گذشته بعد از حادثه به صحنه رسیده و تلاش شانرا برای دستگیری عاملان حادثه شروع کرده اند، تلاشی که هیچ وقت نتیجه نداده است و تا هنوز توسط نیروهای انتظامی عاملان هیچ یک از حادثه ها دستگیر نشده اند.

+ نوشته شده در 2012/5/15ساعت 11:26 AM توسط عبدالله رفیعی |

 

     روز جمعه 4/5/2012م، حزب دموکراتیک هزاره، در سلسله تظاهرات بین المللی اش بخاطر دفاع از حقوق انسانی هزاره ها و خصوصا محکوم کردن نسل کشی هزاره ها در کویته، جلسه ای بزرگ مردمی را در هزاره تاون راه اندازی نموده بودند. در جلسه عده ای کثیری از مردم کویته شرکت کرده بودند. جلسه تقریبا حوالی ساعت پنج بعد از ظهر به وقت کویته، با تلاوت کلام الله مجید شروع شد. سپس آقای سردار ساحل اولین کسی بود که به سخنرانی پرداخته و روی علت کشتار هزاره های کویته روشنی انداختند.

     آقای زمان دهقان زاده دومین سخنران جلسه بودند، ایشان در سلسله سخنانشان یکی از عوامل عمده مساله کویته را در فعالیت های گسترده سازمان های استخباراتی کشور به خاطر کسب بعضی منفعت های شان دانستند. به گفته وی سازمانهای استخباراتی می خواهند با نسل کشی هزاره ها به چندین هدف شان برسند. اولا آنها می خواهند مردم را از دموکراسی متنفر نموده و زمینه به قدرت رسیدن دوباره ارتش را مساعد سازند. دوما آنها می خواهند با بد نام کردن مبارزان ملی، گرایش مردم را به طرف جنگ های مذهبی بیشتر نمایند و سوما می خواهند با راه اندازی جنگ های فرقه گرایانه، پاسخ کشتار ها را به نام فرقه گرایی و متهم کردن هردو طرف، به گردن یکدیگر شان بیندازند. وی یاد آور شدند که ما باید مبارزه نموده و در قسمت آگاهی و بیداری اجتماعی و سیاسی مردم خویش هرچه بیشتر تلاش کنیم، تا چوب سوخت جنگ های منفعتی دیگران نشوم.

      بعد از وی محترم حسن رضا سکرتری اطلاعات حزب به سخنرانی پرداختند. ایشان جمله شان را با سخنی از بابه مزاری "در افغانستان شعار ها مذهبی و جنگ های نژادی است" شروع کردند. ایشان یاد آور شدند که راه ما راه بابه است و مبارزه ما ملی و برای هزاره ها است. آقای حسن رضا در ضمن یادآوری از سابقه جنگ های فرقه گرایانه در پاکستان، در مورد کارکردهای حزب دموکراتیک هزاره گفتند، که ما تلاش ما بر این بوده است، که روابط بین مذاهب و اقوام مختلف در شهر کویته را دوستانه سازیم و جنگ را تا اندازه زیاد کنترول نموده و نگذاریم که دشمن به هدف شان رسیده و جنگ قومی و مذهبی را شروع کنند. به گفته ایشان کسانی در تلاش اند، که با شدت بخشیدن به جنگ های مذهبی، ما را در بین اقوام شهر کویته تنها کنند، ولی ما همیشه تلاش کرده ایم، که جلو آنرا بگیریم...

     آقای میرزا حسین هزاره، سخنران بعدی بودند، ایشان در ضمن سخنان دیگر، بر مبارزه آگاهانه تاکید کرده و یاد آور شدند که ما زمانی حقوق خویش را گرفته میتوانیم که صدای خود را بلند کنیم و صدا مردم ما را فقط یک حزب منظم سیاسی می تواند در سطح ملی و بین المللی بلند کند. ایشان از مردم درخواست کردند که از یگانه حزب سیاسی شان حمایت کنند و با کمک به حزب شان در اخذ حقوق مردم تلاش نمایند.

     آخرین سخنران جلسه آقای عبدالخالق هزاره، رییس حزب دموکراتیک هزاره بودند، آقای عبدالخالق هزاره، اولا از حضور گسترده مردم قدردانی کردند و دوما تشکر و سپاس از هزاره های جهان به عمل آوردند که در قبال نسل کشی هزاره های کویته خاموش ننشستند و صدای اعتراض شانرا از اکثر نقاط جهان بر ضد نسل کشی هزاره های کویته به گوش جهانیان رساندند. ایشان اظهار خرسندی کردند که جای شکر است که امروز صدای مردم ما جهانی شده است و رسانه ها مجبور شده اند که از ما صحبت کنند و سازمانهای حقوق بشری نیز به رییس جمهور پاکستان نامه های اعتراضی بنویسند. آقای هزاره در سلسله سخنانشان در باره علت کشتار هزاره های شهر کویته یاد آور شدند که متاسفانه در کویته فقط هزاره ها نسل کشی میشوند و دلیل اش را اینطور بیان کردند که مبدا جنگ فرقه ای پنجاب بود، جایی که شیعه و سنی بر یکدیگر می تاختند، ولی اینک در آنجا جنگی نیست، ولی به نام فرقه گرایی، در کویته اینک فقط هزاره ها به شدت نسل کشی میشوند. آقای هزاره مشکل اصلی ساحه بلوچستان را مبارزه بلوچها دانست، که از آن آمریکا نیز حمایت کرده است. به نظر وی بعد از آن که آمریکا از آزادی خواهان بلوچ حمایت کرد، دولت پاکستان بیش از همه حساس شد، زیرا جای پا یافتن آمریکا در افغانستان و بلوچستان برای پاکستان و ایران هردو زنگ خطر جدی است. آقای هزاره در سلسله سخنانشان یاد آور شدند که بعد از انکه پاکستان تا اندازه ای در مساله افغانستان بعضی از چیز ها را از دست داده است، اینک از تاکتیک های استفاده می کند، تا مقامش را دوباره احیا کند و یکی از این تاکتیک ها رشد دادن هرچه بیشتر فرقه گرایی و استفاده ابزاری از آن خاصتا در کویته است. پاکستان با راه اندازی جنگ های فرقه گرایی به دنیا می خواهد بفهماند که در بلوچستان تلاش آزادی طللبانه وجود ندارد، آنچه است فقط جنگ های فرقه گرایی است. آقای هزاره با تاکید یاد آوری کردند که دشمن می خواهد ما را استفاده ابزاری نموده و به نام جنگ فرقه گرایی به طرف خانه جنگی ببرد، اما ما نباید نا آگاهانه قربانی توطیه شویم و فریب بخوریم. همچنان ایشان یاد آور شدند که مساله بلوچستان یک مساله پیچیده است و جریانهای مختلف در آن دخیل اند، لهذا ما باید از فریب و نیرنگ های خاین های داخلی نیز هوشیار باشیم، ما باید روی محور منفعت ملی هزاره ها اتحاد نمایم و اصل برای ما منفعت ملی مردم ما باشد... به گفته آقای هزاره در صورت وخیم شدن اوضاع ممکن جنگ های بزرگ خونین بین پشتونها و بلوچها و یا هم جریان های دیگر پس مانده باشد، لهذا ما باید بی طرف و اعتبار خویش را حفظ کنیم، تا در آینده با اعتبار سهم خویش را در امنیت این منطقه بازی بتوانیم. امروز دشمن، ما را بزدلانه  هدف قرار داده و فرار می کند، ولی اگر ما ناخواسته داخل جنگ فرقه گرایی شدیم، در آن صورت ما تنها یک طرف و تمام اقوام دیگر در مقابل ما قرار خواهند گرفت و در آن صورت ما متحمل خسارات آن شده نمیتوانیم.

--------------------------------------------------------------------------------------------

یادآوری: دوستان گرامی با معذرت از اینکه بخاطر بعضی مشکلات نتوانستیم این گزارش را به موقع نشر کنیم.

+ نوشته شده در 2012/5/11ساعت 12:8 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از : تجلیل

امروز سه شنبه تاریخ 4/8/2012 جلسه بزرگ هزاره های شهرکویته به سرپرستی سردارسعادتعلی هزاره موسوم به (هزاره یک جهتی کونسل) درهزاره تاون برگزار گردید. درین جلسه تمام احزاب و گروهای سیاسی ، مذهبی و قومی هزاره ها شرکت  کرده بودند. هدف از برگزاری این جلسه اتحاد وهمبستگی میان احزاب و گروهای سیاسی ومذهبی هزاره و شیعه های کویته بود که درین اواخر در اثر تب وتلاشهای یکعده از افراد خیر واگاه جهت یکدست شدن و هماهنگی میان این گروها صورت گرفته است تا در پیشبرد کارها باهم هماهنگی نموده تا علیه وضعیت موجوده فایق آمده ومانع کشتار های سیستماتیک هزاره ها وشیعه های کویته گردند .
این تلاش ها بعداز مدت های زیادی به ثمر نشست و اتحادیه نوی بنام کویته یک جهتی کونسل ساخته شده که در آن تمام احزاب و گروه های مذهی و سیاسی هزاره ها وشیعه ها ی کویته عضویت گرفته و برای پایان بخشیدن به این وضعیت تب وتلاشهای شان را انجام میدهند . حضوری پر شوری مردم و احزاب وگروه های مختلف موجود درمیان هزاره ها رنگ خاص به این جلسه داده بود. 
تمام گروه واحزاب روی برنامه های دفاعی و پایان دادن به وضعیت فعلی هزاره صحبت نموده وازمردم غیور و سربلند هزاره خواستند تا درمقابل حوادث از خود صبر وشکیبایی نشان دهند،زیرا دشمنان کوردل در تلاش هستند که با دامن زدن به مسایل قومی و مذهبی اقوام ساکن وباهم برادر را درین شهر برروی هم بیخزاند و جنگ های فرقه ی و قومی را دامن بزند.
تمام احزاب وگروه های سیاسی ومذهبی اظهار داشتند که ما تلاش داریم که این وضعیت را هرچی سریع تر با همکاری نیروهای امنیتی خاتمه داد و وضعیت عادی و نورمال را در شهر بیاوریم و این فضای ترس و وحشت را که روی برنامه های روزمره و زندگی مردم سایه انداخته است ،برچیده شوند ومردم دوباره به زندگی عادی و دور از ترس و وحشت را ادامه دهند.
مردم آگاه ما باید بداند که بازی چنین دام و تله های دشمنان بزدل را نخورند وما تا آخرین توان خود تلاش می نمایم که صلح، آرامش و امینت را برای تمام شهروندان این شهر آورده ودرکناری هم به عنوان اقوام باهم برادر زندگی نمایم.


+ نوشته شده در 2012/5/9ساعت 1:4 AM توسط عبدالله رفیعی |

     با تاسف امروز یک شنبه 6/5/2012م، حوالی ظهر در ساحه مستونگ محمد علی به شهادت رسید. شهید محمد علی که صاحب یک دوکان تایر موتر فروشی است، در ساحه دشت، که مربوط به ساحه مستونگ می شود، زمانی که در نزدیکی یک پترول پمپ قرار داشت، مورد شلیک گلوله تروریستان قرار گرفته و جابجا به شهادت رسید.

     به شهادت رسیدن محمد علی نمایانگر اینست که تروریستان از ریختاندن خون هزاره های شهر کویته راضی نمیشوند و هر فرصتی که بدست شان برسد، از آن استفاده نموده و جان هزاره ها را می گیرند. اگرچه داخل شهر کویته این روزها به شدت توسط نیروهای انتظامی امنیت تامین است، ولی با آنهم مردم اعتبار شانرا بر نیروهای انتظامی از دست داده اند. روزی قبل قاضی القضات پاکستان، محترم افتخار چوهدری نیز ایف سی بلوچستان را مورد انتقاد شدید قرار داده و گفت، که مردم قبل از این نام ایف سی را با احترام یاد می کردند، ولی اینک مردم ایف سی را به حیث متهم می شناسند و این نمایانگر اینست، که ایف سی حیثیت اش را از دست داده و اعتبار مردم بر آن ساقط شده است.

+ نوشته شده در 2012/5/7ساعت 2:3 AM توسط عبدالله رفیعی |

     به گزارش رسانه ها و اهالی کرانی رود، امروز پنج شنبه مورخه 26/04/2012 حدود ساعت 7:00 شام انتحار کننده ای در حالیکه مواد انفجاری در تن داشت می خواست هزاره های هزاره تاون را مورد حمله قرار دهد، اما خوشبختانه این انتحارگر به هدف نرسید، بلکه توسط نیرو های امنیتی از پا در آورده شد. این واقعه زمانی رخ میدهد که شخص انتحار کننده در سرک عمومی کرانی در حالیکه مشکوک به نظر میرسیده توسط افرادی متوقف شد، این شخص بعد از این که هدف شوم اش فهمیده شده بود توسط مردم محل با سنگ و چوب مورد لت و کوب قرار میگیرد. در همین اثنا شخص اننحار کننده می خواست خود را انفجار دهد، ولی کوشش اش ناکام می ماند بعد از این که واسکت انتحاری اش منفجر نمی شود، کوشش می نماید تا با نارنجک حمله نمایید اما این تلاشش نیز ناکام می ماند.
 
     قرار بعضی گزارش ها زمانی که وی میخواهد نارنجک را به طرفی پرتاب کند، نارنجک در دست اش منفجر شده و قسمتی از دستش را قطع می کند. چون هردو تلاشش برای حمله انتحاری ناکام می ماند رو به فرار می شود، اما نزدیک پترول پمپ سرک کرانی توسط ماموران امنیتی پولیس از پا در آورده می شود. حدس آن می رود که هدف این انتحار کننده حمله بالای بازار سبزی هزاره ها و یا میدان والیبال بوده است که هر دو در کنار سرک عمومی کرانی واقع هستند و جمعیت کثیری در این محل حضور دارند. گفته شده مواد انفجاری که در تن این شخص بوده توسط تیم عملیات خنثی سازی بمب نیرو های امنیتی خنثی شده است و مقدار مواد جا سازی شده در واسکت وی دوازده کیلوگرام بوده است. با این حالت تمام نیرو های امنیتی در منطقه به حالت آماده باش کامل در آمده اند تا از وقوع حملات و حادثات دیگر جلوگیری شود.
 
     قابل یادآوریست که در روز دو شنبه ۲۳/۴/۲۰۱۲م، دو نفری که توسط ایف سی و پولیس در حوالی هزاره تاون بعد از تبادل آتش از بین رفته بودند، یکی شان سخنگوی بخش بلوچستان لشکر جهنگوی با نام مستعار "علی شیر حیدری" و دیگرش نیز یکی از افراد مهم این تنظیم به نام نصیر ریسانی بودند. بعد کشتن این دو شخص توسط پولیس، سخنگوی جدید این تنظیم، به نام "ابوبکر صدیق، طی تماسی با رسانه های گفته بود، که انتقام خون دوستان شانرا از پولیس خواهد گرفت.
+ نوشته شده در 2012/4/27ساعت 1:29 AM توسط عبدالله رفیعی |

به گزارش تلویزیون آج، امشب 22/4/2012م، دقایقی قبل حوالی ساعت یازده شب، سه تن از تروریستان که دو تن شان مربوط تحریک طالبان و یکتن شان مربوط به لشکر جهنگوی است از ساحه قبرستان هزاره تاون بعد از تبادل آتش با نیروهای انتظامی، توسط ایف سی دستگیر شدند. قرار گزارش تلویزیون اسم های تروریستان دوست محمد محسود، امداد کرد و لوهار عالم محسود است. اینک ایف سی تروریستان را بعد از دستگیر نمودن به جای نامعلومی انتقال داده است.

بعد از به شهادت رساندن دو تن از برادران، که دیروز توسط تروریستان صورت گرفت، توسط جوانان و نیروهای انتظامی سه تن از تروریستان بعد از تعقیب با اسلحه های شان دستگیر شدند. همچنان شب گذشته بعد از نشاندهی آن سه تن، دوازده تن دیگر نیز توسط پولیس دستگیر شده بودند. دستگیری سه تن از تروریستان امشب، از قبرستان هزاره تاون، که به گفته شبکه آج از کراچی برای به انجام رساندن عمل تروریستانه بزرگ شان به کویته آمده بودند، خبری خوبی برای مردم ماست. دستگیری این تروریستان سبب شده است، که هزاره تاون از یک حادثه بزرگ تروریستی در امان بماند و از طرف دیگر مردم را امیدوار بسازد که تلاش و فشار همه جانبه شان بر حکومت و نیروهای انتظامی، آنها را مجبور کرده است، تا در مقابل تروریستان اقدام نمایند و در تامین امنیت مردم ما هر چه بیشتر کوشا باشند.

+ نوشته شده در 2012/4/23ساعت 0:47 AM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از: تجلیل

دراثر حمله تروریستان، بر بروری رود شهر کویته دو نفر از هزاره های کویته به شهادت رسیدند.

قرار گزارش های اولیه، حمله امروز شنبه تاریخ2۱/4/2012 حوالی ساعت ده قبل ازظهر بالای دوتن ازهزاره های هزاره تاون که  می خواستند بطرف بازار بروند صورت گرفته است . این افراد که از محله بروری به سمت ایستگاه بس این محله روان بودند و با رسیدن به ایستگاه (هزاره تاون) مورد حمله  افرادی سوار بر موتر سایکل قرارگرفتند. جنازه افرادی کشته شده در امام بارگاه ولیعصر  واقع در بروری بالا انتقال داده شده است. در مورد حادثه، پولیس گزارش داده است، که دو نفر هزاره سوار بر یک موتر سایکل بودند، که مورد افراد مسلح قرار گرفته و شهید شدند. گزارش های حاکیست که این دو نفر برادر اند.
این حادثه  در ادامه همان کشتارهای زنجیره ی است که از چند سال بدین سو دامن هزاره ها شهر کویته را گرفته و مدام قربانی می گیرد. در تاریخ 16/4/2012  شاهد کشته شدن یک نفر از هزاره ها در کواری رود بودیم و همچنان در تاریخ 14/4/2012 همین ماه شاهد کشته شدن  9 تن از هزاره ها در همین جاده ی بروری بودیم و قبل ازین تاریخ نیز چندین حادثه ی دیگر صورت گرفته است که هرکدام قربانی های متفاوت از خود بجا گذاشتند.
وضعیت در شهر کویته  حالت اضطرار را بخود گرفته ونیروهای امنیتی در هر گوشه وکناری شهر دیده می شود و دبل سواری (دونفر دریک موترسایکل)  در موتر سایکل نیز ممنوع اعلان شده است . اینجا سوال خلق می شود که چیطور با افزایش نیروهای امنیتی و ممنوع بودن دبل سواری بازهم کشتارهای زنجیره ی  اینگونه ادامه دارد.

+ نوشته شده در 2012/4/21ساعت 12:2 PM توسط تجلیل |

 

پیام هزاره دموکراتیک پارتی به هزاره های جهان، برای برگزاری تظاهرات های بین المللی در  عکس العمل به نسل کشی هزاره های کویته

     هزاره های کویته پاکستان، کسانی اند که از زیر ظلم، استبداد، کشتار و نسل کشی عبدالرحمان در حوالی سال های 1890م، از هزارستان به سوی پاکستان به شکل کتلوی جهت یافتن پناگاهی امن سرازیر شده اند. قابل یادآوریست که توسط عبدالرحمان، به نوشته مورخان 62% از هزاره های که در آن دوره اکثریت را در افغانستان تشکیل می دادند، نسل کشی شدند و عده ای از باقی مانده های شان جهت نجات حیات شان به سوی آسیای میانه، ایران و پاکستان فرار کردند.

     هزاره ها از 1890م، بدینسو در کویته – بلوچستان و نقاط دیگر پاکستان ساکن اند. هزاره ها از نگاه برخورد فرهنگی شان با دیگران، نظافت و پاکی، لیاقت و شایستگی، مردانگی و ایثار، صداقت و ایمانداری شان نه تنها در پاکستان بلکه در تمام نقاط جهان زبانزد و الگو برای همگان است.  در جمله صفات برجسته هزاره ها در طول تاریخ زندگی شان در پاکستان، نقش داشتن شان در حوزه های مختلف، خصوصا در حوزه علمی و برخورد برادرانه و انسانی شان با اقوام دیگر ساکن بلوچستان و مسالک مختلف است. هزاره ها همیشه با دیدگاه احترامانه به تمام مذاهب و اقوام دیگر ساکن بلوچستان نگرسته است و همیشه به آن ارج گذاشته است.

     هزاره های که همیشه به اقوام و پیروان مذاهب مختلف احترام داشته است، با تاسف تقریبا از ده سال بدینسو است که به خاطر اهداف سیاسی جریانهای مختلف داخلی و بین المللی با ابزار افراط گرایی مذهبی مورد نسل کشی قرار گرفته اند. ما بر این باوریم که دشمنان هزاره ها در مقابل داشته های ارزشمند هزاره ها و دست آورد های شان تنگ نظرانه برخورد می کنند و با دو دیدگاه به طرف هزاره ها می بینند:

      1. جریانهای مختلفی که در پی مقاصد سیاسی شان اند، هزاره های ساکن شهر کویته را در راه رسیدن به مقصود شان مزاحم می پندارند.

      2. جریانهای می خواهند، از هزاره ها به حیث یکی از مناسب ترین ابزار برای رسیدن به هدف های مختلف سیاسی شان استفاده کنند.

دشمنان هزاره با دیدگاه ها بالا، بدون هراس و بازخواست، به شکل بی رحمانه به جان هزاره ها افتاده اند و اینک به کشتار زنجیره ای شدید می خواهند، هزاره ها را نسل کشی کنند.

     حکومت فعلی، که فاسد، نا اهل و غیر موثر است، در قبال نسل کشی هزاره ها نه تنها سکوت نموده است، که بعضی اوقات در ضمن به تمسخر گرفتن نسل کشی هزاره ها، هزاره ها را برعکس موازین اسلامی، اخلاقی، حقوقی و انسانی مسوول حوادث دانسته و بجای دفاع از هزاره ها، خود شانرا متهم می کند. حکومت نا اهل تا هم اینک تا حتی یک تن از افراطیونی را که مسوول کشتار بیشتر از 600 تن از هزاره های کویته است، را دستگیر نتوانسته و یا دستگیر نکرده است.

     نسل کشی هزاره ها در روزهای اخیر با شدت هرچه تمام تر ادامه پیدا کرده است و این در حالیست که بعد از هر حادثه سخنگوی لشکر جهنگوی (ابزاری که جهت کشتن هزاره ها استفاده میشود)، در ضمن قبول مسوولیت کشتار هزاره ها، تهدید به کشتار بعدی را با ذکر جایگاه اش اعلان می کند. در آخرین گفت و گویی علی شیر حیدری، سخنگوی لشکر جهنگوی با مرکز رسانه های کویته، که در روزنامه مشرق 14/4/2012م، به نشر رسیده است، تهدید کرده است، که تا اواخر سال 2012م، کویته را به قتلگاه مردم ما مبدل خواهد کرد.

     با در نظرداشت گذشته، اینک هزاره های کویته به این باور رسیده اند که سکوت و عمل نکردن حکومت فعلی به وظیفه اش و در مقابل تروریستان افراطی، آنها را به آن حدی جرات بخشیده است، که در این شهر جنگل، بعید به نظر نمی رسد که هزاره ها شاهد فاجعه های شدید تر باشند. سکوت و باور ما از قراین و شواهد مبنی بر اینست که چون بعضی ها از داخل این حکومت نا اهل در هماهنگی با تروریستان قرار دارند، لهذا اعتبار ما را نسبت به این حکومت ساقط کرده است و ما نگزیریم خود با کوشش هر چه بیشتر و استفاده از هر منبع و وسیله ای مفید جهت نجات مردم خویش تلاش کنیم و مانع چوب سوخت شدن هزاره های کویته جهت به هدف رسیدن دیگران گردیم.

     هزاره دموکراتیک پارتی، اینک بر این باور است، که یکی از راه ها مناسب در وضعیت فوق اضطراری فعلی اتکا به توان و قدرت ملی و بین المللی خود هزاره ها جهت انسداد کشتار هزاره های کویته می باشد، لهذا همانطوری که تظاهرات بین المللی اول اکتوبر هزاره های جهان تاثیر به سزایی بر دولتمردان پاکستان داشت و آنها را مجبور کرد، تا از تمام قدرت و توانشان جهت جلوگیری از نسل کشی هزاره ها اقدام کنند و برای مدتی مانع کشتار مردم ما شوند، اینک نیز هزاره ها می توانند با برگزاری تظاهرات های بین المللی شان، البته با استفاده از تجارت گذشته و رفع نواقص تظاهرات های قبلی، فشار های شدید تری را بر دولتمردان پاکستان وارد کنند، تا آنها به وظیفه شان در قبال هزاره های که به این کشور مالیه می پردازند و حق زندگی در یک فضای امن را دارند، عمل نموده و مانع نسل کشی هزاره ها شوند. ما پیشنهاد می کنیم، که تظاهرات ها در ضمن مقابل سفارت های پاکستان، در مقابل دفاتر رسانه های مهم و دفاتر سازمانهای حقوق بشری نیز صورت بگیرد. در ضمن اگر تظاهرات کنندگان بتوانند، با تهیه آمار کشتار هزاره ها و عکس های حوادث، آنها را نیز به آدرس های وزرای خارجه، مراکز رسانه ها و سازمانهای حقوق بشری برسانند، تاثیر تظاهرات شان بیشتر خواهد شد. همچنان اگر در جریان تظاهرات ها بر شعار ها بیشتر دقت شود و پلاکارت ها دارای شعار های متناسب با اهداف تظاهرات کنندگان باشد، بهتر است. به حیث پیشنهاد ما می خواهیم تقاضا کنیم، که در بعضی از پلاکارت ها و بعضی ماده های قطعنامه ها، اگر از افتخار چوهدری، قاضی القضات پاکستان جهت رسیدگی به مساله هزاره ها نیز درخواست صورت بگیرد، ارزشمند است.

+ نوشته شده در 2012/4/20ساعت 8:2 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در تازه ترین حملات تروریستان بر هزاره های کویته، امروز دو شنبه ۱۶/۴/۲۰۱۲م، حوالی ساعت چهار بعد از ظهر بر دوکانی در کواری رود، یک تن شهید و یک تن دیگر به شدت زخمی شد. تروریستان توانستند از صحنه فرار کنند و پولیس مثل همیشه منطقه را محاصر کرده است، تا تروریستان را به دام اندازند، ولی تا هنوز یک تن از قاتل های بیشتر از ۶۰۰ نفر را دستگیر نتوانسته است.

     همچنان امروز در حمله دیگری، بر موتر تاکسی مربوط به هزاره ها حینکه از علمدار رود به طرف هزاره تاون در حرکت بود، در قسمت اسپنی رود - نزدیک پل بینظر حمله صورت گرفت، اما خوشبختانه تروریستان نتوانستند به هدف شوم شان برسند. تاکسی با فرار از صحنه بدون کدام زخمی و یا شهید دادن به هزاره تاون رسید.

+ نوشته شده در 2012/4/16ساعت 8:20 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در سلسله کشتار شدید هزاره های کویته، امروز شنبه ۱۴/۴/۲۰۱۲م، دقایقی قبل حوالی ساعت نه و نیم صبح،  نه تن دیگر در یک کشار زنجیره ای به شهادت رسیدند. کشتار هزاره های کویته در هفته اخیر به شدت اضافه شده است و هر روز هزاره به شکل وحشیانه کشتار می شوند.

     حادثه غمبار امروز از شلیک نمودن بر موتر تاکسی هزاره ها بر بروری رود شروع شد. قرار گزارش های اولیه در این شلیک هفته تن شهید و یک تن به شدت زخمی شد. سپس به گفته پولیس شلیک کنندگان در مسیر حرکت شان به طرف بازار، در سبزل رود باز هم دو تن دیگر را مورد شلیک قرار داده و هردو  را قرار گزارش های اولیه به شهادت رساندند و در سلسله این حادثه یک تن دیگر را که گفته میشود، پولیس می باشد در ساحه شالگوت به شهادت رساندند.

     این حوادث در حالیست که دیروز حزب هزاره دموکراتیک تحصن بزرگی را در مقابل ساختمان گورنر و وزیر اعلی بلوچستان انجام داد و در گفتگویی با اعضای ایچ دی پی گورنر بلوچستان در ضمن تذکر ناکامی حکومت وقت، وعده سپرد که با قدرت تمام و با به حرکت آوردن نیروهای مختلف از کشتار هزاره ها جلوگیری خواهد کرد. در غیر آنصورت حکوت را ساقط نموده و ارتش را به میدان خواهد آورد.

     اما به گزارش خبرنگاران تلویزیون ها در دستگاه های امنیتی و تاکتیک های شان کدام تغییری قابل ملاحظه دیده نمی شود و دستگاه های امنیتی فقط با اندکی اضافه نمودن به اعضای شان در همان موقعیت های قبلی قرار دارند و تماشاگر کشتار هزاره ها می باشند.

     شهدا و زخمی ها به شفاخانه عمومی شهر انتقال داده شده بود، که بازماندگان شهدا و زخمی ها به علاوه تعداد کثیری از مردم خشمگین خود را فورا به شفاخانه رساندند. زخمی حادثه که وضعیت صحی اش بسیار وخیم می باشد، به شفاخانه نظامی "سی ایم ایچ" انتقال داده شده و شهدا حادثه را مردم در حال انتقال دادن به امام بارگاه پنجتن، ابوطالب و امام بارگاه بروری بالا می باشند.

     از طرف دیگر به گزارش تلویزیون ها هم اینک در مقابل شفاخانه بولان شلیک های شدید به گوش می رسد و از طرف دیگر در ساحه بولان و سرک روبروی آن عده ای از موتر ها سوختانده شده است و مردم به شدت خشمگین اند. پولیس از ترس شدت خشم مردم و از شرم نا اهلی اش، در ساحه دیده نمی شود...

     قابل یادآوریست که دیروز ۱۳/۴/۲۰۱۲م، نیز در حینیکه تحصن هزاره ها در مقابل ساختمان گورنر بلوچستان ادامه داشت، یکتن در عبدالستار رود، که چوکیدار بایسکل (سایکل استند) بود، به ضرب گلوله شهید شد.

+ نوشته شده در 2012/4/14ساعت 11:26 AM توسط عبدالله رفیعی |

 

    حزب هزاره دموکراتیک، مطابق به تقسیم اوقات اعلان شده اش، امروز 13/4/2012م، با به حرکت آوردن هزاره های کویته بزرگترین راهپیمایی و تحصن را در تاریخ زندگی هزاره های کویته، بر ضد کشتار هزاره های شهر کویته در مقابل ساختمان گورنر و وزیر اعلی ایالت بلوچستان انجام داد.

     جهت شرکت در راهپیمایی و تحصن امروز، از هزاره تاون حوالی ساعت نه و نیم صبح، مردم حرکت شانرا با موترسایکل ها و موتر های شان شروع کردند. در مسیر راه دوکانها تماماً توسط نیروهای انتظامی بسته شده بودند و امنیت راه را نیروهای مختلف انتظامی به عهده گرفته بودند. با آنکه بخاطر نبود وسایل نقلیه تعداد زیادی از مردم در هزاره تاون ماندند، اما عده ای کثیری که وسایل نقلیه داشتند، حوالی ساعت ده صبح به علمدار رود رسیدند.

     در علمدار رود، که راهپیمایان مهرآباد در انتظار رسیدن مظاهره کنندگان هزاره تاون بودند، به مجرد رسیدن راهپیمایان هزاره تاون، حرکت شانرا به طرف گورنر هاوس و وزیر اعلی هاوس که در مرکز شهر رو به روی هم واقع است، شروع کردند. در طول راه امنیت را نیروهای انتظامی و گروپ انظباط حزب هزاره دموکراتیک به عهده گرفته بودند. با آنکه به خاطر شرکت عده ای کثیری از مردم احتمال بی نظمی می رفت، ولی با مدیریت سالم گروپ انظباط حزب، راهپیمایان بدون کدام مشکلات و یا خشونت راه شانرا به طرف هدف شان پیمودند. در طول راه به خاطر موجودیت تعداد عظیم از مردم، بر سه موتر جهت شعار دادن لاسپیکر ها آنها نصب شده بود، اما باز هم بخاطر نرسیدن صدا در اکثر قسمت ها اعضای حزب بدون لاسپیکر شعار می دادند و مردم پاسخ.  شعار ها عموما بخاطر اینکه پاکستانی ها آنرا بفهمند به زبان اردو داده می شد. اکثر شعار ها قرار ذیل بودند:

1.        نا اهل حکومت مرده باد.

2.        نیروهای انتظامی ایالتی مرده باد.

3.        حکومت، سرپرستی تروریستان را ترک کن.

4.        این خون، خونی کیست، حکومت عیاش جواب بده.

5.        امنیت امنیت، خواست مردم ما

6.        تارگیت کیلنک هزاره را متوقف کن.

7.        نسل کشی هزاره ها را متوقف کن.

8.        سرپرستی ترویستان را ترک کنید، ترک کنید.

9.        مرگ بر افراطیون.

10.     فرقه واریت مرده باد.

11.     دهشت گردی مرده باد.

12.     سرپرستی فرقه گرایی را ترک کنید، ترک کنید.

13.     امنیت و آرامش، خواست هر انسان است، خواست هر انسان است.

14.     تروریسم یک علاج دارد، عملیات بر ضد شان.

     اهلیان اکثر از رسانه های داخلی، در طول راه با گرفتن تصاویر و ثبت نمودن این راهپیمایی، آنرا به صورت مستقیم نشر می کردند. راهپیمایان که در راس شان، آقای عبدالخالق هزاره و دیگر اعضای مرکزی حزب هزاره دموکراتیک قرار داشتند، حوالی ساعت یازده و چند دقیقه به مقصد شان رسیدند و در آنجا همه جابجا نشسته و بدون کدام شعار دادن به صورت ساکت تحصن شان را جهت ابراز خشم و تنفر شان از حکومت وقت و تروریسم شروع کردند. در همین زمان اکثر از رسانه ها مصاحبه های شانرا با اعضای حزب هزاره دموکراتیک انجام داده و آنرا برای بینندگان شبکه های شان نشر می کردند.

     حوالی ساعت یک ظهر، گورنر بلوچستان، نماینده گانی را فرستادند و از آقای عبدالخالق هزاره دعوت نمودند، تا داخل ساختمان رفته و با وی صحبت کنند، ولی دوستان حزب رفتن آقای عبدالخالق را مناسب ندانسته و رد کردند. بجای وی اعضای دیگر حزب به نمایندگی جنرل سکرتری حزب محترم آقای احمد علی کهزاد رفته و با گورنر صحبت کردند.

     گورنر بلوچستان محترم آقای مگسی، در ضمن اظهار همدلی و همدردی با هزاره ها، یاد آور شدند که تامین امنیت وظیفه کابینه ایالتی است، که متاسفانه ناکام است و به وظیفه اش رسیدگی نمی تواند. وی اظهار داشتند که از اختیارات خودش استفاده نموده و در ضمن هدایت دادن جدی به وزیر اعلی، سازمانهای ایالتی را نیز موظف می کنند، که از آخرین قدرت شان در قسمت حفاظت هزاره ها، اقدام فوری نمایند. همچنان آقای مگسی در صحبتی با تلویزیون "آج" یاد آور شدند، که حکومت ایالتی ناکام شده است و وی شدیداً نگران است، که این کشتار هدفمند، که حتی یک نفر از عاملین اش دستگیر نمیشود، در نهایت به جنگ داخلی و کشتار منتهی نشود. همچنان گفتند، که وزرا با گرفتن رای به حکومت می رسند، ولی بعد از رسیدن به حکومت مردم از یاد شان می رود. وزیر اعلی باید به صورت فوری کریک داون (عملیات هدفمند) بر ضد تروریستان را شروع کند. وی علاوه کردند، که ارتش کماکان مجبور می شود که در مساله دخالت کند، ولی یک چیز را بیاد داشته باشیم، که دخالت ارتش برای حکومت مردمی سنگین خواهد بود.                                                                                                                     

     حوالی ساعت یک و ده دقیقه محترم حجت الاسلام آقای اسدی و قیوم نظر چنگیزی صدر هزاره قومی جرگه نیز در تحصن شرکت نموده و در کنار دیگر تحصن کنندگان پهلوی آقای عبدالخالق هزاره و دیگر اعضای مرکزی حزب نشستند. قابل یادآوریست که از هیچ حزب دیگر پاکستانی در تحصن، برای همدلی با هزاره ها شرکت نکردند.

     حوالی ساعت 1:40 دقیقه، آقای کهزاد با دیگر اعضای مرکزی حزب از ملاقات برگشته و مستقیما با مردم مخاطب شدند. آقای کهزاد در سخنانش در ضمن تشکر از تشریف آوری آقای اسدی و چنگیزی، از شرکت عظیم مردم در این وضعیت حساس و بحرانی و رعایت نزاکت های تظاهرات مدنی توسط مردم، تقدیر به عمل آوردند. وی در سلسله سخنانش گفتند، که حزب وظیفه اش رساندن صدای مردم به جهانیان است و یک حزب زمانی موفق است، که مثل امروز مردم به صورت بسیار گسترده در صحنه حضور یابند...

     سپس، آقای سردار ساحل قطعنامه تحصن را به خوانش گرفتند که با صدای بلند توسط مردم پذیرفته شد. قطعنامه دارای پنج ماده، قرار ذیل بود:

1.        تروریستان به سرپرستی حکومت وقت مردم ما را کشتار می کنند، ما آنرا محکوم می کنیم.

2.        ما با تمام شهدا و فامیل های شان اظهار همدردی نموده و می خواهیم با آنها به صورت جدی کمک شود.

3.        ما می خواهیم که کمبودات پولیس بر طرف شده و بر تعداد شان جهت حفاظت مردم ما علاوه گردد.

4.        از داخل نیروهای انتظامی کسانی که مشکوت و آلوده اند، برطرف شده و جای شان به افسران با ایمان سپرده شود.

5.        از تمام سازمانهای داخلی و بین المللی، دادگاه عالی کشور و رسانه ها خواهشمندیم تا سکوت ننموده وظیفه شانرا در قبال مردم بی گناه ما انجام دهند.

     در دقایق آخر تحصن، آقای عبدالخالق هزاره به سخنرانی شروع کردند. وی به زبان اردو کوتاه اما جدی سخنرانی نموده و گفتند که تحصن امروز ما بر ضد حکومت ایالتی و تمام نیروهای انتظامی است، که به وظیفه شان درست عمل نمی کنند. تحصن امروز بر ضد وزرای است که از   تروریستان و اختطاف گران حمایت می کنند و ما توسط تحصن امروز نفرت خود را از آنها اظهار می داریم. تحصن امروز نشان می دهد، که مردم ما به صورت پی در پی قربانی فرقه واریت می شوند و این مساله نشان می دهد، که سیاست خارجی کشور ناکام است. تحصن امروز نفرت مردم ما را از برادری کشی و پالیسی  های غلط حکومت که عامل دست به گریبان شدن اقوام با هم برادر و پیروان مسلک های مختلف میشود، نشان می دهد. تحصن امروز ما بر ضد حکومت سود خور و رشوت خور است، که تا سود ببرد، مردم قربانی میشود. تحصن امروز ما سیلی محکم بر صورت حکومت وقت است، که در روز روشن مردم ما کشته میشوند، ولی آنها کاری نمی توانند. تحصن امروز سوالی از حکومت است، که آیا باز هم می خواهید حکومت کنید؟ آیا شرم نمی خورید؟ تحصن امروز ما پیامی برای وزیر اعلی است که در سن شصت سالگی موتر سایکل چهل لک روپیه ای خریده و بدون شرم خوردن در اسلام آباد رانندگی می کند، ولی از بلوچستان خبر ندارد. تحصن امروز ما نمایانگر این است، که ما برادری با اقوام مختلف می خواهیم و آنها نیز بیایند و در کنار ما و در جلوگیری از این کشتار وظیفه شانرا انجام دهند. تحصن امروز ما بیانگر این است که ما کویته را با خون و عرق خود آباد کردیم، اینک نمی خواهیم آنرا خراب کنیم. تحصن امروز ما پیامش اینست که ما کویته را رها نمی کنیم و حضور گسترده مردم در تحصن امروز بیانگر اینست که ما نمی ترسیم و انگیزه ما را کسی خورد نمی تواند.  تحصن ما برای اینست که اگر حکمران های نا اهل کاری نکنند، تاریخ آنها را ملامت و شرمنده خواهد کرد. تحصن ما برای اینست که بر ضد تروریستان عملیات مشخص انجام داده شود و شهر به گهواره امن، چیزی که همه می خواهند تبدل شود. تحصن ما بیانگر اینست که ما مسوول کشتار کسی نیستم، نه ما قاتل بوده ایم و نه ما قتل می کنیم. ما قوم متمدن و پر امن هستیم، کسانی که می خواهند با پلان، مسوولیت خون کسانی را به گردن ما اندازند، ناگام خواهند شد... در آخر سخنانش وی تذکر دادند، که از رسانه ها، اقوام دیگر در داخل بلوچستان، نهادهای مدنی، سازمانهای حقوق بشری و دادگاه عالی کشور جداً خواهشمندم تا وظیفه وجدانی و انسانی شانرا در قبال هزاره های انجام دهند...

     بعد از سخنان آقای عبدالخالق هزاره، اختتام تحصن اعلام شد و سپس مردم باز هم راهپیمایی کنان از مقابل پارلمان بلوچستان و ساختمان دادگاه عالی بلوچستان گذشته و راهپیمایی شانرا در مقابل دفتر حزب هزاره دموکراتیک، ساعت سه بعد از ظهر به اختتام رساندند.

 

+ نوشته شده در 2012/4/13ساعت 8:5 PM توسط عبدالله رفیعی |

گزارش از تجلیل

حزب هزاره دموکراتیک پارتی تظاهرات را مطابق به جدول زمانی تعین شده ی این حزب امروز تاریخ۱۴/۴/۲۰۱۲ ساعت یازده قبل ازظهر از علمدار رود آغاز کردند . درین تظاهرات تعداد کثیری از هزاره ها شرکت نموده اند که توسط حزب هزاره دموکراتیک پارتی سرپرستی ورهبری می شود. 

تعدادی زیادی ازهزاره های بروری با کاروان بزرگ موتر وموترسایکلشان ساعت 9:00 صبح امروز بسوی علمدار رود حرکت کردند وبا پیوستند با هزاره های مهرآباد از جلوی دفتری مرکزی حزب هزاره دموکراتیک پارتی واقع علمدار رود بسوی ساختمان ایالتی بلوچیستان درحال راه پیمایی می باشند که با پلاکارت های دست داشته شان شعارهای مختلف:

 حکومت نااهل بلوچستان مرده باد.

از سرپرستی تروریستان دست بردارید.

کشتاری هزاره هارا متوقف کنید.

را سر میدادند . این اعتراضات به ادامه سایرتظاهرات های این حزب است که بخاطر کشتارهای زنجیره ی هزاره درین شهر صورت می گیرد.   

این تظاهرات ادامه دارد و قرارست که تا ساعت ۲:۰۰بعدازظهر درجلوی ساختمان ایالتی صوبه بلوچستاندست به تحصن بزنند.

+ نوشته شده در 2012/4/13ساعت 12:35 PM توسط تجلیل |

     در حادثه امشب۱۲/۴/۲۰۱۲م، که دقایقی قبل اتفاق افتاد، متاسفانه یکی از زخمی های حادثه که در شفاخانه سی ایم ایچ انتقال داده شده بود، نیز به شهادت رسید و به این صورت تعداد شهدای امشب قندهاری بازار و لیاقت رود به سه تن رسید. متاسفانه گزارشهای های حادثه باز هم حاکیست که تعداد زخمی ها بیشتر است. هم اینک جنازه های شهدا به امام بارگاه نچاری انتقال داده است.

     کشتار هزاره های کویته که در این اواخر به شدت چندین برابر ادامه پیدا کرده است، در این اواخر عموما حوالی ساعت هفت و هفت و نیم شب دوکانداران هزاره را در داخل شهر کویته، قربانی اش ساخته است. در آخرین حادثه شش تن از دوکاندارن در پرنس رود به تاریخ ۹/۴/۲۰۱۲م، مورد کشتار قرار گرفتند. همچنان به تاریخ ۳/۴/۲۰۱۲م، نیز حوالی ساعت هفت و نیم شب سه تن در قسمت های میکانیکی رود مورد حمله تروریستان قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

     قرار است حزب هزاره دموکراتیک در سلسله اعتراضات زنجیری ملی و بین الملی اش، فردا با برگزاری یک تحصن بزرگ مردمی در مقابل ساختمان گورنر و وزیر اعلی بلوچستان، اعتراض شدید مردم هزاره را در عکس العمل به کشتار شان به رخ حکومت نا اهل وقت برساند.

+ نوشته شده در 2012/4/12ساعت 10:7 PM توسط عبدالله رفیعی |

     دقایقی قبل حوالی ساعت هفت و نیم شب پنجشنبه ۱۲/۴/۲۰۱۲م، باز هم در اثر حمله ترویستان بر یکی از دوکانداران هزاره در قندهاری بازار، یک تن شهید و یکتن دیگر به شدت زخمی شده است. قرار گزارش های اولیه تلویزیونهای خصوصی پاکستان، شهید حادثه و زخمی حادثه که وضعیت صحی اش به شدت وخیم است، به شفاخانه عمومی شهر انتقال داده شده اند. همچنان دقایقی بعد از این حادثه در حوالی لیاقت بازار، قرار گزارش های اولیه در اثر شلیک، یک تن از هزاره های دیگر نیز به شهادت رسیده است.

     کشتار هزاره های کویته که در این اواخر به شدت چندین برابر ادامه پیدا کرده است، در این اواخر عموما حوالی ساعت هفت و هفت و نیم شب دوکانداران هزاره را در داخل شهر کویته، قربانی اش ساخته است. در آخرین حادثه شش تن از دوکاندارن در پرنس رود به تاریخ ۹/۴/۲۰۱۲م، مورد کشتار قرار گرفتند. همچنان به تاریخ ۳/۴/۲۰۱۲م، نیز حوالی ساعت هفت و نیم شب سه تن در قسمت های میکانیکی رود مورد حمله تروریستان قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

     قرار است حزب هزاره دموکراتیک در سلسله اعتراضات زنجیری ملی و بین الملی اش، فردا با برگزاری یک تحصن بزرگ مردمی در مقابل ساختمان گورنر و وزیر اعلی بلوچستان، اعتراض شدید مردم هزاره را در عکس العمل به کشتار شان به رخ حکومت نا اهل وقت برساند.

+ نوشته شده در 2012/4/12ساعت 9:2 PM توسط عبدالله رفیعی |

     محترم عبدالخالق هزاره، رییس حزب هزاره دموکراتیک در اعتراض به دوباره شروع شدن کشتار سیستماتیک هزاره های کویته، به تاریخ ۱۰/۴/۲۰۱۲م، طی یک کنفرانس مطبوعاتی از عموم هزاره های جهان و ملت های عدالت خواه خواستار برگزاری تظاهرات های جهانی دوباره، جهت همبستگی شان با هزاره های کویته شدند. تقسیم اوقات تظاهرات های بین الملل را وی قرار ذیل اعلان نمودند:

+ نوشته شده در 2012/4/12ساعت 8:1 PM توسط عبدالله رفیعی |

 

     در حادثه دیشب ۹/۴/۲۰۱۲م، که در آن به اثر حمله تروریستان بر مغازه ای بوت سازی مربوط به هزاره ها در یکی از شلوغ ترین سرک های داخل شهر کویته، شش تن به شهادت رسیده بودند، امروز با حضور جمع کثیری از مردم سوگوار با دیده های اشکبار به خاک سپرده شدند. قابل یادآوریست که چهار تن از این شهدا در قبرستان هزاره تاون بخاک سپرده شدند و در مراسم خاکسپاری شهدای که در هزاره تاون بخاک سپرده شدند، عده ای کثیری از مردم اعم از طبقات مختلف شرکت کرده بودند.

     در سخنانی قبل از به خاک سپاری شهدا، محترم سردار سعادت علی هزاره، قیوم نظر چنگیزی، آقای اسدی و دیگر بزرگان خطاب به مردم در ضمن محکوم کردن شدید این حادثه و غفلت نیروهای انتظامی یاد آور شدند که نباید مردم روحیه شانرا ببازند و کاروبار شانرا از داخل بازار جمع نموده و از کار کردن در بازار بهراسند. آنان یاد آوری و تاکید کردند که اتحاد و همبستگی خویش را از دست نباید بدهیم و ما با اتکا به نیروی خود باید جلو این حملات تروریستان را بگیریم. در آخر آنها تذکر دادند که طی یک جلسه بعدی، موضع شانرا در قبال این حادثه و پلان های آینده تعیین خواهند کرد.

     همچنان آقای عبدالخالق هزاره ریس حزب هزاره دموکراتیک نیز طی یک پریس کانفرانسی در ضمن محکوم کردن شدید این حادثه و محکوم کردن غفلت حکومت و بی حسی تمام جریانهای دخیل و تا حتی اقوام دیگر، تقسیم اوقات برگزارش تظاهرات های شدید تر بین المللی و داخلی را بر ضد کشتار هزاره های شهر کویته مطابق به عکس زیر اعلان نمودند.

     از طرف دیگر به دستور وزیر اعلی بلوچستان، هفت تن از پولیس های که در ساحه وظیفه داشتند، اما در اجرای وظیفه شان غفلت کرده اند، از کار شان برکنار شدند و از  طرف دیگر قرار گزارشهای تلویزیونها هفده تن دیگر که مشکوک اند در رابطه به حادثه پرنس رود دستگیر شده اند، این در حالیست که به نوشته روزنامه ایکسپریس و دنیا مسوولیت حادثه را سخنگوی لشکر جهنگوی با تلفون نمودن به مرکز رسانه های کویته به عهده گرفته است.

 

+ نوشته شده در 2012/4/10ساعت 5:0 PM توسط تلاش |

     گزارش های تازه حاکی از آن است که متاسفانه تعداد شهدای حادثه شش تن و زخمی ها سه تن می باشند. اگرچه در دقایق اول تلویزیون ها پاکستانی تعداد شهدا را چهار تن ذکر می کردند، ولی اینک تایید شده است که تعداد شهدا شش تن اند و سه تن دیگر زخمی شده اند.

----------------------------------

گزارش اولیه حادثه که ساعتی قبل نشر شده بود:

با تاسف زیاد یکبار دیگر در سلسله ی کشتار هزاره های کویته، باز هم امروز دو شنبه ۹/۴/۲۰۱۲م، تروریستان مسلح بر مغازه دارن هزاره دقایقی قبل حوالی ساعت ۷:۳۰ شب حمله نموده و عده ای را به شهادت رساندند.

     قرار گزارش تلویزیونها در اثر این حمله ترویستان که بر دو موتر سایکل سوار بودند، بر مغازه داران هزاره که در مقابل دوکانهای شان در پرنس رود (مرکز شهر کویته) نشسته بودند، چهار تن شهید و سه تن دیگر زخمی شده اند، اما بعضی شاهدان می گویند، که ترویستان داخل دوکانهای آنها شده و با شلیک نمودن سبب شهید و زخمی شدن آنها شدند. شهدا و زخمی ها هم اینک در سول هسپتال اند.

     سلسه کشتار هزاره ها در این اواخر به شدت ادامه دارد و تا هنوز هیچ حربه ای نتوانسته است که جلو ترویستان را بگیرد و مانع کشتار هزاره ها در شهر کویته شود. هم اینک نیز جوانان خشمگین در مقابل شفاخانه عمومی دست به تظاهرات شدید زده اند و خواهان گرفتاری و به سزای اعمال رساندن تروریستان اند. قابل یادآوریست که در تظاهراتی که در قبال حادثه ۲۹/۳/۲۰۱۲م، صورت گرفته بود، پولیس بر تظاهرات کنندگان حمله نموده و دو تن دیگر را آنها به شهادت رسانده بودند و در ضمن آن عده زیادی را دستگیر نموده بودند، که از جمله آنها سه تن را تا هنوز رها نکرده اند.

     پولیس در مورد حادثه امروز می گوید، که این حادثه یک حادثه کشتار هدفمند است. اما سوال اینجاست، در حالیکه جاده پرنس، یکی از شلوغ ترین سرک های داخل شهر است و پولیس نیز در این روزها به حالت آماده باش است و از آن ساحه هر لحظه عبور می کند، چگونه چنین حادثه های اسفناک به وقع می پیوندد؟

+ نوشته شده در 2012/4/9ساعت 9:17 PM توسط عبدالله رفیعی |

     کشتار هزاره ها در کویته پاکستان به شدت ادامه دارد، وضعیت اینک به اندازه ای نگران کننده است، که تروریستان بدون کدام ترس و واهمه داخل دوکانهای هزاره ها در داخل شهر شده و آنها را به شهادت می رسانند. در آخرین حمله تروریستان دیشب باز هم سه تن از مردم ما به شهادت رسیدند.

     قرار گزارش ها دیشب ۳/۴/۲۰۱۲م، حوالی ساعت هفت و نیم شب، تروریستان در دوکان چپلی دوزی ایکه در نزدیک امام بارگاه کلان در پرنس رود واقع است، داخل شده و با شلیک نمودن دو تن از هزاره ها را به نام های باقر، ساکن هزاره تاون و رضا ساکن مهرآباد به شهادت رساندند. همچنان اندکی بعد در میکانکی رود، تروریستان داخل یک دواخانه شده و در آنجا نیز با شلیک نمودن اکبر علی بلتستانی را که از شیعیان منطقه گلگت بلتستان است به شهادت رساندند. بر علاوه آن دیشب اندکی بعد تر از حوادث ذکر شده در بالا، بر موتری تاکسی ایکه حامل مسافران اش از مهرآباد به طرف هزاره تاون بود نیز حمله کردند.

     حمله بر موتر تاکسی زمانی صورت گرفت که موتر، از مهرآباد به طرف هزاره تاون در حرکت بود و رد شده از اسپنی رود در حوالی گنج رسیده بود. در اثر این حمله، قرار گزارش ها فقط یک نفر زخمی سطحی شده است، ولی خوشبختانه به دیگران کدام آسیب نرسیده است.

     در مجموع این حملات و حملات قبلی، ترویستان عامل بعد از به انجام رساندن عمل زشت و ناجوانمردانه شان، از محل متواری شده است و تا هنوز هیچ کدام از آنها دستگیر نشده اند. در اعتراض به سکوت، بی توجهی، بی تفاوتی و نا اهلی حکومت وقت، اگرچه بخش اناث حزب هزاره دموکراتیک تا حتی چوری های شانرا به اعضای پارلمان تحفه دادند، و جا داشت که اعضای پارلمان از شرم و خجالت وظیفه های شان را ترک کنند و یا مصمم به اجرای وظیفه شان در تامین امنیت مردم گردند، ولی باز هم سکوت. نا اهلی و مرگ وجدان حکومت وقت به اندازه ای رسیده است که اینک تروریستان داخل مغازه های مردم در داخل مرکز شهر شده و آنها را به شهادت می رسانند.

+ نوشته شده در 2012/4/4ساعت 11:22 AM توسط عبدالله رفیعی |

     در واکنش به شروع شدن دوباره کشتار سیستماتیک هزاره های کویته، امروز دو شنبه 2/4/2012م، اعضای بخش طبقه اناث حزب هزاره دموکراتیک، با برگزاری تظاهراتی اعتراضی و نمادین در مقابل پارلمان ایالتی پاکستان، در حینیکه جلسه پارلمان جریان داشت و قاضی القضات (افتخار چوهدری) پاکستان نیز در کویته آمده و در ساختمان ایالتی قوه قضاییه، روبروی ساختمان پارلمان جلسه داشت، چوری های شانرا از دست های شان کشیده و با پرتاب بر دروازه ساختمان پارلمان و بستن به آن و گفتن اینکه اگر از مردم ما حفاظت نمی توانید، این چوری های را به دست های تان نموده و در خانه های تان بنشینید، اعتراض شدید شانرا بیان کردند. آنها با فریاد و بلند کردن پلاکارت ها خشم شانرا ابراز داشتند، که تروریستان بزدل قبل از این مردان را کشتار می کردند، اما اینک کشتار زن ها را نیز، که نشان از بی غیرتی و بزدلی شان است، شروع کرده اند، ولی اعضای پارلمان باز هم خاموش اند و بجای اجرای وظیفه شان در قبال هزاره ها و تامین امنیت آنها، خاموشانه به آن نگاه می کنند...

     دیروز نیز حزب هزاره دمکراتیک یک جلسه ای بزرگ تعزیتی را در علی آباد برگزار کرده بود، که در آن تعداد کثیری از مردم شرکت کرده بودند. در جلسه دیروزی سخنرانان جلسه مجموعا در ضمن محکوم نمودن عمل زشت تروریستان و نا اهلی حکومت وقت و نیروهای انتظامی، پیرامون علت های کشتار هزاره ها در کویته نظرات شانرا بیان کردند. سخنرانان تاکید کردند، که ایچ دی پی یک حزب سیاسی است و وظیفه دارد، تا شعور سیاسی مردم خویش را با آگاه کردن آنها از جریان های جاری، بلند ببرد. همچنان سخنرانان تاکید کردند، که مردم باید آگاهانه با موضوع برخورد کنند و نگذارند که کسانی از مردم ما به خاطر اهداف خاص خود شان به حیث چوب سوخت استفاده کنند و یا کسانی نا آگاهانه و بدون معرفت از وضعیت، مردم ما را در یک جنجال و مشکلات بزرگتر گرفتار کنند. بر علاوه، سخنرانان طرح شان را در مورد اتحادی که با حقایق روز، سازگاری دارد بیان کردند، آنها یاد آور شدند که اتحاد به معنی واقعی اش، باید به شکل تقسیم کار و سپردن کار به اهل کار صورت بگیرد. اگر هر کس در جای خودش وظیفه اش را به درستی انجام دهد و منافع علیای مردم را جداً در نظر بگیرد، اتحاد به شکل واقعی اش، شکل گرفته است و این راه و روش اتحاد می تواند، زمینه های بیرون رفت، مردم ما را تا اندازه ای از مشکلات کنونی مساعد سازد...

     قابل یادآوریست که به اتهام، به شهادت رساندن دو تن از جوانان معترض مردم ما و زخمی کردن تعداد دیگر شان، که در روز به شهادت رسیدن شهدای  29/3/2012م، توسط پولیس به وقوع پیوست، ریس پولیس ناحیه بروری با تلاش بزرگان هزاره از کارش برکنار شده است و قرار است بر ضد وی، بخاطر اینکه چرا اجازه شلیک نمودن بر روی معترضان آرام را داده است، به شکل قانونی برخورد صورت بگیرد. از طرف دیگر تا هم اینک متاسفانه سه تن از جوانان معترض رها نشده اند.

 

+ نوشته شده در 2012/4/2ساعت 10:22 PM توسط عبدالله رفیعی |

    شهدای حادثه دیروز ۲۹/۳/۲۰۱۲م، که در آن و در عکس العمل به آن هشت نفر شهید شده بودند، تا هم اینک دفن نشده اند. مردم که شب جنازه های شهدا را به قبرستان هزاره تاون برده بودند، آنها را دوباره به امام بارگاه ولیعصر برگشتاندند. مردم خواست شان این است که باید کسانی که توسط پولیس دستگیر شده اند، رها گردند و بعد از آن، آنها شهدا را تدفین خواهند کرد. قرار گزارش تا هم اینک پولیس عده کثیری از دستگیر شدگان را رها کرده اند، ولی سه نفر را پولیس و عده ای را که (ایف سی) با خود برده بود، را تا هنوز رها نکرده اند و آنها را به اتهام کشتن یک نفر پولیس جدی گرفته اند. مردم نیز به صورت جدی خواهان رهایی آن سه نفر و کسانی را که ایف سی برده است، نیز می باشند. سردار سعادت علی هزاره در حال گفتگو با مقامات ارشد نیروهای انتظامی است، تا آنها نیز رها گردد و بعد از آن عمل تدفین صورت بگیرد. هم اینک عده کثیر از مردم به شمول سران نهاد های مختلف فعال کویته، در امام بارگاه ولیعصر جمع و منتظر نتیجه گفتگو سران هزاره با پولیس اند. از طرف دیگر مردم نگران خراب شدن جنازه های شهدا در این هوای کماکان گرم شهر کویته نیز می باشند.

     به درخواست ایچ دی پی و دیگر احزاب مهم بلوچستان، که از درخواست ایچ دی پی حمایت کردند، امروز شهر کویته هرتال عمومی است. دوکانهای شهر و داخل هزاره تاون بسته و از طرف دیگر بخاطر همدردی با شهدا و بازماندگان شهدا، مکاتب، کورس ها و تیویشن ها نیز تعطیل است. قرار گزارش ها در اسلام آباد و کراچی نیز در محکوم کردن عمل زشت تروریستان تظاهرات هایی صورت گرفته است.

 

+ نوشته شده در 2012/3/30ساعت 1:37 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در عکس العمل به سلسه ی کشتار های اخیر و خصوصا امروز پنجشنبه ۲۹/۳/۲۰۱۲م، که در نتیجه آن شش تن شهید شدند، تظاهرات کنندگان خشمگین به شدت بیش از حد تظاهرات می کردند، اما اینک تظاهرات شان آرام شده است و صدای شلیک به گوش نمی رسد.

     قابل یاد آوریست که بعد از حادثه صبح امروز، وابستگان، نوجوانان و ساکنان هزاره تاون و مهرآباد به شدت تمام دست به تظاهرات زدند، که در ادامه تظاهرات شان به خشونت انجامید. در دورانی که تظاهرات ادامه داشت، نیروهای انتظامی با زور می خواستند که تظاهرات کنندگان را رانده و سرک ها را باز کنند، که با مقاومت تظاهرات کنندگان روبرو شدند. در نتیجه، در قسمت فیصل تاون، اول شلیک های شدید هوایی شروع شد و بعد از آن برای چند ساعت برخورد هایی صورت گرفت که حاصل آن شهادت دو تن از تظاهرات کنندگان و یک تن پولیس و زخمی شدن یک تعداد زیادی از مردم شد. همچنان در این تظاهرات لاستیک های موتر و موتر سایکل، یکدانه موتر سایکل، یکدانه رکشه و یکی از کالج ها به آتش کشیده شد، اما اینک وضع آرام است.

     از طرف دیگر تظاهرات و تحصن اعضای حزب هزاره دموکراتیک در بازار نیز به اختتام رسیده است. در تظاهرات ایچ دی پی صدر تاجران رحیم کاکر نیز شرکت کرده بود و در گفتگویی حمایت همه جانبه اش را از تظاهرات کنندگان اعلان نموده و خواهان دستگیری عاملین حوادث شدند.

     جنازه های شهدای حادثه صبح به علاوه دو تن از تظاهرات کنندگان اینک در امام بارگاه ولیعصر است، تا بعد از غسل دادن آماده به خاک سپردن شوند. عده ای کثیری از مردم در امام بارگاه، شفاخانه بروری جمع اند و همه شان خشم گین از عملکرد ناکام نیروهای انتظامی در گرفتاری اشراری که مردم ما را به سوک می نشانند.

     آقای خالق هزاره، رهبر حزب هزاره دموکراتیک صبح در ضمن توقع به خشونت کشیده نشدن تظاهرات، اعتراض کنندگان، خواهان هرتال برای فردا "جمعه" شده بود، که اینک احزاب مهم بلوچستان همچون جمهوری وطن پارتی، پشتونخوا ملی عوامی پارتی و دیگر احزاب از آن حمایت نموده و آنها نیز خواهان هرتال برای فردا شده اند. از طرف دیگر شیعه علما کونسل نیز در ضمن محکوم نمودن شدید این حادثه، سه روز را عزای عمومی اعلان کرده است.

     همچنان آقای اشرف زیدی صدر شیعه کانفرانس بلوچستان، هم اینک در پریس کانفرانسی همراه با سردار سعادت علی، صدر اتحاد تاجران بلوچستان، صدر هزاره جرگه و آقای اسدی در ضمن محکوم نمودن شدید حادثه امروز، از بی تفاوتی حکومت به شدت انتقاد نموده و گفت که با یک پلان مشخص هزاره ها در کویته کشتار می شوند و به نمایندگی از جمع از وزیر اعلی بلوچستان، آقای ریسانی خواست تا جهت حل شدن مساله باید یک جرگه بزرگ را که مشتمل بر نمایندگان اقوام و احزاب مختلف است برگزار کند. به علاوه وی از هرتال فردا حمایت کردند.

+ نوشته شده در 2012/3/29ساعت 6:8 PM توسط عبدالله رفیعی |

     در اعتراض به حادثه صبح امروز ۲۹/۳/۲۰۱۲م، که در نتیجه آن شش نفر شهید و هفت نفر زخمی شده اند، جوانان راه  ها را مسدود کرده اند و می خواهند که صدای اعتراض شانرا به رخ حکومت نا اهل ایالتی برسانند. اما متاسفانه ایف سی و پولیس بجای همدلی با تظاهرات کننده گان، بر روی مردم عادی شلیک نمودن را شروع کرده اند... صدای شدید شلیک به گوش می رسد و قرار گزارش تلویزیونها یک نفر پولیس بعد از زخمی شدن، کشته شده است، ولی از تلفات دیگر تا هنوز اطلاعی در دست نیست. اهالی هزاره تاون همه نگران جوانان دست خالی شان اند، که از یک طرف در مقابل تروریستان بزدل و نامرد قرار گرفته اند و از طرف دیگر نیروهای انتظامی بجای همدلی با آنها، بر روی شان آتش گشوده اند. وضعیت شهر کویته وخیم است و در چندین نقاط شهر هزاره ها دست به تظاهرات زده اند.

     از طرف دیگر اعضای حزب هزاره دموکراتیک پارتی هم اینک در مرکز شهر (منان چوک) تجمع نموده اند و با شعار دادن و بلند کردن پلاکارت هایی صدای اعتراض شانرا بلند نموده اند. قندهاری بازار و دوکانهای ساحه منان چوک و دوکانهای هزاره تاون همه مسدود اند.

     حزب هزاره دموکراتیک در ضمت محکوم نمودن شدید این حادثه و گرفتاری فوری قاتلان مردم ما، فردا را تعطیل عمومی در تمام شهر کویته اعلان کرده است، که این درخواست ایچ دی پی، توسط اکثریت احزاب سیاسی بلوچستان حمایت گردیده است.

+ نوشته شده در 2012/3/29ساعت 2:12 PM توسط عبدالله رفیعی |

     کشتار هزاره ها در کویته یکبار دیگر با شدت بیشتر شروع شده است. در ادامه حملات روزهای اخیر که به صورت متفرقه چندین تن شهید و زخمی شده اند، امروز پنجشنه ۲۹/۳/۲۰۱۲م، حوالی ساعت هشت صبح زمانی که یک موتر سوزکی حامل مسافران از هزاره تاون به طرف مهر آباد می رفت، در اسپنی رود، نزدیکی های پوسته (ایف سی) مورد حمله تروریستان قرار گرفت، که در نتیجه آن تا هم اینک شش تن شهید و هفت تن زخمی شده اند. در بین شهدا یک زن و یک نفر دختری متعلم که از سرک در عین زمان عبور می کرد، می باشند.

    شهدای حادثه، تعداد شان به سول هسپتال و یک تن شان به هسپتال بولان انتقال داده شده است. زخمی های حادثه اکثر شان به شفاخانه نظامی شهر (سی ایم ایچ) انتقال داده شده اند، که وضعیت صحی شان بسیار وخیم است و نیاز شدید به خون دارند.

     جوانان خشمگین، در اعتراض به غفلت نیروهای انتظامی و کشتار قومای شان، راه بروری را بسته و شعار های ضد بی حسی و غفلت حکومت و نیروهای انتظامی می دهند. از طرف دیگر حزب هزاره دموکراتیک در ضمن به شدن محکوم نمودن این حادثه تاسف بار، امروز ساعت یازده بجه خواهان برگزاری تضاهرات در مرکز شهر (میزان چوک) شده است. از طرف دیگر این حزب از عموم شهریان کویته خواسته است، که فردا تعطیل نموده و دوکانهای شانرا در تمام شهر کویته باز ننمایند.

     قابل توجه است، که در این روزها حملات بر هزاره های شهر کویته به شدت دوباره شروع شده است. در جایی به نام کلی شابو به تاریخ 18/3/2012م، پدر و پسری از اهل تشیع مورد حمله ترویستان قرار گرفت که هردو شهید شدند. به تاریخ 22/3/2012م، دو تن از پولیس ها به نام های لیاقت علی و نعمت الله در حالی که مصروف چک نمودن موترها بودند، مورد حمله ترویستان قرار گرفته و شهید شدند. به تاریخ ۲۶/۳/۲۰۱۲م، در پودگلی چوک یک تن را شهید و یک تن را زخمی کردند. دیروز ۲۸/۳/۲۰۱۲م، بر کارگران کان کوله در زمانی که به طرف منزل شان بر می گشتند، حمله صورت گرفت، که در نتیجه آن یک تن زخمی شد.

سوزکی متاثره

موتر سایکلی که در اعتراض حادثه سوختانده شده است

+ نوشته شده در 2012/3/29ساعت 11:39 AM توسط عبدالله رفیعی |

مطالب قدیمی‌تر